Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 10. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.8.2005 

Třetí den 1. zahraniční cesty Benedikta XVI.

Kolín n/R. Třetí den apoštolské cesty Benedikta XVI. do Kolína nad Rýnem začal soukromou mši svatou v kapli arcibiskupského paláce. Dopoledne se dále odvíjelo ve znamení setkání s německými politiky. Přijal postupně německého kancléře Gerharda Schrödera, předsedu Bundestagu Wolfganga Thierse, předsedkyni Křesťanskodemokratické strany, Agelu Merkel a hlavu spolkové země Severní Porýní ? Vestfálsko, Jürgena Rüttgerse. Vedle krátkého rozhovoru při každé z návštěv došlo také na představení členů rodiny a spolupracovníků. Po té Papež přijal představitele magistrátů z Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu a Bonnu.
Neplánovaným překvapením byla před polednem audience pro krále fotbalu Pelého. ?Naučil jsem se hrát fotbal od řeholníků a od té chvíle žiji ve znamení sv. Benedikta. Jak bych mohl nepřijet? ? řekl Pelé, který se účastní oficiálních akcí Světového dne mládeže.

Mladí lidé měli dnes dopoledne mši svaté ve farnostech, jak ještě uslyšíme v závěru našeho pořadu. Potom se s entusiasmem vydali na cestu na Marienfeld, kde proběhne noční bdění a zítra závěrečná eucharistie se Svatým otcem.

Přes tisíc mladých katolíků z Bagdádu, spolu s několika pravoslavnými vrstevníky, se sešlo v latinské katedrále hlavního města Iráku, aby slavili v duchu jednoty se Svatým otcem a tisíci mladých lidí v Kolíně nad Rýnem svůj ?Den mládeže?. Potom se sešli s apoštolským nunciem, arcibiskupem Leonardem Filonim, a předali mu poselství pro Papeže a mladé lidi shromážděné v Kolíně nad Rýnem.
Máme z Kolína zprávy, že Svatý otec poselství mladých iráčanů přečetl a vyjádřil blízkost mladým křesťanům v Bagdádu.
Ve svém poselství píší: ?... Také my jsme se shromáždili, abychom lépe poznávali Pána a ptali se, co od nás žádá, v této chvíli tak obtížné pro naši zemi i pro nás. Doprovází nás Ježíšova slova pozvbuzení: ?Odvahu, nemějte strach?...
V závěru svého poselství prosí mladí křesťané z Iráku Svatého otce o požehnání a slibují, že budou na oslavách v Kolíně duchovně přítomni.

Po včerejším setkání s židovskou komunitou a později večer se zástupci křesťanských církví měl Beneditk XVI. dnes po 18. hodině na programu setkání se zástupci některých muslimských komunit. ?Drazí muslimští přátelé?, oslovil Svatý otec shromážděné a s velkou naléhavostí, jim překládal ?své naděje i obavy? v těchto ? jak řekl ?zvlášť obtížných okamžicích dějin naší doby.? Benedikt XVI. poznamenal, že setkání probíhá v době, kdy mnoho osob žije ve smutku a v zoufalství kvůli teroristickým útokům. Bez ohledu na to, kde má původ, je terorismus vždy zvrácenou a krutou volbou, šplapající po nezadatelném právu na život a podkopávající základy veškerého společenského pořádku.

Svatý otec dále poukázal na perspektivy spolupráce v obraně základních morálních hodnot: svatosti lidského života, solidarity a míru. Před zástupci některých muslimských komunit Německa označil za podstatný především důraz na důstojnost každé lidské osoby:

Jestliže společně dokážeme vykořenit ze srdcí city nenávisti, jakoukoliv formu nesnášenlivosti a postavit se proti jakémukoliv projevu násilí, zastavíme vlnu krutého fanatismu, který uvádí do nebezpečí životy mnoha osob, brání v rozvoji míru na světě. Úkol je to nesnadný, ale ne nemožný. Křesťan může počítat ? i přes vlastní křehkost ? s duchovní pomocí modlitby.

Benedikt XVI. připomněl také obtížná údobí dějin, boje mezi křesťany a muslimy, ve kterých bylo rovněž mnoho krutosti a násilí spáchaných ve jménu náboženství.

Jedině když se uzná centrální postavení lidské osoby, lze nalézt společný základ porozumění, a překonat eventuální kulturní rozdíly a zmírnit rozdělující sílu ideologií.

V obsáhlé citaci z deklarace II. Vatikánského koncilu Nostra Aetate, citoval dále Svatý otec pasáž o úctě, s níž křesťané hledí na muslimy. Otcové koncilu připomínají, že se muslimové klaní jedinému Bohu, ctí Abraháma, Ježíše považují za proroka a chovají úctu i k jeho matce Marii. Koncil vybídl k upřímné snaze o vzájemné porozumění a spolupráci.

Vy drazí přátelé, zastupujete některé muslimské komunity v této zemi, ve které jsem se narodil, studoval a žil značnou část mého života. Právě proto bylo mým přáním se s vámi setkat. Vy vedete islámské věřící a vychováváte je v muslimské víře. Učení je prostředek, skrze který se sdělují myšlenky a přesvědčení. Slovo je cestou ve výchově mysli. Máte proto velikou odpovědnost ve výchově nových generací.

V závěru Benedikt XVI. označil dialog křesťanů a muslimů za ?životní nutnost?, na které do značné míry závisí budoucnost.

Celý text promluvy Benedikta XVI. k muslimům naleznete ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.5.12 Mezi patrony Světových dní mládeže bl. Jan Pavel II.
14.1.12 Oficiální webová stránka SDM 2013
30.8.11 Mario Vargas Llosa: Věřící i nevěřící by měli vítat svědectví madridských SDM
13.8.11 Vatikánský mluvčí představil novinářům madridské Světové dny mládeže
13.8.11 Levicoví aktivisté vyrazí demonstrovat proti papežoviHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti