Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.4.2008 

Mladí si připomněli Jana Pavla II. jako svědka Ježíše Ukřižovaného a Vzkříšeného

Vatikán. Tajemství života a svědectví Jana Pavla II. představovalo hlubokou jistotu jednoty s Bohem v Ježíši Kristu; tolik sdělil včera večer kardinál vikář Camillo Ruini, který tomuto modlitebnímu bdění mladých k uctění památky Jana Pavla II. předsedal. U hrobu papeže se modlili také kardinál Angelo Comastri a Stanislav Dziwisz. Monsignor Ruini svěřil Janu Pavlu II. neklid a pochybnosti lidí, zvláště mládeže. Prostřednictvím telemostu byly spojeni s těmi, kteří sledovali vigilii v biskupské kapli krakovského arcibiskupství.
Tisíce malých světel včera prozářily svatopetrské náměstí, na němž mnozí vzpomínali na Jana Pavla II., zatímco na velkých obrazovkách bylo možné sledovat přenos s papežské hrobky. Zvláště k mladým, kteří jako noční hlídky, ohlašují příchod nového dne, kterým Jan Pavel II svěřil třetí tisíciletí, se ve své promluvě obrátil Camillo Ruini:

?Jestli toužíte, abyste stále prožívali a milovali radost z vašeho života jako něco, co nezmizí, co se nevypaří a především jako něco, co nezklame, proste Pána, aby vám dal pochopit, že tento váš život je darem lásky, kterou má Bůh k nám. Život není nějaká slepý osud, a nekončí tudíž smrtí, protože Boží láska je věrná e je jako jediná silnější než smrt.?

Kardinál Comastri připomněl hlavní události ze života minulého papeže:

?Byl podivuhodným svědkem Ježíše Ukřižovaného a Vzkříšeného. Jeho život byl poselstvím a zvěstováním? Nám všem se jasně ukazovalo, jak v jeho zesláblém těle vládl jiný život: byl to život Ježíše Ukřižovaného a Vzkříšeného.?

Ve svých myšlenkách kardinál popsal mimořádný způsob, jakým Karol Wojtyla uskutečňoval Kristův příkaz zvěstovat Evangelium. Vysvětlil, že prostřednictvím nesčetných blahořečení a svatořečení vyzýval všechny ke svatosti a chtěl ukázat světu, že dílo Ducha svatého pokračuje.Ve chvíli, kdy kardinál zmínil závěr životní pouti Jana Pavla II. do domu nebeského Otce, vyzval přítomné ke ztišení a dodal:

?Totus tuus: byl zcela Mariin, aby mohl zcela patřit Kristu. Jan Pavel II. nás naučil objevit Mariinu přítomnost na stránkách evangelia? Maria je přítomná v Církvi, aby nás vedla k tomu, říct Bohu ano, jak nám často připomíná i papež Benedikt XVI. Maria je pro nás velkým vzorem a vychovatelkou na cestě víry.?

Na závěr představitel Vatikánu zmínil, že ?odevzdat se Marii je nejjistější způsob, jak dojít k Ježíši?. Z tohoto důvodu Jan Pavel II. chtěl zasvětit svět a zvláště Rusko Blahoslavené Panně. Ke konci vigilie promluvil k mladým také kardinál Stanislav Dziwisz:

?Jste jako noční hlídky, které zvěstují příchod nového dne, nového ročního období, plného slunce a dobra. Jste pokolení Jana Pavla II., které má za úkol novou evangelizaci.?

Kardinál se obrátil v duchu k papeži, jehož byl sekretářem. Nejdříve italsky a poté polsky, aby pozdravil mladé shromážděné k modlitbě v Krakově:

?Po třech letech můžeme říci: Ty jsi nás neopustil!? Vzpomínáme na Tvé učení, na příklad Tvého života, který neustále promlouvá k našemu svědomí. V Castel Gandolfo tvůj nástupce Benedikt XVI. připomněl hlavní poselství Tvého pontifikátu: nazval Tě apoštolem Božího milosrdenství. Svatý Otče, toužíme pokračovat ve Tvém dědictví, následovat v programu nové evangelizace. Chceme zvěstovat posvátnost života, svatost rodiny a manželství.?

V Ježíšově jménu, ukončil svůj projev kardinál Dziwisz, se chceme postavit na stranu chudých, pokorných a pronásledovaných pro spravedlnost nebo kvůli náboženství. Ve jménu Kristově se tisíce mladých lidí shromáždí letos v létě v Sydney, aby na mezinárodním dni mládeže, který vznikl díky iniciativě předchozího papeže, zakusili křesťanskou radost.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.4.14 Jan Pavel II. a kapitalismus
2.4.14 Před devíti lety odešel na věčnost Jan Pavel II.
6.7.11 Benedikt XVI. shlédl výstavu o bl. Janu Pavlu II.
28.4.11 Jak vzpomíná na Jana Pavla II. jeho blízký spolupracovník, nynější papež
28.4.11 Kard. Etchegaray vzpomíná na Karola WojtyluHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti