Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.11.2006 

Italští katoličtí novináři na audienci u Benedikta XVI.

Vatikán. ?Proti pokusům vytrhnout západní civilizaci z jejích křesťanských kořenů, musí katolický tisk formovat veřejné mínění podle ducha evangelia? ? zdůraznil Benedikt XVI. v sobotu dopoledne při audienci novinářů sdružených ve federaci italských katolických týdeníků na závěr jejich sympozia na téma ?Katolíci v politice. Svobodní nebo nezvěstní?? Papež položil důraz na význam diecézních periodik nejen s ohledem na pastorační činnost Církve, ale také jako na příležitost ke konfrontaci idejí za účelem růstu občanského i církevního společenství. Benedikt XVI. v Klementinském sále vatikánského paláce přijal delegaci novinářů vedenou sekretářem Italské biskupské konference Mons. Giuseppe Betori.

Cílem katolického tisku je ?nabídnout všem poselství pravdy a naděje zdůrazněním faktů a skutečností, ve kterých je žito evangelium, ve kterých dobro a pravda vítězí a v nichž člověk svou činorodostí a fantazií buduje a rekonstruuje lidskou tkáň malých společenských skutečností? - řekl mimo jiné Benedikt XVI. vedoucím a redaktorům více než 160 diecézních titulů, které jsou sdruženy v Italské federaci katolických týdeníků. Je to úkol, který se - jak řekl papež ? dnes ukazuje se stále větší naléhavostí:

?Tváří v tvář mnohotvárnému působení směřujícímu k vytržení západní civilizace z jejich křesťanských kořenů, spočívá zvláštní funkce křesťanstvím inspirovaných nástrojů sociální komunikace ve výchově inteligence a formování veřejného mínění v duchu evangelia. Jejich úkolem je odvážně sloužit pravdě a pomáhat veřejnému mínění vidět, číst a žít realitu Božíma očima.?

Benedikt XVI. dále poukázal na to, že ?rychlý vývoj sdělovacích prostředků? a nástup ?pokročilých technologií v oblasti médií?, nijak neoslabil funkci diecézního tisku, poněvadž ?dává hlas místním společenstvím, které nemají ozvěnu ve velkých informačních prostředcích?. Vaše periodika, pokračoval papež, jsou ?cennými nositeli informací a prostředky evangelní pronikavosti?. Díky jejich kapilárnímu šíření tak mohou katolické týdeníky ?dosáhnout i tam, kam nedosáhnout tradiční nástroje pastorace?.

?Vaše týdeníky bývají správně definovány jako ?lidové?, protože jsou vázány na fakta a život lidí daného území a předávají lidové tradice a bohatý kulturní a náboženský odkaz vašich měst a vesnic. Podáváním každodenních událostí dáváte poznat onu skutečnost, proniknutou vírou a dobrotou, které nezpůsobují žádný poprask, ale tvoří autentickou tkáň italské společnosti.?

Benedikt XVI. povzbudil redaktory katolických periodik, aby jejich týdeníky byly i nadále ?tiskem lidu pro lid? a ?cvičebnou konfrontace a poctivé diskuse mezi různými míněními, aby tak byl prosazován autentický dialog, bez něhož není myslitelný růst občanského a církevního společenství. A papež pak poukázal na to, že tuto službu je možno konat i v sociální a politické oblasti:

?Pokud totiž, jak jste konstatovali na svém sympoziu, nemá legitimní pluralismus politické volby činit z katolíků kulturní diasporu, mohou vaše periodika tvořit významná ?místa? setkání a pozorného rozlišování pro věřící laiky, působící v sociální a politické oblasti, za účelem vést dialog a nacházet souběžnosti a cíle společného působení ve službách Evangeliu i obecnému blahu.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. účastníkům sympozia, pořádaného Italskou federací katolických týdeníků.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.1.13 První latinský tweet Benedikta XVI.
20.12.12 Papež napsal článek pro Financial Times
12.12.12 Papež odeslal první tvít
3.7.12 Mrtvý papež dobrý papež?
3.12.11 Konfrontační četba deníků je důležitá, připomněl Benedikt XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti