Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

17.4.2008 

Benedikt XVI. v USA - 2.den

1. Benedikt XVI. na setkání s biskupy USA
2. Mše sv. na Nationals Park Stadium

Po oslavě narozenin Benedikta XVI. v Bílém domě se apoštolská cesta Svatého otce přesunula z fáze státnické do fáze více pastorační a duchovní. Po obědě s kardinály a členy předsednictva Konference katolických biskupů USA následovalo na nunciatuře setkání Benedikta XVI. s představiteli pěti amerických charitativních nadací: Kolumbových rytířů, které v roce 1882 založil diecézní kněz Michael J. McGivney a jichž je na světě 1,7 miliónů; ?Patrons?,kteří od roku 1983 významně přispívají na provoz Vatikánských muzeí; Centesimus Annus Pro Pontifice, nadace založená Janem Pavlem II. v roce 1993 na podporu sociálního učení církve; Papal Foundation založená v roce 1990 kard. Johnem Krolem a Františkánskou nadaci pro Svatou zemi.

Ad 1. Poté odjel Svatý otec do sídla americké biskupské konference a z ní se pak papamobilem, se staženým okýnkem, aby mohl zdravit zástupy věřících, které lemovaly cestu, odebral do Národní svatyně Neposkvrněného početí, kde spolu s biskupy slavil liturgii nešpor. Po vstupu do baziliky se pozdravil se zaměstnanci biskupské konference, arcidiecéze Washington a této národní baziliky. Před nešporami se Svatý otec také krátce pomodlil před Nejsvětější svátostí a před sochou Panny Marie z Altöttingu, patronky Bavorska, rodné vlasti Benedikta XVI.

V kryptě baziliky pak v 17.45 začala modlitba nešpor ze středy 4. týdne velikonočního za účasti 350 amerických biskupů. Liturgie obsahovala 139 žalm, kantikum z listu apoštola Pavla Kolosanům a čtení z listu Židům. Následovala přibližně půl hodinová promluva Svatého otce, z níž vybíráme:

?Američtí katolíci jsou známi svou oddanou věrností Petrovu stolci. Moje pastorační návštěva zde je příležitostí k dalšímu posílení svazků společenství, které nás sjednocuje.?

řekl Benedikt XVI. v úvodu své promluvy k Americkým biskupům. Mezi důvody své cesty pak jmenoval oslavy dvousetletého výročí vzniku první americké církevní provincie s centrem v Baltimore a založení diecézí v Bostonu, New Yorku, Filadelfii a Louisville . Připomněl také život a službu prvního amerického biskupa v Baltimore, Johana Carrolla. Katolické společenství, které vyrostlo z těchto kořenů, je dnes jedním z nejvlivnějších na světě, dodal Svatý otec. Bohatství duchovních směrů v dnešní Americe dodnes odráží původ prvních katolíků, řekl Papež a povzbudil biskupy, aby i nadále přijímali přistěhovalce a podporovali je v jejich novém domově. Připomněl také připravenost Američanů pomáhat potřebným, jak dokázali po útoku na newyorkská dvojčata v září roku 2001, po uragánu Katrina v roce 2005 i na mezinárodní úrovni po tsunami v prosinci roku 2004. Svatý otec poděkoval za širokou škálu humanitární pomoci poskytované americkými katolíky. Jako další z charakteristik amerického národa jmenoval Papež otevřenost k víře a náboženství i ve veřejném životě:

?Amerika je také zemí velké víry. Váš lid je dobře znám svou náboženskou vroucností a je hrdý na svou příslušnost ke společenství modlitby. Má důvěru v Boha a neváhá se ve veřejných projevech odvolávat na mravní důvody, zakořeněné v biblické víře. Respekt ke svobodě náboženství je hluboce zakořeněn v americkém povědomí a tato skutečnost přispěla k tomu, že vaše země přitahovala celé generace imigrantů, aby si hledali nový domov, kde budou moci svobodně uctívat Boha podle vlastních náboženských přesvědčení.?

V té souvislosti pozdravil Benedikt XVI. biskupy východních církví a připomněl odvážné svědectví členů těchto církví, trpících ve své vlasti. Pak už se Svatý otec zaměřil přímo na otázky úkolu a povolání biskupa v Americe v 21. století. K tomu, aby zprostředkoval setkání s živým Bohem, musí nejprve odstranit bariéry, které takovému setkání brání. Benedikt XVI. v dalším hledal a pojmenovával ?subtilní vliv sekularismu?, který vniká i do společnosti vynikající ?ryzím náboženským duchem?. Prvním z nich je rozpor mezi vyznávanou vírou a jednáním v profánní sféře:

?Je snad správné vyznávat víru o nedělích v kostele a potom během týdne prosazovat podnikatelské praktiky či medicínské procedury, které této víře odporují? Je snad pro praktikujícího katolíka správné ignorovat či vykořisťovat chudé a ty, kteří žijí na okraji společnosti, prosazovat sexuální jednání odporující morálnímu učení církve nebo zastávat pozice, které protiřečí právu na život každé lidské bytosti od početí až do přirozené smrti? Je třeba odporovat každé tendenci, která považuje náboženství za privátní záležitost. Pouze když víra pronikne každý aspekt života, stávají se křesťané opravdu otevřenými k proměňující moci evangelia.?

Dále Papež varoval před okouzlením ?téměř neomezenými možnostmi? vědy a techniky, které mylně sugerují, že k naplnění nejhlubší touhy člověka lze dojít vlastním úsilím. Třetí z iluzí společnosti, která si zakládá na ?osobní svobodě a autonomii?, je iluze soběstačnosti. Jak poznamenal Svatý otec individualismus vedl i v církvi ke vzniku zbožnosti, ?která zdůrazňuje soukromý vztah k Bohu na úkor povolání být členy vykoupeného společenství.? Dalším tématem papežské promluvy k americkým biskupům bylo vedení laiků. Svatý otec zdůraznil ?nabídku pevné formace víry?, zvláště v nové etické oblasti spojené s rozvojem medicíny.

?Jako hlasatelé evangelia a vůdci katolických společenství jste zváni účastnit se také výměny názorů na veřejné scéně, abyste pomohli utvářet odpovídající kulturní postoje. Tam, kde se cení svoboda slova a podporuje se důkladná a poctivá diskuse, je váš hlas respektován a v diskusi o aktuálních sociálních a morálních otázkách dneška má mnoho co nabídnout? Je zřejmé, že vliv církve ve veřejné diskusi se uskutečňuje na mnoha úrovních. Ve Spojených státech i jinde nyní existuje mnoho zákonů, které již platí nebo jsou diskutovány, přičemž vzbuzují obavy z hlediska morálky. Katolické společenství musí pod vaším vedením nabízet v těchto tématech jasné a jednotné svědectví.?

Vedle důrazu na pastoraci rodin, poznamenaných relativizací manželského svazku, Benedikt XVI. věnoval prostor nedávným pedofilním skandálům. ?Mnozí z vás jste mi vyprávěli o hluboké bolesti, kterou prožívala vaše společenství, když muži církve zradili své kněžské povinnosti a závazky tak závažným a nemorálním chováním,? řekl Papež.

?Právem dáváte přednost projevům soucitu a podpory obětem: máte odpovědnost, svěřenou Bohem, jakožto pastýři obvazovat rány zapříčiněné každým zneužitím důvěry, pomáhat při léčení, prosazovat smíření a přistupovat s láskyplnou starostí k těm, kteří byli vážně poškozeni. Reakce na tyto případy nebyla snadná a, jak ukázal předseda vaší biskupské konference, ?někdy byla špatně podána?. Nyní, když byly rozměr a závažnost problému pochopeny jasněji, jste mohli přijmout adekvátnější nápravná a disciplinární opatření a vytvořit bezpečné prostředí, které nabízí větší ochranu mladým lidem.?

Benedikt XVI. vybídl k chápání problému sexuálního zneužívání mladistvích v širším kontextu. Zdůraznil, že děti by měly být ?ušetřeny degradujících projevů a vulgárních manipulací sexuality? a naopak mají být ?vychovávány v autentických morálních hodnotách?. Upozornil na rozpor mezi požadavkem ochrany dětí a volnou dostupností pornografie v mnoha rodinách. Morální obnova je tedy výzvou pro každého.

Je úkolem vás, pastýřů podle vzoru Krista, Dobrého pastýře, hlásat silně a jasně toto poselství a stavět se tak proti hříchu zneužívání v rámci širšího kontextu sexuálního chování. Přiznáním problému v církevním prostředí a jeho zamezením pak můžete nabídnout druhým vedení, neboť tato rána se vyskytuje nejen uvnitř vašich diecézí, ale v každém sektoru společnosti. To vyžaduje rozhodnou a kolektivní odpověď.

Závěrečnou pasáž poselství k americkým biskupům Papež věnoval vztahu biskupů a jejich kléru.

V tomto okamžiku je nezbytnou součástí vašeho poslání posilovat vztahy ke svým kněžím, zejména tehdy, pokud v důsledku krize došlo k napětí mezi kněžími a biskupy. Je důležité projevovat i nadále ve vztahu k nim starost, podporu a vedení skrze svůj příklad. Takto jim zajisté pomůžete setkat se s živým Bohem a nasměrujete je k oné naději, která proměňuje život, jak o tom mluví evangelium. Budete-li žít způsobem, který vás úzce připodobňuje Kristu, Dobrému pastýři vydávajícímu život za své ovce, budete inspirovat své bratry kněze, aby se znovu dali do služeb svému stádci s velkorysostí, která charakterizovala Krista. Jasnější soustředěnost na připodobnění se Kristu svatostí života je právě tím, co potřebujeme, chceme-li jít dál.?

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy Benedikta XVI. je ZDE

Včerejší den potom Benedikt XVI. zakončil večeří na apoštolské nunciatuře.

Ad 2. Prvním bodem čtvrtečního programu Benedikta XVI. byla mše svatá, které předsedal na stadionu Nationals. Nový baseballový stadion se 14 tribunami pojme 46 tisíc lidí. Zaplněný stadion přivítal Svatého otce v 9.30 místního času ? v 15.30 středoevropského. Oficiálně ho uvítal také arcibiskup Washingtonu Donald William Wuerl, starosta města Adrian M. Fenty a vlastník stadionu Theodore Lerner.

Vzhledem k velikonočnímu období a blížící se slavnosti Letnic hovořila čtení této bohoslužby o naději a o Duchu svatém. Čtení byla anglicky a španělsky a přímluvy také korejsky, vietnamsky a v jazycích Igbo a Tagalog. Hudební doprovod mše svaté odrážel různé hudební styly od tradičních latinských a anglických hymnů až k některým moderním duchovním skladbám a obstarali ho čtyři různé sbory s celkovým počtem 570 zpěváků z washingtonské diecéze. Jak uvedl otec Mark Knestout, která měl na starosti liturgii této bohoslužby, byla zde snaha do ní aktnivně zapojit co nejvíce věřících z různých farností.

Se Svatým otcem koncelebrovali arcibiskup Washingtonu Donald William Wuerl, kardinál Tarcisio Bertone a další 300 biskupů a přes 1 200 kněží. Kalich užitý při liturgii byl vyroben ručně pro tuto příležitost ve Španělsku. Pastýřská berla zakončená křížem místo krucifixu, kterou Benedikt XVI. používá je z 19. století a užívali jej papežové od blahoslaveného Pia IX. po Pavla VI. Přijímání bylo podáváno na 300 místech stadionu. A zpěvem ho doprovázel světově známý tenor Placido Domingo s ?Panis Angelicum? Cézara Franca. Domingo byl dlouhá léta ředitelem Washingtonské národní opery. Svatý otec ve své homilii mimo jiné řekl:

?Drazí přátelé, moje návštěva ve Spojených státech chce být svědectvím ?Kristu, naší naději?. Američané byli vždycky lidmi naděje: vaši předkové přišli do této země v očekávání, že najdou novou svobodu a nové příležitosti a rozlehlost neprobádaného území jim vlévala naději, že budou schopni začít úplně od začátku a vytvoří nový národ na nových základech. Toto očekávání zajisté nezakoušeli všichni obyvatelé této země; stačí pomyslet na nespravedlnosti, které postihly původní americké obyvatelstvo a ty, kteří sem byli násilím přivezeni z Afriky jako otroci. Avšak naděje, naděje v budoucnost, je podstatnou součástí americké povahy. A ctnost křesťanské naděje ? naděje vlitá do našich srdcí skrze Ducha Svatého, naděje, která nadpřirozeně očišťuje a napravuje naše očekávání a orientuje je směrem k Pánu a jeho plánu spásy ? tato naděje také charakterizovala a nadále charakterizuje život katolického společenství v této zemi.

S vědomím této naděje, zrozené z lásky a věrnosti Bohu, beru na vědomí bolest, kterou církev v Americe zakusila v důsledku pohlavního zneužívání nezletilých. Žádná slova by nemohla popsat bolest a škody, způsobené tímto zlořádem. Je důležité, aby poškozeným byla věnována láskyplná pastorační péče. Nemohu ani plně vylíčit škody, které vznikly uvnitř církevního společenství. Bylo již vyvinuto značné úsilí k čestnému a spravedlivému vyřešení této tragické situace a k zajištění toho, aby děti ? které náš Pán tak hluboce miluje (srov. Mk 10,14) a které jsou naším největším pokladem ? mohly vyrůstat v bezpečném prostředí. Tato péče o ochranu dětí musí pokračovat. Včera jsem o této věci mluvil s vašimi biskupy. Dnes vybízím každého z vás, abyste všemi způsoby usilovali o uzdravení a smíření a pomáhali těm, kteří utrpěli zranění. Kromě toho vás prosím, abyste měli rádi své kněze a utvrzovali je ve vynikající práci, kterou konají. V první řadě se však modlete, aby Duch Svatý vylil na církev své dary, které vedou k obrácení, odpuštění a růstu ve svatosti.?

PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE



Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.4.08 Vzájemně jsme se utvrdili ve víře
21.4.08 Světový tisk hodnotí návštěvu Benedikta XVI. v USA pozitivně
21.4.08 Benedikt XVI. V USA - 6.den
21.4.08 Bůh žehnej Americe!
21.4.08 Blahoslavení, kteří věříte



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti