Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.12.2007 

Benedikt XVI.: Oslabováním instituce rodiny je ohrožován mír

Vatikán. ?Rodina ? společenství pokoje? ? pod tímto názvem bylo dnes ve Vatikánském tiskovém středisku prezentováno poselství Benedikta XVI. ke Světovému dni míru, který je ? již 40 let - každoročně připomínán v první den kalendářního roku. Celým poselstvím Svatého otce se neustále prolíná vzájemná spojitost mezi rodinou a mírem. Text má dvě části, přičemž v první je zdůrazněn význam a hodnota této spojitosti mezi rodinou jakožto buňkou společnosti a pokojem, zatímco druhá část poukazuje na vztah celé lidské rodiny k řadě otázek mírové problematiky.
Benedikt XVI. poznamenává, že ?všechno, co oslabuje rodinu, založenou na manželství muže a ženy, představuje objektivní překážku na cestě k míru?. Působí-li někdo ?třebaže nevědomky škody instituci rodiny a oslabuje ji, ohrožuje mír celého národního i mezinárodního společenství?, neboť ?oslabuje instituci, která je skutečně principiální školou pokoje?.

Papež připomíná, že o významu rodiny a jejích právech výslovně hovoří také důležitý mezinárodní dokument, který je ?výdobytkem právní civilizace a má vskutku univerzální platnost?. Jde o Všeobecnou deklaraci práv člověka, od jejíhož vyhlášení uplyne v příštím roce 60 let. V tomto dokumentu se tvrdí, že ?rodina je základní a přirozenou buňkou společnosti a má právo být chráněna společností i Státem?. Apoštolský stolec před čtvrt stoletím (1983) vyhlásil tzv. Chartu práv rodiny, v níž upozorňuje na to, že ?lidská práva, byť pojatá jako práva jednotlivce, mají zásadně sociální rozměr a vyjadřují se přirozeně a podstatně právě v rodině?. ?Popírání nebo jenom omezování práv rodiny, znetvořuje pravdu o člověku a ohrožuje tím samotné základy míru? ? píše Svatý otec v poselství, které bylo dnes zveřejněno. Poukazuje dále na to, že lidstvo představuje jednu velkou rodinu, a probírá různé aspekty prosazování míru v ní. Jedním z těchto aspektů je také ochrana životního prostředí, které ?bylo dáno člověku, aby je střežil a svobodně a odpovědně o něj pečoval podle kritéria obecného dobra?. Papež zdůrazňuje, že v celém stvoření má ?největší hodnotu lidská bytost. ?Respektovat životní prostředí proto neznamená připouštět, že příroda ? živá či neživá ? je důležitější než člověk.?

Benedikt XVI. potvrzuje potřebu vzájemného dialogu mezi národy a poukazuje na jeho nutnost zvláště v oblasti hospodaření s energetickými zásobami naší země. ?Dynamicky se rozvíjející státy mají velkou spotřebu energie, která je uspokojována nezřídka na úkor chudých států, které jsou nedostatkem infrastruktur a potřebných technologií nuceny prodávat své vlastní energetické zásoby. Jejich politická svoboda je tak postupně zpochybňována, protože jsou jim vnucovány formy jakéhosi područí nebo v každém případě takové podmínky, jež jsou výslovně pokořující?. Svatý otec kromě toho zdůrazňuje, že normy mezinárodního práva musí mít základ v přirozených morálních normách. Není-li tomu tak, jsou odkázány na ?milost a nemilost chatrného a přechodného konsensu?. V závěru papežského poselství jsou připomenuty aktuální konflikty ? zejména v Africe a na Středním Východě - jakož i hrozby míru, včetně stále nevyřešené otázky nukleárního odzbrojení.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Papež: Kultura péče jako přednostní cesta k dosažení míru
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
18.12.18 Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti