Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.10.2005 

Zasedání Biskupského synodu ? 10. 10. dopoledne

Vatikán. Po nedělní přestávce vstoupily do druhého týdne práce XI. řádného Biskupského synodu, věnovaného eucharistii. Také dnes proběhly dvě generální kongregace. Během dopoledne vystoupilo 22 synodních otců, předsedal jí nigerijský kardinál Francis Arinze, prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Mezi hlavní témata patřily misijní aspekty, inkulturace a ekumenismus. V synodní aule byla ale také připomenuta dramatická situace po zemětřesení v Pákistánu.
Shodou náhod právě na dnešek připadlo vystoupení arcibiskupa z Karáčí, Evarista Pinta. Vedle dramatických okamžiků, které jeho země právě prožívá, připomněl mons. Pinto situaci pákistánské církve. Tvoří ji milion 300 tisíc katolíků. Naprostá většina Pákistánců, 98%, jsou muslimové. Kardinál Lubomyr Husar, předseda Ukrajinské biskupské konference, navrhoval ve svém příspěvku svolání synodu pro východní církve. Obrátil také pozornost na plnou shodu víry v eucharistii u katolíků a u pravoslavných. ?Je-li tomu tak, proč nemůžeme koncelebrovat?? ? ptal se kyjevsko-haličský arcibiskup.

Eritrejský biskup Menghisteab Tefamariam vysvětloval východní tradice eucharistického kultu. Na rozdíl od západního křesťanství, je na východě adorace Nejsvětější svátosti nerozlučně spjata se samotným sloužením mše, takže oba aspekty jsou přítomny v jediné liturgii.
Prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, kardinál Crescenzio Sepe, připomněl, že na světě žije 5 miliard lidí, kteří neznají Krista. Církev je povinna nést jim Chléb života, Kalich spásy. Důležité však je, aby se nekřesťané dozvídali eucharistické učení v celku. Podléhání ?módním trendům? evangelizaci může ohrožovat.
O hlásání evangelia mluvil také předseda Indické biskupské konference, arcibiskup Oswald Gracias. Tam, kde je církev menšinou, je třeba klást větší váhu na Liturgii Slova. Navrhuje používat všechny prostředky, včetně například audiovizuálních, aby lidé dobře rozuměli, čeho se účastní.
Generální představený jezuitů, O. Peter ? Hans Kolvenbach, poukazoval ve svém vystoupení na slibné perspektivy teologického dialogu s reformovanými i pravoslavnými církvemi. Zdá se totiž, že rozdílné porozumění eucharistii a okamžiku konsekrace, které doposud dohodu ztěžovalo, ve světle nových bádání ustupuje.
Apoštolský exarcha Srbska a Černé Hory pro věřící byzantského obřadu, biskup Djura Džudžar, zdůraznil potřebu vypracovat detailní směrnice pro ekumenické liturgie. Neměly by v nich chybět problematiky smíšených manželství, které jsou v mnohokonfesním prostředí běžné.
Předseda Papežského výboru pro mezinárodní eucharistické kongresy, kardinál Jozef Tomko, mluvil o roli těchto událostí v životě církve. Jak uvedl, povzbuzují náboženskou horlivost, posilují společenství víry, misijního ducha a solidaritu.
Arcibiskup z nigérijské Abujy, John Onaiyekan, naznačil roli, jakou v životě církve v jeho vlasti sehrála liturgická reforma II. Vatikánského koncilu, i zapojení prvků africké kultury do mše svaté: ?Nemáme skvělou sakrální architekturu, jako jsou evropské katedrály, nebo skvělé malby jaké zanechal Michelangelo nebo Leonardo da Vinci. Ale to, co máme, dáváme s radostí: naši hudbu a rytmy, které vyjadřujeme vlastním tělem, všechno k Boží slávě? ? řekl nigerijský arcibiskup.
Zambijský biskup, George Cosmas Zumaire Lungu, se zastavil u otázky ?krásy v liturgii?. Podle něj by teologická reflexe nad krásou mohla rozjasnit stíny spojené se slavením eucharistie. Zároveň se vyjádřil skepticky pokud jde o zpěv s varhany, gregoriánský chorál nebo latinu mimo kulturní kontext jednotlivých zemí.
Delegát francouzského episkopátu, biskup Jean-Louis Brugues varoval před autosekularizací současné církve. Zdůraznil význam eucharistie v díle nové evangelizace a roli adorace Nejsvětější svátosti v poslání dnešních mladých lidí hlásat víru navzdory současnému racionalismu.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.10.18 Nová prováděcí instrukce k organizaci biskupské synody
20.4.16 Diskuse o jednacím řádu biskupské synody
13.10.15 Nerozlučnost manželství není břemeno - říká auditorka synody María Rojas
8.2.14 Odpovědi na dotazníky k biskupskému synodu o rodině
17.10.13 Synod o rodině proběhne ve dvou etapách – 2014 a 2015



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti