Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.12.2006 

O. Cantalamessa kázal o blahoslavenství tvůrců pokoje

Vatikán. Tématem druhého a posledního adventního kázání, které tradičně papežský kazatel O.Raniero Cantalamessa připravuje pro Svatého otce a jeho nejbližší spolupracovníky z římské kurie, bylo Blahoslavenství tvůrců pokoje.

Vánoční kontext sedmého blahoslavenství uvedl o.Cantalamessa citací sv.Lva Velikého Natalis Domini natalis est pacis. ?Vánoce jsou narozeniny pokoje?, načež analyzoval termín eirenopoioi , tedy tvůrci pokoje. Poznamenal přitom, že toto blahoslavenství je jediné, které ve spojitosti s blahoslavenou ctností (chudoby,tichosti,čistoty srdce,milosrdenství,atd.) neklade důraz na bytí, nýbrž na konání či vytváření.

?Výraz ?tvůrci pokoje? to není synonymum mírných, tedy klidných a tichých, kteří se vyhýbají možným sporům (ti jsou blahoslaveni blahoslavenstvím tichých), ale není to ani synonymum pacifistů, míníme-li jimi ty, kteří se staví proti válce (a častěji spíše proti jedné z válčících stran!), aniž by cokoli dělali pro smíření mezi nimi. Nejsprávnější význam je tedy - smiřitelé.?

O.Cantalamessa pak poukázal na to, že toto blahoslavenství lze považovat za výsostně vlastní právě římské církvi a jejímu biskupovi, neboť jednou z nejcennějších služeb, které papežství poskytuje křesťanstvu, bylo vždycky prosazování pokoje mezi různými církvemi, a v jistých dobách i mezi křesťanskými panovníky. První apoštolský list papeže Klementa z roku 96, který je adresován tehdy nesvorností soužené církvi v Korintu, je toho historickým dokladem.

Pokoj mezi náboženstvími, pak papežský kazatel ilustroval příkladem ze současnosti, tj. na diskutované tendenci odstraňovat, často pod záminkou šetření citů stoupenců jiných náboženství, Vánoční symboly a přání, jak se to projevuje v Evropě. Citoval přitom dopis jistého italského občana muslimského vyznání jednomu italskému deníku, ve kterém dotyčný píše, že ?muslim není tím, kdo nevěří v zázračné Ježíšovo narození?. O.Cantalamessa pak poukázal na křesťany, kteří ? jak řekl ? ?chtějí z Vánoc dělat zimní svátky, obydlené pouze soby a medvíďaty? a jako příklad citoval světský manifest tohoto pacifismu píseň Johna Lennona Imagine (Představ si), ve které ?jeden z velkých idolů lehké moderní hudby, podmanivou melodií? zpívá o světě bez ráje a bez pekla, bez vlasti a bez náboženství. Takový svět ? uzavírá o.Cantalamessa ? by byl tím nejchudším a nejhorším světem, který je možno si představit, protože by nakonec vedl jen k nudě a agresivitě.

?My věřící se však nemůžeme nechat svést záští a hádkami ani proti sekularizovanému světu. Vedle dialogu a pokoje mezi náboženstvími je tak kladen další jiný cíl pro tvůrce pokoje: pokoj mezi věřícími a nevěřícími, mezi osobami nábožensky založenými a sekularizovaným světem, který je k náboženství lhostejný či nepřátelsky naladěný.

Hlavní zkouškou bude podat důvody o naší naději s rozhodností, ale také ? jak vybízí list Petrův a jak v tom jde příkladem jeho současný nástupce ? ?s jemností a skromností? (1 Petr 3,15-16). Skromnost tady neznamená ?mít ohled? čili skrývat Ježíše, aby to nevzbudilo reakce. Znamená to respektovat niternost, kterou zná pouze Bůh a kterou nikdo nesmí znásilňovat nebo nutit k proměně. Neznamená to dávat Ježíše do závorky, ale ukázat Ježíše a evangelium svým životem.?

O. Cantalamessa pak končil řečnickou otázkou: Jak se odvděčit za nekonečný dar, který Bůh Otec daroval světu v svém Jednorozeném Synu? A rozvedl ji poukazem na nedopatření, kterému je třeba se zvláště o Vánocích vyhnout, totiž recyklaci vánočního dárku, který je omylem znovu věnován právě tomu, kdo jej předtím sám daroval.

?Nuže, vůči Bohu nemůžeme celý čas dělat nic jiného než dopouštět se právě tohoto přehmatu! Jediným možným díkůvzdáním je Eucharistie: znovu Mu nabídnout Ježíše jeho Syna, který se stal naším bratrem. A jaký dar dáme Ježíšovi? Jeden z textů východní vánoční liturgie říká: ?Co Ti můžeme dát, ó Kriste, aby ses stal na zemi člověkem? Každé stvoření Ti dává znamení své vděčnosti: andělé svými písněmi, nebesa svými hvězdami, země jeskyní, pustina jesličkami. My Ti však nabízíme panenskou Matku!?

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti