Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.1.2007 

Vietnamský premiér ve Vatikánu

Vatikán. Papež Benedikt XVI. dnes na audienci přijal vietnamského premiéra Nguyena Tan Dunga. Setkání trvalo 25 minut a kromě dvou tlumočníků se ho zúčastnil také šéf vietnamského úřadu pro náboženská vyznání. Premiér při té příležitosti daroval papeži keramickou vázu a převzal od něj medaili jeho pontifikátu. Předseda vietnamské vlády se potom setkal také s vatikánským státním sekretářem, kardinálem Tarcisio Bertonem a arcibiskupem Dominiquem Mambertim, sekretářem pro vztahy Svatého stolce se státy.

Svatý stolec ve svém oficiálním prohlášení vyjádřil potěšení z návštěvy vietnamského premiéra, která ?představuje nový důležitý krok na cestě k urovnání bilaterálních vztahů? mezi Vatikánem a Vietnamem. Ty se v poslední době o něco zlepšily, protože vietnamská vláda umožňuje Katolické církvi větší náboženskou svobodu.

Podle vatikánské tiskové zprávy se při setkání představitelů obou států hovořilo o některých otevřených otázkách, především o aktivním působení katolíků, z kterého by mohla mít užitek celá vietnamská společnost. Katolíci by mohli přispět k šíření mravních hodnot, kultury solidarity a charitativní činnosti. Jednání vatikánských představitelů s vietnamským premiérem se týkala také mezinárodní situace a šíření míru na světě.

Po více než 30 letech to byla první návštěva oficiálního představitele vietnamského socialistického státu. Kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Man, arcibiskup města Ho Chi Minh, věří, že setkání přispěje k navázání oficiálních vztahů mezi Vietnamem a Apoštolským stolcem. Již v listopadu minulého roku se totiž vietnamští biskupové setkali s prezidentem Nguyenem Minh Trit?em. Prezident biskupům slíbil, že vláda bude podporovat větší náboženskou svobodu v zemi.

Ve Vietnamu žije 84 milionů obyvatel, většinu tvoří animisté a buddhisté. Katolíci představují jen 7 procent vietnamské populace.

K situaci církve ve Vietnamu se vyjádřil také P. Josef Hoang Minh Thang, vedoucí vietnamské sekce Vatikánského rozhlasu. Upozornil na to, že v současné době sice církev není pronásledována, ale že je ve své činnosti výrazně omezována. Tuto situaci nijak nezlepšila ani nová legislativa týkající se náboženské svobody, která letos vstoupila v platnost. Církev musí při každé iniciativě žádat vládu o schválení. Restriktivní opatření jsou tak podle P. Josefa Hoang Minh Thanga ještě přísnější než v zákonech schválených Ho Chi Minhem v roce 1954.

Reakce představitelů vietnamských katolíků jsou však přesto optimistické. ?Setkání Svatého otce s premiérem naší země znamená velký obrat ve vztazích mezi vládou, vietnamskýcm národem a Vatikánem,? domnívá se Joseph Nguyen Chi Linh, biskup z diecéze Thanh Hóa. ?Církev v mé diecézi může kromě liturgie vést také ústavy pro postižené, dětské domovy a mateřské školy,? vysvětluje biskup. Vietnamští katolíci však chtějí podle jeho slov své působení ve školství ještě rozšířit a založit i vysoké školy.

?Musíme si uvědomit, že ve Vietnamu jsou vlády jedné strany a všechno musí být podřízeno aktuálnímu vymezení pojmu náboženské svobody. Od jisté doby jsme však ze strany politických představitelů svědky mnohem větší otevřenosti. Všichni čekají, že dojde k navázání diplomatických vztahů mezi Vitnamem a Apoštolským stolcem. A doufáme, že to přispěje k zmírnění dosavadního napětí mezi státem a církví,? dodává Joseph Nguyen Chi Linh, biskup z diecéze Thanh Hóa.

(jar)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Nárůst povolání ve Vietnamu si vyžádal stavbu nového semináře
23.1.20 Monastický život cisterciáků přitahuje mladé Vietnamce
2.1.20 Vietnamské sestry ubránily svůj kostel a klášter před konfiskací
5.11.19 Vietnamská církev akceptovala uctívání předků
4.11.19 Dar Tovaryšstva Ježíšova pro VietnamHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti