Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.7.2006 

Benedikt XVI. přijal chorvatské biskupy

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal chorvatské biskupy v čele se záhřebským arcibiskupem kard. Josipem Bozaničem v rámci jejich návštěvy ad limina apostolorum a ve svém poselství k nim zdůraznil ?potřebu budování evropského domu na pravdě o člověku?. Papež také vyjádřil podporu Chorvatsku ke vstupu do evropské unie. ?Buďte stále dělníky pokoje mezi obyvateli vaší vlasti a povzbuzujte je na cestě křesťanského smíření?, řekl chorvatským biskupům. V zemi, která stále zakouší důsledky nedávného válečného konfliktu, platí především, že ?odpuštění osvobozuje zejména toho, kdo má odvahu jej udělit. Pro Chorvatsko je to velice důležité, protože "negativní důsledky války se nevyskytují pouze v ekonomice, ale také také v duších obyvatel, kteří nezřídka tíži tohoto dědictví zakoušejí?. Papež dále poukázal na to, že ?Chorvatsko žije odedávna v prostoru evropské civilizace a právem proto touží, aby bylo uznáno za člena Evropské unie?.

Ať chorvatský národ, vyjádřil své přání Benedikt XVI., vstoupí do evropské unie ?v duchu vzájemné úcty a dialogu, a spolu s ostatními evropskými národy přispěje svou kulturou a tradicemi ke společnému hledání plné pravdy o člověku?. Je totiž důležité, pokračoval ve své úvaze, aby se "budování společného evropského domu vždycky zakládalo na pravdě o člověku?. Za základy této pravdy pak papež označil ?potvrzení práva každého člověka na život od početí až do přirozené smrti?; ?uznání duchovní složky lidské bytosti, v níž koření její nezcizitelná důstojnost? a dále ?respekt k náboženskému sebeurčení každého člověka, které svědčí o nepotlačitelné otevřenosti člověka k transcendenci. V těchto hodnotách," prohlásil dále, ?je možné se shodnout i s těmi, kteří přestože nepatří ke katolické církvi, uznávají hlas rozumu, citlivého na příkazy přirozeného zákona?.

?V této perspektivě?, povzbudil dále chorvatské biskupy Benedikt XVI., ?se snažte jednat ve shodě s vašimi kněžími a celým lidem Božím?. Papež pak ujistil o podpoře Svatého stolce, který na Chorvatsko "vždycky hleděl s úctou a náklonností. Svazky mezi Svatým stolcem a Chorvatskem, které byly pevné už v minulosti, pokračují a sílí, jak dokazuje nedávná ratifikace bilaterálních dohod. Proto vám bude Svatý stolec i v budoucnosti stát po boku a starostlivě sledovat a podporovat úsilí vašeho národa na cestě opravdového pokroku.?

Z druhé strany pak poukázal papež na to, že je třeba vzít do úvahy i to, že ?cesty vedoucí k dobrým a kýženým cílům nejsou prosty záludností dnešních kulturních proudů, jako jsou sekularismus a relativismus?. Je proto nezbytné, ?neúnavné zvěstování evangelních hodnot, aby se věřící mohli těmto nebezpečím vyhýbat. Proto, následujíc příkladu bl. Aloise Stepinace, je třeba se nebát ukazovat jim to, co učí evangnelium a varovat před tím, co mu odporuje." Katolíci by proto měli i ve sdělovacích prostředcích "umět pozvednout hlas a říkat pravdu k aktuálním problémům.? Vaše církevní společenství končil Svatý otec, ?ať je pobídkou pro celou společnost ve vytrvalosti na cestě k obecnému blahu a v pozornosti k potřebách těch nejchudších.?

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.6.08 Biskupové podpořili novináře
11.1.07 Mše k 25.výročí smrti prvního prefekta Kongregace pro nauku víryHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti