Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 10. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.4.2007 

Zveřejněna korespondence Benedikta XVI. a německé kancléřky Angely Merkel

Vatikán. Státní sekretariát Svatého Stolce dnes zveřejnil korespondenci mezi Benediktem XVI. a německou kancléřkou Angelou Merkel. K výměně dopisů došlo v souvislosti s převzetím předsednictví EU a skupiny států G8 Spolkovou republikou Německo koncem loňského roku. V dopise, datovaném 16.prosince 2006, Svatý otec vyjadřuje jménem katolické Církve i jménem svým německé kancléřce vděčnost a uznání za prohlášení, ve kterém Angela Merkel určila za priority svého funkčního období pomoc Africe a chudým zemím vůbec. Benedikt XVI. v dopise vyjadřuje názor, že funkce předsednictví, které Německo zastává zároveň v EU a v G8, skýtá určitou naději na pokrok v této oblasti. Zmiňuje potřebu odpustit zahraniční dluhy nejchudším státům a zabránit jejich upadání do dalších dluhů. Benedikt XVI. vyzývá k investicím do boje s nemocí AIDS, ale poukazuje i na potřebu vědeckého výzkumu v oblasti jiných nemocí jako např. tuberkulóza a malárie, kterými jsou chudé země sužovány a proti nimž nemohou vést účinný boj z vlastních zdrojů. Papež poukazuje také na problémy spravedlivých podmínek obchodu, a zejména na potřebu výrazného omezení jak legálního, tak ilegálního obchodu se zbraněmi. Benedikt XVI. poukazuje také na ilegální obchod se surovinami a vývoz kapitálu z chudých zemí a na potřebu odstranit praktiky praní špinavých peněz, jakož i korupci funkcionářů chudých zemí. Dosáhnout do roku 2015 odstranění krajní chudoby, je ? podle papeže - jedním z nejdůležitějších úkolů naší doby.

Angela Merkel odpověděla na papežův dopis listem z 2.února tohoto roku a vyjádřila svou vděčnost za podporu, které se jí od Svatého otce dostalo. Německá kancléřka se znovu staví za uskutečnění cílů udržitelného rozvoje a připomíná finanční vklad německé vlády 3,6 miliard euro na oddlužení chudých zemí. Angela Merkel také připomíná, že by ráda využila německého předsednictví v G8 a EU i k rozvinutí dialogu se státy, které se začínají objevovat na světové scéně, jako je Brazílie, Čína, Indie, Mexiko a Jihoafrická republika, a vyjadřuje svou ochotu učinit vše proto, aby globalizace byla spravedlivější.

V souvislosti s nikoli běžným zveřejněním diplomatické korespondence Svatého stolce přinášíme komentář ředitele Vatikánského rozhlasu a tiskového střediska Svatého stolce o.Federica Lombardiho:

Korespondence mezi papeže Benediktem XVI. a německou kancléřkou doktorkou Merkelovou, která zároveň přesedá EU a G8 je významnou událostí. Naléhavé a často dramatické potřeby nejchudších zemí, zejména v Africe jsou tak znovu postaveny do centra mezinárodní pozornosti. Úmysl vyjít vstříc těmto potřebám byl vyjádřen již za anglického předsednictví EU a byl nyní Německem opět potvrzen. Katolická církev tedy spěchá s výslovným a oprávněným projevem svého ocenění a podpory.

Papež poukazuje na velká témata církevního postoje k boji proti chudobě a nastolení větší spravedlnosti ve vztazích mezi národy v aktuálním kontextu procesu globalizace, jakož i obchodu, smazání zahraničního dluhu a závazku pomoci rozvoji, zdravotnictví a boje proti obchodu se zbraněmi.

Dva postřehy stojí za zmínku. První se týká metody: v papežově listu není nic abstraktního ani moralizujícího. Papež ví, že jde o namáhavou, obtížnou a nejvyšší zodpovědnost na politickém a ekonomickém poli, a svou morální autoritou a konkrétními možnostmi spolupráce katolické Církve jasně podporuje každý konkrétní projekt a každou snahu jejího vykonávání s těmi nejušlechtilejšími úmysly pro dobro lidské rodiny. Odpověď paní Merkel není méně významná a stojí na téže rovině. Je to vynikající příklad korektního vztahu mezi politickými a duchovními autoritami. Znamení naděje spravedlivějšího světa. Další postřeh se týká šíře horizontu. Papež ukazuje svou živou starost o nejchudší země a Afriku zvlášť. I tato starost je v plném souladu se starostmi jeho předchůdců. Není pravda, že je ?eurocentrický?, jak někdo tvrdí. Zanedlouho se vydává do jižní Ameriky. Mluví-li papež k Evropě, má na mysli Evropu otevřenou ke světu ve spravedlnosti a solidaritě pro budování světa, respektujícího důstojnost každé lidské osoby.?
(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.18 Kardinál Ouellet: Benedikt XVI. nás může jako teolog ještě překvapit
7.2.18 Benedikt XVI.: Vnitřně jsem na pouti k Domovu
27.12.17 Papež František navštívil Benedikta XVI.
16.6.17 Arcibiskup Gänswein: Tichá přítomnost Benedikta XVI. církvi prospívá
4.4.17 Připomínka blížících se 90. narozenin Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti