Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

7.5.2008 

Církev je organizována božskou iniciativou

Benedikt XVI. při generální audienci, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
jak vidíte, je mezi námi dnes Jeho Svatost Katholikos Karekin II., nejvyšší patriarcha a Katholikos všech Arménů, spolu se svým doprovodem. Jsem potěšen tím, že mi bylo dáno se s ním dnes ráno setkat: jeho dnešní přítomnost v nás oživuje naději na úplné sjednocení všech křesťanů. Rád využívám této příležitosti, abych Mu poděkoval za laskavé přijetí, které v Arménii nedávno připravil mému kardinálovi státnímu sekretáři. A stejně tak si s potěšením připomínám nezapomenutelnou návštěvu Katholikose v Římě těsně po jeho zvolení v jubilejním roce 2000.

Úsilí Arménské apoštolské církve o ekumenický dialog je známé a jsem si jist, že také nynější návštěva ctihodného nejvyššího patriarchy a Katholikose všech Arménů přispěje ke zintensivnění přátelských bratrských vztahů, které spojují naše církve. Tyto dny bezprostřední přípravy na slavnost Letnic nás pobízejí, abychom oživili naději v pomoc Ducha svatého při pokroku na cestě ekumenismu. Jsme si jisti, že Pán Ježíš nás při hledání jednoty nikdy neopustí, poněvadž jeho Duch ustavičně působí a podporuje naše snahy směřující k překonání každého rozdělení a zacelení každé trhliny v živém předivu církve.

Právě to Ježíš slíbil učedníkům v posledních dnech svého pozemského poslání, jak jsme před chvílí slyšeli v úryvku z evangelia: ujistil je pomocí Ducha svatého, kterého sešle, aby jim i nadále umožňoval vnímat jeho přítomnost (srov. Jan 14,16-17). Tento příslib se stal skutečností, když po vzkříšení Ježíš vstoupil do Večeřadla, pozdravil učedníky slovy ?Pokoj vám?, dechl na ně a řekl ?Přijměte Ducha svatého? (Jan 20,22). Dal jim oprávnění odpouštět hříchy. Duch svatý se tedy projevuje jako moc odpustit hříchy a jako obnova našich srdcí a naší existence, a tak obnovuje zemi a vytváří jednotu tam, kde bylo rozdělení. Potom na slavnost Letnic se Duch svatý projevuje dalšími znameními: když se přihnal silný vítr, ukázaly se jazyky jako z ohně a apoštolé začali mluvit cizími jazyky. To je znamení, že babylonské zmatení, jež bylo plodem pýchy, která lidi rozděluje, bylo překonáno v Duchu, který je láska a který dává jednotu v různosti. Církev mluví od prvního okamžiku své existence mnoha jazyky ? díky moci Ducha svatého a jazykům z ohně ? a žije ve všech kulturách, neničí nic z různých darů, rozmanitých charismat, ale všechno zahrnuje do velké a nové jednoty, která smiřuje: jednoty a mnohotvárnosti.

Duch svatý, který je věčná láska, spojení jednoty v Trojici, spojuje rozptýlené lidi silou božské lásky a vytváří tak mnohotvárné a velké společenství církve na celém světě. Ve dnech po Nanebevstoupení Páně až do neděle Seslání Ducha svatého byli učedníci spolu s Marií shromážděni ve Večeřadle, aby se modlili. Věděli, že oni sami nemohou vytvořit a zorganizovat církev: církev se musí zrodit a být zorganizována božskou iniciativou. Církev každé doby ? zejména v těchto devíti dnech mezi Nanebevstoupením a Letnicemi se duchovně sjednocuje ve večeřadle spolu s apoštoly a Marií, aby bez ustání prosili o vylití Ducha svatého. Podnícena vanutím silného větru tak bude schopna hlásat evangelium ve všech koutech světa.

Proto se i přes těžkosti a rozdělení křesťané nemají vzdávat ani upadat do malomyslnosti. Pán po nás žádá: vytrvat v modlitbě a uchovat naživu plamen víry, lásky a naděje, kterou se živí touha po plné jednotě. Ut unum sint! říká Pán. Tato výzva zní v našem srdci stále, výzva, kterou jsem opět opakoval během své nedávné apoštolské cesty do Spojených států amerických, kde jsem poukázal na ústřední postavení modlitby v ekumenickém hnutí. V této době globalizace a zároveň fragmentace ?by struktury, instituce a ekumenické programy byly bez modlitby zbaveny svého srdce a duše? (Ekumenické setkání v kostele sv. Josefa v New Yorku, 18.dubna 2008). Děkujme Pánu za pokroky dosažené v ekumenickém dialogu díky působení Ducha svatého, buďme chápavými v naslouchání jeho hlasu, aby naše srdce, naplněná nadějí bez ustání směřovala po cestě, která vede k plnému společenství všech Kristových učedníků.

Svatý Pavel v listu Galaťanům připomíná, že ?ovocem Ducha je láska, radost, pokoj, shovívavost, vlídnost, dobrota, věrnost, tichost, zdrženlivost? (5,22-23). Tyto dary Ducha svatého vyprošujme také dnes všem křesťanům, aby ve společné a velkodušné službě evangeliu mohli být ve světě znamením lásky Boha k lidstvu. Obraťme se s důvěrou k Marii, stánku Ducha svatého a na její přímluvu prosme: ?Přijď, Duchu svatý, naplň srdce svých věřících a zapal v nich oheň své lásky?. Amen.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti