Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.5.2006 

Benedikt XVI. předsedal mši svaté pro Švýcarské gardisty

Vatikán. Benedikt XVI. předsedal dnes dopoledne slavnostní liturgii u příležitosti pětistého výročí vzniku papežské Švýcarské gardy. V úvodu své promluvy v zaplněné bazilice sv. Petra připomněl také další významná výročí spojená s osobou papež Julia II. a rokem 1506. Je to nalezení antického sousoší Laocoonta, které dalo počátek Vatikánským muzeím a položení základního kamene nové Svatopetrské baziliky.

První gardisté přišli do Říma 22. ledna 1506 na výslovné přání Julia II. a vstoupili do jeho služeb v Apoštolském paláci. O 21 let později, při nechvalně proslulém Plenění Říma ?Sacco di Roma? v roce 1527, prošli zkouškou ohněm. Právě 6. května toho roku padlo 147 gardistů při obraně papeže Klementa VII. Zbývajícím 42. se podařilo dovést Petrova Nástupce za bezpečné hradby Andělského hradu.
Po historickém exkurzu se Svatý otec vrátil k biblickým textům, které při liturgii zazněly. První čtení z Knihy Moudrosti, ukazuje, že právě Moudrost je nejvzácnějším lidským pokladem:

?Kvůli Moudrosti stojí za to vzdát se každé jiné věci, protože jedině on dává plný smysl životu, smysl, který překonává smrt, protože nás staví do skutečného společenství s Bohem. Moudrost ? říká text ? ?vytváří Boží přátele? (Mdr 7,27)?.

Bible nazývá ono vnitřní místo, v němž působí Boží Moudrost, ?srdcem?. Proto se s žalmistou modlíme ?Dej nám, Bože, moudrost srdce?. Ta spočívá v realistickém pohledu na život, který vede člověka, aby uznal, že je hříšník, že je stvořením, které potřebuje slitování a milost. Kdo tuto pravdu přijme a otevře se Moudrosti, dostává ji darem.
K radikálnímu rozhodnutí pro Boha vybízí také perikopa Matoušova evangelia (Mt 19), kde Ježíš slibuje nebeskou odměnu těm, kdo ho následují.

?Kdo zvolí Ježíše, najde největší poklad, vzácnou perlu (srov. Mt 13, 44-46), která dává hodnotu všemu ostatnímu, protože On je vtělenou Boží moudrostí (srov. Jan 1,14), která přišla na svět, aby lidstvo mělo život v plnosti (srov. Jan 10.10). Kdo přijme svrchované dobro, krásu a pravdu Krista, ve které přebývá plnost Boží (srov. 2,9), vstoupí s Ním do jeho Království, kde kritéria hodnot tohoto světa ztrácí platnost, ba jsou dokonce převrácena.?

Jednu z nejkrásnějších definic Božího Království najdeme v II. čtení z listu Římanům, pokračoval dále Benedikt XVI. Apoštol připomíná, že křesťan se má nechat vést milosrdnou láskou a nedávat příčiny k pohoršení těm, kdo jsou slabí ve víře. A dodává: ?Kdo takto slouží Kristu, je milý Bohu a lidé si ho váží. A tak usilujme o to, co slouží pokoji a společnému růstu? (Řm 14,18-19).

?Kdo poznal v Kristu vtělenou Moudrost a všechno opustil kvůli němu, stává se ?strůjcem pokoje?, ať už v křesťanské komunitě nebo ve světě, stává se tedy semenem Božího Království, které už je zde přítomné a směřuje k svému naplnění... Kdo je okouzlen moudrostí, hledá a nachází Krista, opouští všechno kvůli Němu a dostává výměnou nesmírný dar Božího Království, oděn mírností, prozíravostí, spravedlností a silou ? ?kardinálními ctnostmi? ? vydává v církvi svědectví lásky.?

Nabízí se otázka, zda taková vize člověka platí i pro lidi naší doby, pokračoval ve své homilii Svatý otec. A přitakává s poukazem na mnoho různých forem osobního i komunitního svědectví dnešních křesťanů. Zvláštním způsobem mezi ně patří také služba Švýcarských gardistů, kteří ?motivováni láskou ke Kristu a k církvi slouží Petrovu nástupci.? Benedikt XVI. zmínil také případy, kdy služba ve Vatikánu pomohla mladým mužům k odpovědi na kněžské nebo řeholní povolání.

?Být Švýcarským gardistou, ovšem pro každého znamená bezvýhradně přilnout ke Kristu a k církvi, být připraven dát pro ně život. Samotná služba může skončit, ale uvnitř zůstáváte vždy Švýcarskými gardisty.?

V závěru Svatý otec poděkoval gardistům i jménem všech svých předchůdců na Petrově stolci. Vyzval je, aby byli na prvním místě muži modlitby a autentickými Božími přáteli, kteří slouží jeho Království lásky a pokoje. Další službu papežské gardy svěřil přímluvě P. Marie a jejich patronů: sv. Martina, sv. Šebastiána a sv. Mikuláše z Flüe.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.5.19 Papež: Od těch, kdo jsou ve službách Svatého stolce, se očekává svatost
30.4.19 Třiadvacet nových švýcarských gardistů složí přísahu
31.7.18 Švýcarská garda dostane nové kasárny
7.5.18 Věrnost papeži přísahalo 33 nových švýcarských gardistů
4.5.18 Pozornost a ochota jsou s Pánovou pomocí vždy možné, řekl papež švýcarským gardistůmHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti