Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Ze zápisníku diplomata 

28.7.2005 

V bazilice

Audience, 2. část

Pavel Jajtner

Oficiální část audience skončila a pokračuje její část rodinná. V leteckém tempu, pod taktovkou neúprosného protokolisty, jenž svůj pohled upírá na hodinky.

Přicházejí moji spolupracovníci a rodina. Zdraví česky: ?Chvála Kristu a Marii!? Svatý otec odpovídá také česky: ?Až na věky?. Vidím na všech, že je to pro ně veliký okamžik. Na památku dostávají všichni růženec.

Fotografování. Svatý otec nám žehná a loučí se. Vozíček už je připraven. Odcházíme a na čerstvém vzduchu přicházím zase trochu k sobě. Jako by už to ani nebylo. Bylo to jako neskutečný sen? Předat náš dar osobně jsme ? jak jinak ? zapomněli. Další nedostatečná na vysvědčení z diplomatického protokolu. Byla to malovaná moravská kraslice. Dávám ji panu protokolistovi s prosbou, aby ji předal dodatečně. Slíbil mi to. Příležitostně se zeptám, jak se Svatému otci líbila.

Po skončení audience, za doprovodu švýcarských gardistů přejíždíme do Sixtinské kaple. Kráčíme pomalu a já se dívám na strop, na Michelangelovu fresku Stvoření člověka. Ukazováček vztažené Boží ruky se dotýká ukazováčku prvního člověka. Sílu tohoto symbolu nelze popsat? Umělcova inspirace zde nemohla čerpat jen ze zdrojů lidských? Pak se otevírá postranní vchod do baziliky? Protokolista už mě hlídá a raději mi všechno říká ? pěkně po lopatě a předem a dvakrát: francouzsky i anglicky.

?V bazilice vás budou čekat kanovníci, podáte jim ruku a přivítáte se s nimi?.

Teď už nesmím udělat chybu. Vskutku: Čekají tam. V jejich doprovodu jdeme nejprve do kaple a k oltáři Nejsvětější Svátosti. Poklekám s manželkou po pravici k tiché modlitbě. Vzpomenu na maminku a tatínka. Jaká radost pro maminku, která prožila osmadvacet let na invalidním vozíku? Jaké zadostiučinění pro tatínka, který pro víru trpěl v komunistickém žaláři? Věřím, že všechno vidí a naši tichou radost sdílejí. Dojímá mě to.

Pak průvod směřuje k oltáři Panny Marie, Pomocnice křesťanů. Švýcarská garda v nádherných uniformách, které navrhl nesmrtelný Michelangelo Buonarrotti před pěti stoletími, dělá pro průvod místo, protože bazilika je plná turistů. Ti nás fotografují jako vítanou atrakci, blesky fotoaparátů a zvědavé pohledy? Mohu jen doufat, že v popředí zájmu nejme my, ale gardisté. I tak si připadáme jako exoti. V plné polní. Ale vážnost a slavnostní povaha chvíle zatlačuje tento chvilkový pocit: U oltáře Panny Marie s Ludmilou tiše zpíváme Salve Regina latinsky. Pan Kanovník se radostně přidává. Přes všechny hranice, přes propasti dějin, přes vzdálenost národních tradic a mentality, přes tíhu politických zvratů, ve vznešeném jazyce pradávné liturgie nacházíme společnou řeč. Nelze potlačit slzy. O clemens, o pia, o dulcis, Virgo Maria! Nakonec krátké zastavení a modlitba u hrobu svatého Petra: Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat? Kristus vítězí, Kristus kraluje, Kristus, Kristus vládne všem? Když se u jižní brány baziliky loučíme, tiskne nám pan kanovník ruce o poznání vřeleji a spokojeně říká:

?To jsme rádi, že ode dneška máme mezi diplomaty zase o jednoho katolíka víc?.

Je to od něj hezké a chci mu to věřit. Kdyby tak jen věděl, že právě před půlhodinou jsem dokonale propadl z diplomatického protokolu?

Další články z podrubriky Ze zápisníku diplomata

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti