Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.7.2006 

Nový tiskový mluvčí Svatého stolce

Vatikán. Papež Benedikt XVI. přijal již dříve avizovanou rezignaci dr. Joaquina Navarro-Vallse a na místo nového tiskového mluvčího Svatého stolce jmenoval O.Federica Lombardiho z Tovaryšstva Ježíšova, který nadále zůstává také ředitelem Vatikánského rozhlasu i Vatikánského televizního centra. Svatý otec poděkoval odcházejícímu mluvčímu za jeho ?dlouhou a velkodušnou? službu Svatému stolci. Dr.Navarro-Valls totiž vykonával tuto funkci více jak 22 let a ve svém dnešním prohlášení podotýká, že je ?velmi vděčný Svatému otci za to, že přijal již vícekrát vyjádřenou ochotu vzdát se po tolika letech funkce.? ?Jsem si vědom, píše v krátkém prohlášení dr.Navarro-Valls, ?že jsem v těchto letech dostal mnohem více než kolik jsem mohl dát, ba dokonce víc nežli jsem nyní schopen plně pochopit.?

Dr. Navarro-Valls se narodil v roku 1936 v Cartageně ve Španělsku, roku 1961 dokončil ve Španělsku studia Medicíny a roku 1968 také fakultu Žurnalistiky. Je autorem několika knih věnujících se problematice rodiny, médií a výchovy. Stal se předsedou Sdružení zahraničních novinářů v Itálii a byl korespondentem několika španělských deníků pro Itálii a Střední Východ, a v Barceloně zakladatelem časopisu Diagonal. Jeho schopností si roku 1984 povšiml Jan Pavel II. a nabídnul mu funkci tiskového mluvčího. Ve funkci ředitele tiskového střediska Svatého stolce se podstatně zasloužil o vybudování technicky moderně vybaveného a dobře fungujícího komunikačního centra. Také jeho zásluhou bylo totiž roku 1986 tiskové středisko, které do té doby podléhalo Papežské radě pro sdělovací prostředky, papežem Janem Pavlem II. osamostatněno a vybaveno vlastními kompentencemi a jeho ředitel získal možnost bezprostředního kontaktu se Svatým otcem. Byl členem delegací Svatého stolce na mezinárodních konferencích OSN ? v Káhiře (1994), Kodani (1995), Pekingu(1995) a Istanbulu(1995). Je předsedou správní rady Nadace Maruzza Lefebvre d´Ovidio pro nemocné v finálním stadiu nádorových onemocnění. Dr.Navarro-Valls je nositelem mnoha profesních ocenění a také státních vyznamenání v Itálii, Španělsku, Rakousku, Švédsku, Chile, Argentině a Paraguay.

Nově jmenovaný ředitel tiskového střediska Svatého stolce O.Federico Lombardi adresoval kolegům novinářům, akreditovaným u Svatého stolce, dopis. Vyjadřuje v něm vděčnost Svatému otci a řádovým představeným za důvěru, kterou v něho vkládají jmenováním do tak významného úřadu, ale myslí také se sympatiemi na všechny kolegy z mediální oblasti, kteří byli podobně jako on povoláni sloužit. O.Lombardi připomíná, že pracuje již dlouho na tomto poli, ve kterém jde o to, aby byla činnost Svatého otce a Církve lépe poznávána a objektivně i adekvátně chápána.? O.Lombardi ve svém dopise pak zdůrazňuje přínos dr.Navarro-Vallse, který sloužil v této oblasti dlouhá léta s výjimečnými schopnostmi, inteligencí a oddaností a všichni" ? píše doslova ? "jsme mu hluboce vděčni a počítáme i nadále s jeho přátelstvím. Nenamlouvám si," ? dodává nový tiskový mluvčí ? "že jej napodobím, ale můžete počítat s tím, že se budu i se svými omezeními snažit dát všechny své síly do služeb Svatému otci a zdaru vaší práce. Vím také, že mohu spoléhat na spolupráci, která bude jistě nabízena ? mně i vám ? celým personálem tiskové střediska, počínaje zástupcem ředitele, přítelem O.Ciro Benedettinim". O.Lombardi se pak v důvěře svěřuje Pánu a zmiňuje dnešní svátek sv.Benedikta,a připomíná, že se "patrně ne náhodou stal dnem jeho jmenování".

Nově jmenovaný mluvčí Svatého stolce O.Federico Lombardi se narodil roku 1942, roku 1960 vstoupil k jezitům, kde absolvoval filosofická studia a později i doktorát z Matematiky na universitě v Turíně. Licenciát z teologie dokončil roku 1973 ve Frankfurtu nad Mohanem. Svěcení přijal roku 1972. V letech 1973-1977 byl členem redakce časopisu Civilta Cattolica, kde byl od roku 1977 zástupcem šéfredaktora. V letech 1984-1990 byl představeným italské jezuitské provincie a od roku 1991 do roku 2005 byl programovým ředitelem Vatikánského rozhlasu. Loni byl jmenován jeho generálním ředitelem. Od roku 2001 vykonává také funkci generálního ředitele Vatikánského televizního centra.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.1.13 První latinský tweet Benedikta XVI.
20.12.12 Papež napsal článek pro Financial Times
12.12.12 Papež odeslal první tvít
3.7.12 Mrtvý papež dobrý papež?
3.12.11 Konfrontační četba deníků je důležitá, připomněl Benedikt XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti