Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.11.2012 

Benedikt XVI. k Sýrii: Je třeba učinit vše, co lze, protože jednoho dne by mohlo být pozdě

Vatikán. Přibližně 30 tisíc lidí se dnes dopoledne shromáždilo na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli katechezi Benedikta XVI., který dnes obšírněji promluvil o touze po Bohu, kterou v sobě člověk nosí, a mimo jiné řekl:

Také v naší době, jež zdánlivě tolik vzdoruje transcendentní dimenzi, lze vstoupit na cestu autentického náboženského vnímání života, které ukazuje, že dar víry není nesmysl, není iracionální. Bylo by velice užitečné rozvinout za tímto účelem určitý druh pedagogie touhy, ať už pro toho, kdo ještě nevěří, tak pro toho, komu se už daru víry dostalo. Pedagogie, která obsahuje přinejmenším dva aspekty. Za prvé osvojit si nebo znovu osvojit chuť autentických radostí života. Ne každé uspokojení v nás vyvolává stejný účinek: některá zanechají pozitivní stopu, jsou schopná upokojit, učiní nás aktivními a velkorysými. Zato jiná, po počátečním světle jakoby zklamala očekávání, která vzbudila, a někdy po sobě zanechají hořkost, neuspokojení nebo pocit prázdnoty. Vychovávat již od útlého věku k okoušení pravých radostí, ve všech oblastech života – rodina, přátelství, solidarita s trpícími, zřeknutí se vlastního já kvůli prospěchu druhého, láska k poznání, umění a přírodním krásám – to všechno vede k rozvoji vnitřního vkusu a vytváří účinné protilátky na dnes rozšířenou banalizaci a zploštění. Také dospělí potřebují znovu objevit tyto radosti a toužit po autentických skutečnostech, očišťovat se od průměrnosti, v níž mohli uvíznout. Tak bude snadnější nechat bez povšimnutí nebo odmítnout všechno, co je i přes zdánlivou přitažlivost jalové, je zdrojem závislosti a nikoli svobody. A tak se vyjeví ona touha po Bohu, o které mluvíme.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy Benedikta XVI. je ZDE

V závěru generální audience pak Svatý otec obrátil pozornost k aktuální situaci v Sýrii:

Nadále sleduji se zvláštní pozorností tragickou situaci násilí v Sýrii, kde neustává lomoz zbraní a každým dnem roste počet obětí a nezměrné utrpení obyvatel, zvláště těch, kteří museli opustit svoje domovy. Na znamení solidarity svojí a celé církve s obyvateli Sýrie a jako výraz duchovní blízkosti s křesťanskými společenstvími této země, jsem si přál vyslat delegaci synodních otců do Damašku. Bohužel, různé okolnosti a vývoj neumožnily uskutečnit tuto iniciativu podle přání a proto jsem se rozhodl pověřit zvláštním posláním kardinála Roberta Saraha, předsedu Papežské rady Cor Unum. Počínaje dneškem do 10. listopadu je na návštěvě v Libanonu, kde se setká s pastýři a věřícími církví, které působí v Sýrii; navštíví některé uprchlíky, pocházející z této země a bude předsedat koordinačnímu zasedání katolických charitativních institucí, které Svatý stolec požádal o zvláštní nasazení ve prospěch obyvatel Sýrie jak uvnitř této země, tak vně. Pozvedám k Bohu svoji modlitbu, opětovně vyzývám všechny strany konfliktu a ty, kterým leží na srdci dobro Sýrie, aby nešetřili silami při hledání pokoje a ubírali se prostřednictvím dialogu cestami, které vedou ke spravedlivému soužití vstříc náležitému politickému řešení konfliktu. Musíme učinit všechno, co můžeme, protože jednoho dne by mohlo být příliš pozdě.

Návštěvu kardinála Roberta Saraha v Libanonu podrobněji pro novináře popsal tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi, který prozradil, že synodní otcové a Svatý otec osobně věnují na humanitarní církevní projekty v Sýrii nezanedbatelnou částku jednoho milionu dolarů.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti