Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.5.2006 

Život nelze stavět na materiálním blahobytu

Vatikán. Mír má kořeny v náboženské svobodě. Připomněl to Papež v promluvě k pěti novým velvyslancům u Svatého Stolce, kteří složili ve Vatikánu své pověřovací listiny. Na společné audienci přijal představitele Čadu, Kapverdských ostrovů, Indie, Moldavska a Austráliie. Dnes přijatí diplomaté nemají stálou rezidenci v Římě. Čtyři z nich jsou zároveň velvyslanci v některé z dalších evropských zemí a představitel Kapverd je zároveň sekretářem státu na ministerstvu zahraničních věcí své země.
Benedikt XVI. zdůraznil, že náboženská svoboda je základním aspektem svobody svědomí a sociálních svobod:

?Je důležité, aby na celém světě každá člověk mohl patřit k náboženství podle vlastní volby a aby je mohl svobodně a bez obav praktikovat. Nikdo totiž nemůže stavět svůj život výlučně na touze po materiálním blahobytu. Akceptování této osobní i společenské potřeby bude mít nepochybně přínosné důsledky pro život společnosti. Každý, kdo totiž miluje Všemohoucího Boha a přijímá Ho, je vyzýván, aby sloužil svým bratřím a budoval pokoj.?

Svatý otec vyzval k budování svobodného, bratrského a solidárního světa, ve kterém člověk stojí výš než ekonomické aspekty. Zdůraznil, že v epoše globalizace se politika nemá řídit pouze ekonomickými faktory. Není možné v úsilí o stále větší zisk lehkomyslně těžit zásoby naší planety ke škodě jejích obyvatel, zvláště těch nejchudších.

Každému z nových velvyslanců Papež předal zvláštní poselství. Představitele Čadu upozorňuje na to, že autentického míru nelze dosáhnout bez dialogu zakotveného v odpuštění a v úctě k lidským právům. Velvyslanci Kapverdských ostrovů popřál, aby mezinárodní solidarity s Afrikou dovolila tomuto kontinentu vyjít na cestu integrálního rozvoje, míru a smíření. Papež se dotkl také otázky respektu důstojnosti a práv afrických přistěhovalců v zemích, do kterých míří. V poselství pro velvyslance Indie Benedikt XVI. zdůraznil potřebu dialogu, spolupráce a tolerance v této zemi, obývané lidmi mnoha různých kulturu a náboženství. Žádný z jejích obyvatel nesmí být diskriminován z etnických náboženských nebo sociálních důvodů. Uznání si zaslouží letos ustanovené ministerstvo pro otázky menšin. Nutné je nicméně rozhodně odmítat znepokojující známky náboženské intolerance v některých oblastech země, které ústí až do pokusů zavádět zákony omezující základní práva náboženské svobody.

V textu předaném velvyslanci Moldavska papež připomíná dlouhé období totalitní utopie ?spravedlnosti bez svobody?, kterou jeho země prošla. Konstatuje, že západu naopak hrozí jiná utopie ? totiž ?svoboda bez pravdy?, založená na špatném pochopení ?tolerance?. Společné dobro obyvatel Evropy vyžaduje odmítnutí obou těchto škodlivých a neúplných vizí i nové odkrytí autentické svobody, pocházející z našeho společného křesťanského dědictví.

Velvyslankyni Austrálie ? jediné ženě mezi nově akreditovanými diplomaty ? Svatý otec vyjádřil uznání za angažovanost její zemí v mezinárodních mírových misích a humanitárních akcích. Připomněl také otevřenost Austrálie pro uprchlíky. Nicméně stále zůstávají nedořešené některé otázky domorodého obyvatelstva. Autentický mír ? zdůraznil Benedikt XVI ? je třeba budovat na pravdě o Bohu i o člověku. Papež vyzval Australany, aby pokračovali také v obraně nezastupitelné sociální role manželství a rodiny.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papeže by chtěli všichni
8.2.21 Papež František k diplomatickému sboru: Mít na paměti přesažnou důstojnost člověka
9.1.20 Novoroční setkání papeže Františka s diplomatickým sborem: Naděje vyžaduje realismus
9.9.19 Idolatrická ekonomie potřebuje oběti lidských životů na oltáři spekulace a profitu
23.5.19 Papež k velvyslanců: Pozornost k nejzranitelnějším má jméno. Bratrství!Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti