Italští katoličtí novináři na audienci u Benedikta XVI.

25.11.2006 

?Proti pokusům vytrhnout západní civilizaci z jejích křesťanských kořenů, musí katolický tisk formovat veřejné mínění podle ducha evangelia? ? zdůraznil Benedikt XVI. v sobotu dopoledne při audienci novinářů sdružených ve federaci italských katolických týdeníků na závěr jejich sympozia na téma ?Katolíci v politice. Svobodní nebo nezvěstní?? Papež položil důraz na význam diecézních periodik nejen s ohledem na pastorační činnost Církve, ale také jako na příležitost ke konfrontaci idejí za účelem růstu občanského i církevního společenství. Benedikt XVI. v Klementinském sále vatikánského paláce přijal delegaci novinářů vedenou sekretářem Italské biskupské konference Mons. Giuseppe Betori.

Cílem katolického tisku je ?nabídnout všem poselství pravdy a naděje zdůrazněním faktů a skutečností, ve kterých je žito evangelium, ve kterých dobro a pravda vítězí a v nichž člověk svou činorodostí a fantazií buduje a rekonstruuje lidskou tkáň malých společenských skutečností? - řekl mimo jiné Benedikt XVI. vedoucím a redaktorům více než 160 diecézních titulů, které jsou sdruženy v Italské federaci katolických týdeníků. Je to úkol, který se - jak řekl papež ? dnes ukazuje se stále větší naléhavostí:

?Tváří v tvář mnohotvárnému působení směřujícímu k vytržení západní civilizace z jejich křesťanských kořenů, spočívá zvláštní funkce křesťanstvím inspirovaných nástrojů sociální komunikace ve výchově inteligence a formování veřejného mínění v duchu evangelia. Jejich úkolem je odvážně sloužit pravdě a pomáhat veřejnému mínění vidět, číst a žít realitu Božíma očima.?

Benedikt XVI. dále poukázal na to, že ?rychlý vývoj sdělovacích prostředků? a nástup ?pokročilých technologií v oblasti médií?, nijak neoslabil funkci diecézního tisku, poněvadž ?dává hlas místním společenstvím, které nemají ozvěnu ve velkých informačních prostředcích?. Vaše periodika, pokračoval papež, jsou ?cennými nositeli informací a prostředky evangelní pronikavosti?. Díky jejich kapilárnímu šíření tak mohou katolické týdeníky ?dosáhnout i tam, kam nedosáhnout tradiční nástroje pastorace?.

?Vaše týdeníky bývají správně definovány jako ?lidové?, protože jsou vázány na fakta a život lidí daného území a předávají lidové tradice a bohatý kulturní a náboženský odkaz vašich měst a vesnic. Podáváním každodenních událostí dáváte poznat onu skutečnost, proniknutou vírou a dobrotou, které nezpůsobují žádný poprask, ale tvoří autentickou tkáň italské společnosti.?

Benedikt XVI. povzbudil redaktory katolických periodik, aby jejich týdeníky byly i nadále ?tiskem lidu pro lid? a ?cvičebnou konfrontace a poctivé diskuse mezi různými míněními, aby tak byl prosazován autentický dialog, bez něhož není myslitelný růst občanského a církevního společenství. A papež pak poukázal na to, že tuto službu je možno konat i v sociální a politické oblasti:

?Pokud totiž, jak jste konstatovali na svém sympoziu, nemá legitimní pluralismus politické volby činit z katolíků kulturní diasporu, mohou vaše periodika tvořit významná ?místa? setkání a pozorného rozlišování pro věřící laiky, působící v sociální a politické oblasti, za účelem vést dialog a nacházet souběžnosti a cíle společného působení ve službách Evangeliu i obecnému blahu.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. účastníkům sympozia, pořádaného Italskou federací katolických týdeníků.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.