Zasedání Biskupského synodu ? 10. 10. dopoledne

10.10.2005 

Po nedělní přestávce vstoupily do druhého týdne práce XI. řádného Biskupského synodu, věnovaného eucharistii. Také dnes proběhly dvě generální kongregace. Během dopoledne vystoupilo 22 synodních otců, předsedal jí nigerijský kardinál Francis Arinze, prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Mezi hlavní témata patřily misijní aspekty, inkulturace a ekumenismus. V synodní aule byla ale také připomenuta dramatická situace po zemětřesení v Pákistánu.
Shodou náhod právě na dnešek připadlo vystoupení arcibiskupa z Karáčí, Evarista Pinta. Vedle dramatických okamžiků, které jeho země právě prožívá, připomněl mons. Pinto situaci pákistánské církve. Tvoří ji milion 300 tisíc katolíků. Naprostá většina Pákistánců, 98%, jsou muslimové. Kardinál Lubomyr Husar, předseda Ukrajinské biskupské konference, navrhoval ve svém příspěvku svolání synodu pro východní církve. Obrátil také pozornost na plnou shodu víry v eucharistii u katolíků a u pravoslavných. ?Je-li tomu tak, proč nemůžeme koncelebrovat?? ? ptal se kyjevsko-haličský arcibiskup.

Eritrejský biskup Menghisteab Tefamariam vysvětloval východní tradice eucharistického kultu. Na rozdíl od západního křesťanství, je na východě adorace Nejsvětější svátosti nerozlučně spjata se samotným sloužením mše, takže oba aspekty jsou přítomny v jediné liturgii.
Prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, kardinál Crescenzio Sepe, připomněl, že na světě žije 5 miliard lidí, kteří neznají Krista. Církev je povinna nést jim Chléb života, Kalich spásy. Důležité však je, aby se nekřesťané dozvídali eucharistické učení v celku. Podléhání ?módním trendům? evangelizaci může ohrožovat.
O hlásání evangelia mluvil také předseda Indické biskupské konference, arcibiskup Oswald Gracias. Tam, kde je církev menšinou, je třeba klást větší váhu na Liturgii Slova. Navrhuje používat všechny prostředky, včetně například audiovizuálních, aby lidé dobře rozuměli, čeho se účastní.
Generální představený jezuitů, O. Peter ? Hans Kolvenbach, poukazoval ve svém vystoupení na slibné perspektivy teologického dialogu s reformovanými i pravoslavnými církvemi. Zdá se totiž, že rozdílné porozumění eucharistii a okamžiku konsekrace, které doposud dohodu ztěžovalo, ve světle nových bádání ustupuje.
Apoštolský exarcha Srbska a Černé Hory pro věřící byzantského obřadu, biskup Djura Džudžar, zdůraznil potřebu vypracovat detailní směrnice pro ekumenické liturgie. Neměly by v nich chybět problematiky smíšených manželství, které jsou v mnohokonfesním prostředí běžné.
Předseda Papežského výboru pro mezinárodní eucharistické kongresy, kardinál Jozef Tomko, mluvil o roli těchto událostí v životě církve. Jak uvedl, povzbuzují náboženskou horlivost, posilují společenství víry, misijního ducha a solidaritu.
Arcibiskup z nigérijské Abujy, John Onaiyekan, naznačil roli, jakou v životě církve v jeho vlasti sehrála liturgická reforma II. Vatikánského koncilu, i zapojení prvků africké kultury do mše svaté: ?Nemáme skvělou sakrální architekturu, jako jsou evropské katedrály, nebo skvělé malby jaké zanechal Michelangelo nebo Leonardo da Vinci. Ale to, co máme, dáváme s radostí: naši hudbu a rytmy, které vyjadřujeme vlastním tělem, všechno k Boží slávě? ? řekl nigerijský arcibiskup.
Zambijský biskup, George Cosmas Zumaire Lungu, se zastavil u otázky ?krásy v liturgii?. Podle něj by teologická reflexe nad krásou mohla rozjasnit stíny spojené se slavením eucharistie. Zároveň se vyjádřil skepticky pokud jde o zpěv s varhany, gregoriánský chorál nebo latinu mimo kulturní kontext jednotlivých zemí.
Delegát francouzského episkopátu, biskup Jean-Louis Brugues varoval před autosekularizací současné církve. Zdůraznil význam eucharistie v díle nové evangelizace a roli adorace Nejsvětější svátosti v poslání dnešních mladých lidí hlásat víru navzdory současnému racionalismu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.