Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.10.2007 

V Neapoli se koná ekumenické setkání. Pořádá ho komunita St. Egidio

Neapol. Dnes se v Neapoli shromáždili náboženští představitelé z iniciativy komunity St. Egidio, aby vedli dialog směrem, který včera naznačil Benedikt XVI.: ?náboženství ne jako nositelé nenávisti, nýbrž jako zdroje pro budování mírumilovného lidstva a pro vyloučení násilí?. Přesvědčení, že se musí pracovat v tomto směru, bylo jednomyslně vyjádřeno již při včerejším zahájení setkání v divadle San Carlo. Pro Patriachu Bartoloměje I. je zapotřebí kultura dialogu mezi náboženstvími, která někdy vyznačují uzavřenost a absolutismus, které mohou vést k extrémismu a k násilným činům. Idea založit jakési OSN náboženství byla předložena hlavním rabínem Izraele Yona Metzgerem, s ní souhlasil také zakladatel univerzity Arabských emirátů Ezzedin Ibrahim, který kritizoval útočnost některých velký mocností, ohradil se proti vojenské okupaci a proti násilnickým akcím některých muslimů, jednoltivců i skupin. O kultuře pohrdání druhým, jako o zdroji terorismu ve jménu náboženství, hovořil zakladatel Sant´Egidio Andrea Riccardi, který vyzval, aby se nedopustilo, aby ?převážil pesimismus. Náboženství mají společnou sílu: věří v ducha a jeho působení. Je třeba dát život mírovým iniciativám, aby se vytvářely mosty tam, kde se zdá, že všechno upadá do rozporů?, uzavíral ve svém apelu na 200 náboženských vůdců, kteří dnes začali práce setkání. O důvodech setkání v Neapolil o jehu průběhu hovoží president komunity Marco Impagliazze:

?Jsme v Neapoli a jsme velmi rádi, že jsme tady. My, jednomyslně s místní církví, chceme pracovat a žít tyto dny jako velké znamení naděje pro město a pro svět. Neapol je také městem Středozemí a my víme, že Středozemí bylo během dějin místem soužití mezi různými náboženstvími: mezi islámem, židovstvím a křesťanstvím, ale Středozemí, bohužel, bylo také dějištěm násilí, válek, sporů. Náš pohled se zaměří na Střední Východ a na otázku Izraele a Palestiny. Neapol město Středozemí, které dokázalo během historie staletí žít svorně, se může stát poselstvím dialogu a míru pro svět.?

?Letos jste setkání rozdělili do částí, abyste zahrnuli také periferee. Proč?

?Protože, konec konců, Neapol a Campanie jsou jedno a totéž, v tom smyslu, že Campanie je velký region, velmi zalidněný, velmi katolický a velmi zbožný. Neapol a region Campanie jsou výrazem toho, co znamená v Italii katolicismus lidu. Nemohli jsem držet velkou část lidu mimo toto setkání; byl to právě velmi početný křesťansko - campánský lid, který nás žádal, abychom šli do jeho měst, do jeho vesnic a mluvili o dialogu a dali jim možnost setkat se světy náboženství.?

Také tento rok se vystřídá při kulatých stolech mnoho náboženských a politických osobností. Objevuje se také letos silný impuls k ekumenickému dialogu?

?Ovšem, jde nám o silný impuls k ekumenickému dialogu. Nikdy předtím jsme nebyli poctěni přítomností tolika velmi důležitých osobností z pravoslavného, protestantského a anglikánského světa. Například Konstantinopolský patriarcha Bartolměj I., canterburský arcibiskup Williams, arcibiskup z Kypru a primas pravoslavné církve. Prostě přítomnost totika zástupců různých vyznání ozřejmuje ideu, že mnoho jich chce pracovat na opravdovém sblížení mezi církvemi.?

(jok)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Papež: Je nedůstojné hýřit drahocennými zdroji, které druzí postrádají
18.1.21 Začal týden modliteb za jednotu křesťanů
18.1.21 Komunita v Grandchamp: ženy v ekumenickém dialogu
24.6.20 Kontemplativní sestry z Grandchamp napsaly texty k ekumenickému týdnu modliteb
16.6.20 Světová luterská federace: Dostát Božímu volání a touze lidí po jednotěHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti