Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

18.4.2008 

Vaše práce činí OSN schopnou neustále hledat nové cesty

Benedikt XVI. k zaměstnancům OSN

Česká sekce RV

Dámy a pánové,

zde na tomto malém prostoru v rušném městě New York, leží sídlo organizace, jejímž celosvětovým posláním je prosazovat pokoj a spravedlnost. Přichází mi na mysl podobný kontrast co do velikosti mezi městským státem Vatikán a světem, ve kterém církev koná své univerzální poslání a apoštolát. Umělci XVI. století, kteří namalovali zeměpisné mapy na stěnách apoštolského paláce, připomínají papežům obrovský rozsah poznaného světa. Těmito freskami bylo Petrovým nástupcům nabídnuto hmatatelné znamení nezměrného rozsahu poslání církve v době, kdy objev Nového světa teprve otevíral nepředvídané horizonty. V tomto proskleném paláci nám vystavené umělecké exponáty svým způsobem připomínají odpovědnost Organizace spojených národů. Vidíme obrazy následků války a chudoby, připomíná se nám povinnost zasadit se o lepší svět a zakoušíme radost z ryzí rozmanitosti a výmluvnosti lidské kultury, vyjadřující se v tomto obrovském spektru národů a zemí, shromážděných pod ochranou mezinárodního společenství.

U příležitosti své návštěvy bych rád vyjádřil úctu nevyčíslitelnému přínosu administrativního personálu a mnoha zaměstnanců Organizace spojených národů, kteří s velkým nasazením a profesionalitou plní denně své úkoly jak tady v New Yorku, tak v jiných centrech OSN i na zvláštních misích po celém světě. Vám i vašim předchůdcům bych rád za sebe i za celou církev vyjádřil uznání. Připomínáme si zvláště množství občanů a strážců pokoje, kteří obětovali svůj život za dobro národů, kterým slouží; jen roce 2007 jich bylo 42. Připomínáme si také velké množství těch, kteří věnují svůj život pracím nikdy dostatečně doceněným a konaným nezřídka v obtížných podmínkách. Vám všem ? překladatelům, sekretariátu, administrativnímu personálu všeho druhu, lidem dbajícím o chod a bezpečnost, pracovníkům rozvoje, strážcům pokoje a mnoha dalším patří můj upřímný dík. Práce, kterou konáte, činí tuto organizaci schopnou neustále hledat nové cesty k dosažení cílů, pro něž byla založena.

O Spojených národech se často mluví jako o ?rodině národů?. Stejně tak by bylo možné popsat jejich sídlo zde v New Yorku jako domov, místo přijetí a zájmu o dobro členů této rodiny odevšad. Je to významné místo prosazování vzájemného porozumění a spolupráce mezi národy. Osazenstvo Spojených národů je z dobrého důvodu vybráno z rozsáhlého spektra kultur a národností. Zdejší personál je jakýmsi mikrokosmem celého světa a každý jednotlivec sem vkládá svůj neodmyslitelný přínos hlediska, jež je vlastní jeho kulturnímu a náboženskému zázemí. Ideály, které inspirovaly zakladatele této instituce, se mají zde i v každé z misí organizace projevovat úctou a vzájemným přijetím, jež jsou charakteristickými známkami prosperující rodiny.

V interních debatách Spojených národů je rostoucí pozornost přikládána ?principu ochrany?. Ten začíná být fakticky chápán jako morální základ práva vlády uplatňovat svou autoritu. Je to charakteristika, která svou povahou patří do rodiny, kde se silnější členové starají o ty slabší. Tato organizace, dohlížející na to, jak vlády plní svoji odpovědnost za ochranu svých občanů, vykonává jménem celého mezinárodního společenství důležitou službu. Na každodenní úrovni jste to vy, kteří prostřednictvím vzájemné pozornosti v místech své práce a prostřednictvím péče o potřeby a touhy mnohých národů kladete základy, na nichž stojí tato služba.

Katolická církev vám ve vaší práci nabízí podporu prostřednictvím mezinárodního působení Svatého stolce i nesčetných iniciativ katolických laiků, místních církví a řeholních komunit. Ujišťuji vás, že budu ve svých modlitbách pamatovat na vás i na vaše rodiny. Kéž vám Všemohoucí Bůh stále žehná a potěšuje vás svou milostí a pokojem, abyste skrze péči, kterou prokazujete celé lidské rodině, mohli pokračovat ve službě Jemu.

přeložil P. Milan Glaser, SJ

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.3.14 Papež dostal pozvání do amerického Kongresu
19.4.08 Benedikt XVI. v USA - 4.den
19.4.08 Máme-li být silami jednoty, usilujme o vnitřní smíření skrze pokání!
19.4.08 Máme zodpovědnost vydávat svědectví o ?důvodech naší naděje?
18.4.08 Benedikt XVI. v USA - 3.denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti