Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

13.5.2007 

Dopolední mše sv. s Benediktem XVI. se účastnilo asi 200 tisíc lidí

Aparecida. Jistě ne náhodou byl zvolen 13.květen jako den zahájení 5.generální konference latinskoamerických biskupů. Je to den 90.výročí zjevení P.Marie v portugalské Fatimě.
V neděli v 10h dopoledne Svatý otec v Aparecidě na prostranství před mariánskou bazilikou zahájil eucharistickou slavnost. Spolu s Benediktem XVI. koncelebrovalo více než 200 biskupů a kněží - delegátů všech biskupských konferencí latinské Ameriky a Karibské oblasti, kteří tak ve spojení s Petrovým nástupcem začali svou v pořadí pátou generální konferenci. Na eucharistické slavnosti pochopitelně nechyběly ani zástupy věřících, z nichž mnozí obsadili prostory určené pro lid již v sobotu večer po skončení modlitby růžence. Celkem se na začátek mše svaté sešlo více asi 200 tisíc lidí. Liturgie se konala s užitím pěti jazyků. Kromě latiny to byly hlavní jazyky latinské Ameriky: portugalština, španělština, francouzština a angličtina.

V homilii Svatý otec rozvinul první nedělní čtení ze Skutků apoštolů o tzv. jeruzalémském sněmu, který rozhodl o tom, že křesťané, nepocházející z židovského národa, nemusí zachovávat mojžíšské rituální předpisy. Benedikt XVI. přirovnal tuto novozákonní epizodu z života ranné církve k situaci, ve které se nalézá církev latinskoamerického kontinentu na začátku generální konference svých biskupů.

?Jsme vedeni smyslem komunitního rozlišování závažných problémů, s nimiž se církev setkává na své cestě a které jsou objasněny ?apoštoly? a ?staršími? ve světle Ducha svatého, který, jak říká dnešní Evangelium, připomíná učení Ježíše Krista (srov.Jan 14,26) a tak pomáhá křesťanskému společenství kráčet v lásce k plné pravdě (srov. Jan 16,13). Hlavy Církve diskutují a konfrontují se. Vždy však v postoji zbožného naslouchání Kristovu Slovu v Duchu svatém. Proto mohou nakonec prohlásit: ?Rozhodl totiž Duch svatý i my...? (Sk 15,28).
Toto je ?metoda?, kterou pracujeme v Církvi, v malých i velkých shromážděních. Není to jen otázka procedury; je to odraz samotné povahy Církve, tajemství společenství s Kristem v Duchu svatém.?

Petrův nástupce pak stále v souvislosti s prvním čtením o jeruzalémském sněmu, který poslal církvi v Antiochii písemně své rozhodnutí - připomněl iniciativu svých předchůdců Pia XII., Pavla VI. a Jana Pavla II., do jejichž pontifikátů připadly předchozí generální konference biskupů latinské Ameriky a kteří vydali svědectví blízkosti univerzální církve svou účastí na jejich zahájení. V té souvislosti pak Benedikt XVI. pokračoval:

?Vám, kteří reprezentujete Církev v latinské Americe, bych rád dnes v duchu předal svou encykliku Deus caritas est, kterou jsem chtěl ukázat všem na to, co je v křesťanském poselství podstatné. Církev se cítí být učednicí a misionářkou této Lásky: misionářkou pouze natolik, nakolik je učednicí, tzn. schopnou nechávat se přitahovat stále novým úžasem z Boha, který nás miloval a miluje jako první (1 Jan 4,10). Církev nedělá proselytismus; spíše se rozvíjí ?přitažlivostí?. Tak jak Kristus ?přitahuje všechny k sobě? silou své lásky, vrcholící v oběti Kříže, tak Církev koná každé svoje dílo v duchovní a konkrétní shodě s láskou svého Pána.?

?Drazí bratři! Toto je ten nedocenitelný poklad, který je bohatstvím latinskoamerického kontinentu, toto je jeho nejcennější odkaz: víra v Boha-lásku, který v Kristu zjevuje svou tvář. Vy věříte v Boha-lásku: toto je vaše síla, která přemáhá svět, radost, kterou vám nic a nikdo nebude moci odejmout, pokoj, který vám Kristus vydobyl svým Křížem. A tato víra je tím, co činí z latinské Ameriky ?kontinent naděje?. Nikoli politická ideologie, nikoli sociální hnutí, nikoli ekonomický systém; je to víra v Lásku-Boha, která se vtělila, zemřela a vstala z mrtvých v Ježíši Kristu, autentickém základu naděje, jež přinesla od dob první evangelizace až po dnešek množství velkolepých plodů, jak dosvědčuje řada svatých a blahoslavených, které Duch vzbudil ve každé části tohoto kontinentu. Papež Jan Pavel II. vás povolal k nové evangelizaci, a vy jste přijali jeho poslání s velkodušností a nasazením, které jsou pro vás typické. Já vám ho potvrzuji a slovy této 5. konference vám pravím: buďte věrnými učedníky, abyste byli odvážnými a účinnými misionáři.?

?
?Církev žije a podílí se na radostech a nadějích, bolestech a úzkostech současného lidstva, zvláště chudých a trpících (srov. Gaudium et spes,1). Je-li krásou nebeského Jeruzaléma sláva Boží, tj. jeho láska, pak se mu pouze a právě láskou můžeme přiblížit a do jisté míry v něm již přebývat. Kdo miluje Pána Ježíše a zachovává jeho slovo, zakouší již na tomto světě tajemnou přítomnost Boha, Jediného a Trojího, jak jsme slyšeli v Evangeliu: ?přijdeme k němu a budeme u něho přebývat? (Jan 14,23). Každý křesťan je proto povolán stát se živým kamenem tohoto nádherného ?přebývání Boha s lidmi?. Jak velkolepé povolání!
Jediná Církev, zcela oživovaná a poháněná láskou Krista, Beránka z lásky obětovaného, je historickým obrazem nebeského Jeruzaléma, anticipací svatého Města, zářícího slávou Boží. Ona uvolňuje neodolatelnou misionářskou sílu, která je silou svatosti. Panna Maria kéž vymůže Církvi v latinské Americe a Karibské oblasti, aby byla hojně vybavena mocí shůry (srov. Lk 24,49), aby ozařovala kontinent a celý svět svatostí Krista.
?

Homilie Benedikta XVI. v plném znění je ZDE

Po skončení eucharistické bohoslužby těsně před polednem pak Svatý otec před modlitbou Regina coeli pozdravil věřící v hlavních jazycích latinské Ameriky. Portugalsky mimo jiné řekl:

?Na dnešek připadá 90.výročí zjevení Naší Paní ve Fatimě. A její mocná výzva k obrácení a pokání je z novověkých zjevení bezpochyby tím nejvíce prorockým. Prosme matku Církve, Tu, která zná utrpení a naděje lidstva, aby chránila naše rodinné krby a naše společenství.?

Odpoledne, tj. ve 21 h našeho času má Svatý otec na programu ještě zahájení samotného jednání latinskoamerických biskupů, které se bude konat v zasedací aule, která se nachází v suterénu mariánské baziliky v Aparecidě. Tady Benedikt XVI. pronese obsáhlý projev, ke kterému se vrátíme v pondělním vysílání. Po skončení tohoto prvního zasedání páté generální konference episkopátu latinské Ameriky a Karibiku se Svatý otec přibližně kolem 20h místního času vydá na zpáteční cestu do Říma, kde by mělo jeho letadlo přistát v pondělí před 13 hodinou.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.4.12 Libanon si slibuje od papežské návštěvy vyjádření k arabskému jaru
10.3.12 Severoameričtí biskupové se chystají na Kubu a do Mexika
8.3.12 Na Benedikta XVI. čeká sto milionů věřících
24.1.12 Tiskový mluvčí k papežově možné návštěvě Libanonu
5.10.11 Severský papež na italském jihuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti