Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.11.2006 

Nemít strach z konfrontace se sekularizovanou společností

Vatikán. ?Nemít strach před konfrontací se sekularizovanou společností? ? to bylo nosné téma promluvy Benedikta XVI. ke 34 biskupům Německa v rámci jejich návštěvy ad limina. Papež ve své asi 15 minutové promluvě nejprve vylíčil duchovní atmosféru, panující v Německu, i v celém západním světě, a poukázal na to, že mnozí věřící propadli malomyslnosti a rezignaci, což jsou postoje, které znemožňují svědčit o Kristově evangeliu, které osvobozuje a zachraňuje.

Není nakonec křesťanství jen jednou z mnoha nabídek, které mají stimulovat naši vnímavost? Toto je otázka, kterou si mnozí kladou, ale zároveň, tváří v tvář křehkosti a prchavosti většiny těchto nabídek, se mnozí vracejí, ptají se a s nadějí hledí ke křesťanskému poselství a přitom od nás očekávají přesvědčivé odpovědi. Myslím, že Církev v Německu by měla uznat tuto situaci a přijmout ji jako prozřetelnostní výzvu a odvážně jí čelit. My křesťané nemusíme mít strach z duchovní konfrontace se společností, za jejíž zdánlivou intelektuální nadřazeností se ve skutečnosti skrývá strach před posledními otázkami existence. Odpovědi, které čerpá Církev z evangelia Logosu, který se stal Člověkem, prokázaly svou platnost během dvoutisíců let duchovních diskusí a jejich hodnota je trvalá. Posíleni tímto vědomím, jsme schopni v dialogu čelit komukoliv, kdo se ptá po důvodech naší naděje (srv. 1 Pt 3,15). Platí to také pro naše vztahy k příslušníkům jiných náboženství, zejména muslimům, kteří žijí v Německu a k nimž chováme úctu a vstřícnost. Právě oni, kteří jsou tak důrazně atakováni ve svých přesvědčeních a obřadech, mají právo na naše pokorné a rozhodné svědectví o Ježíši Kristu. K tomu je zapotřebí velkého úsilí, má-li být takové svědectví věrohodné. Je proto nutné, aby na těch místech, kde existuje početná muslimská populace, byli k dispozici katoličtí partneři k dialogu, vybavení potřebnými jazykovými znalostmi, jakož i znalostmi náboženských dějin, které je uschopní vést s muslimy dialog. Je jasné, že takový dialog předpokládá, především hluboké poznání vlastní katolické víry.

Benedikt XVI. pak přešel k otázce náboženské výchovy a vzdělávání a v souvislosti s přípravou seminaristů na jejich budoucí kněžskou službu zdůraznil potřebu věrného předávání pokladu víry, jak je podává církevní magisterium. Tato věrnost ? řekl Benedikt XVI. ? je také výzvou k intelektuální poctivosti všem, kdo z pověření Církve vyučují na akademické půdě. Biskupové mají za úkol udělovat nihil obstat (schválení k tisku) pouze po svědomitém zkoumání.

Benedikt XVI. se pak věnoval i otázce formace budoucích kněží v seminářích a připomněl, že vzhledem k rostoucímu počtu kandidátů ke kněžství, kteří přicházejí z prostředí, které není tradičně katolické, je absolutně nutné zavést přípravný tzv. nultý ročník, během něhož se ověří jejich povolání, přičemž zdůraznil, že - na druhé straně - všechny tak zvané skupinové dynamiky a hry, a jiné psychologické experimenty, jsou k tomuto účelu málo vhodné a mohou vyvolat spíše nervozitu a nejistotu.

V závěru pak Benedikt XVI. vyzdvihl velký potenciál a hluboké duchovní kořeny Církve v Německu jak při šíření víry, tak při poskytování humanitární pomoci lidem v nouzi, a vyjádřil svou naději v další pokračování autentické obnovy života z víry ve své vlasti.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti