Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.11.2006 

Zveřejněno poselství Benedikta XVI. ke Světovému dni migrantů

Vatikán. V tiskovém středisku Svatého stolce bylo dnes zveřejněno poselství Svatého otce ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který připadá na 14. leden příštího roku a jehož tématem je ?Migrující rodina?, tedy rodina nucená k emigraci. Poselství představili sekretář Papežské rady pro pastoraci migrantů arcibiskup Marchetto a předseda Papežské rady Justitia et pax kard. Renato Martino. Benedikt XVI. ve svém poselství poukazuje na to, že migrace je starobylé drama, a jako znamení naděje klade v souvislosti s naléhavostí současného fenoménu přistěhovalectví obraz Svaté Nazaretské Rodiny, která je nucena utéci do Egypta.

?Můj ctihodný předchůdce, Boží služebník Pius XII., když komentoval tuto evangelní pasáž, napsal v roce 1952: ?Nazaretská Rodina v exilu; Ježíš, Maria a Josef jsou emigranty v Egyptě, a tady jsou jako uprchlíci před hněvem bezbožného krále vzorem, příkladem a oporou všem emigrantům a těm, kdo putují v každém věku a odkudkoli, všem, kteří prchají z jakékoliv situace hrozících perzekucí nebo nouze a jsou nuceni opustit vlast, drahé příbuzné, sousedy, blízké, přátele a vydat se do cizí země? (Exsul familia, AAS 44,1952, 649). V dramatu Nazaretské rodiny, přinucené uprchnout do Egypta spatřujeme bolestnou situaci všech migrantů, zejména přistěhovalců, exulantů, utečenců, uprchlíků a pronásledovaných.?

Na tiskové konferenci podal arcibiskup Marchetto několik čísel, které umožňují uvědomit si šíři fenoménu migrace a také síť jednotlivých osobních tragédií, které se za ním skrývají. Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky poskytuje pomoc 20 milionům osob, z nichž 9 milionů má status uprchlíků. 4 miliony z nich tvoří Palestinci, pro které existuje zvláštní asistenční odbor OSN, zatímco 6 milionů je utečenců, kteří přežívají déle než 5 let v utečeneckých táborech rozvojových zemích. Mons. Marchetto načrtnul typickou situaci rodiny, která žije v těchto táborech, kde je podvýživa, hlad a psychicko-afektivní frustrace na denním pořádku:

?Živit rodinu za takovýchto okolností je obtížné, což má, samozřejmě, tíživý a vážný dopad na různé její složky a negativně ji ovlivňuje v jejích vnitřních vztazích. Kromě toho, což je ještě závažnější, se zde stává mechanismem, umožňujícím přežití, i sexuální vykořisťování žen a dětí.?

Benedikt XVI. poukazuje v souvislosti s otázkou integrace na potřebu ratifikace Mezinárodní konvence na ochranu práv migrantů z roku 2003 vládami jednotlivých států, protože ? jak píše ? ?přistěhovalectví dnes představuje strukturální jev našich společností?.
?Pro integraci rodin přistěhovalců se dělá mnoho, třebaže hodně ještě zbývá udělat. Existují skutečné obtíže spojené s určitými ?obrannými mechanismy? první generace přistěhovalců, které upadají do nebezpečí klást překážky dalšímu dozrávání mladých z druhé generace. Je proto nutné podniknout zákonné, právní i sociální kroky, které by tuto integraci usnadnily.?

Kardinál Martino ve svém vystoupení rozvedl tuto myšlenku z papežova poselství: ?Občanská společnost a křesťanská společenství jsou tak interpelovány složitými problémy a těžkostmi, ale i hodnotami a zdroji této nové sociální skutečnosti. V tom je zahrnut rozvoj vztahů, které se z jedné strany vyjadřují poskytovanou pomocí při zařazování do společnosti a z druhé strany osobním, sociálním i církevním růstem křesťanů, založeným na dodržování zákonů, setkávání kultur a náboženství a vzájemným respektem k hodnotám na zásadě lidských práv.

Benedikt XVI. ve svém poselství připomíná zhoršující se tendenci životní úrovně uprchlíků:

?V souvislosti s tématem integrace rodin přistěhovalců cítím povinnost obrátit pozornost na rodiny uprchlíků, jejichž situace se, jak se zdá, v porovnání s minulostí zhoršila, zvláště pokud jde o otázku znovu sjednocování rodin. V táborech, které jsou jim určeny, se k těžkostem logistickým i osobním, které jsou vyvolány traumaty a citovým vypětím z minulých tragických prožitků, někdy pojí dokonce i nebezpečí zatahování žen a dětí do sexuálního vykořisťování jakožto mechanismu přežití. V těchto případech je zapotřebí pozorné pastorační péče, která kromě pomoci schopné zacelit zranění srdce, nabízí podporu křesťanského společenství schopného navrátit kulturu úcty a odhalit pravou hodnotu lásky. Je třeba povzbuzovat ty, kteří jsou vnitřně zlomeni, aby znovu získali ztracenou sebedůvěru. Je třeba se zasadit za to, aby byla zaručena práva a důstojnost rodin a bylo jim zajištěno obydlí, vyhovující jejich požadavkům. Na přistěhovalcích je třeba požadovat pěstování otevřeného a pozitivního postoje ke společnosti, která je přijímá, a uchovávat aktivní pohotovost k nabídkám účasti na společném budování integrované společnosti, které bude ?společným domem? všech.?

Na závěr pak ve svém dnes zveřejněném poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků Benedikt XVI. píše:

?Drazí bratři a sestry, kéž se Světový den migrantů a uprchlíků stane užitečnou příležitostí pro zvýšenou vnímavost církevních společenství a veřejného mínění pro potřeby a problémy, jakož i pozitivního potenciálu, migrujících rodin. Obracím se zvláště na ty, kteří se přímo angažují v obrovském fenomenu migrace, a na ty, kteří využívají své pastorační energie ve službách lidské mobility. Slova apoštola Pavla: ?caritas Christi urgent nos? (2 Kor 5,14) nás vybízejí darovat se přednostně těm bratřím a sestrám, kteří se ocitli v nouzi.?

Celý text POSELSTVÍ je ZDE(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.18 Kardinál Ouellet: Benedikt XVI. nás může jako teolog ještě překvapit
7.2.18 Benedikt XVI.: Vnitřně jsem na pouti k Domovu
27.12.17 Papež František navštívil Benedikta XVI.
16.6.17 Arcibiskup Gänswein: Tichá přítomnost Benedikta XVI. církvi prospívá
4.4.17 Připomínka blížících se 90. narozenin Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti