Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.6.2005 

Arcibiskup Stanislav Dziwisz novým krakovským metropolitou

Vatikán. Benedikt XVI. přijal rezignaci na vedení krakovské arcidiecéze, kterou ve shodě s kanonickým právem podal kardinál Frantiszek Macharski. Novým krakovským metropolitou papež jmenoval arcibiskupa Stanislawa Dziwisze.

?V den své nominace na biskupský stolec v Krakově, bych se chtěl rozdělit o jistou vzpomínku z let strávených v semináři. Když biskup Karol Wojtyla odjížděl na první zasedání II. Vatikánského koncilu, loučil se s námi ve Wawelské katedrále. Tehdy řekl, že na cestu od hrobu sv. Stanislava k hrobu sv. Petra bere s sebou celou krakovskou církev. S touto představou vždy odjížděl do Říma. Vzpomínky na tuto událost v ožily v mém srdci dnes, kdy se mám vrátit do Krakova, přestože se velmi změnily okolnosti. Jsem posílán od hrobu sv. Petra k hrobu sv. Stanislava. Pevně věřím, že mě na té cestě bude doprovázet Svatý otec Jan Pavel II., že nebudu sám, ale s Ním, protože On své srdce nechal v Krakově. Velmi bych si přál, aby mě Krakov a diecéze přijaly jako věrného svědka milovaného Svatého Otce. Za to jsem dnes prosil u Jeho hrobu.?- řekl pro náš rozhlas arcibiskup Dziwisz.

Arcibiskup Stanislaw Dziwisz se narodil 27. dubna 1939 v Rabě Wyżné (Raba Wyżna). Po složení maturity na všeobecném gymnáziu v Nowyn Targu vstoupil roku 1957 do Vyššího duchovního semináře v Krakově, kde roku 1963 přijal kněžské svěcení z rukou biskupa Karola Wojtyly. Po dvouleté pastorační službě (1963-1965) v Makowie Podhalańskim, kde byl kaplanem, pokračoval ve studiích na teologické fakultě v Krakově, kde získal licenciát v oboru liturgika (r. 1967). Na téže fakultě získal v roce 1981 doktorát po obhajobě práce na téma Kult sv. Stanislava biskupa v Krakově do Tridentského koncilu.
V letech 1966-1978 byl P. Stanislav Dziwisz kaplanem kardinála Karola Wojtyly. Od chvíle volby Jana Pavla II. do posledních dní jeho pontifikátu (1978-2005) plnil funkci jeho osobního sekretáře. V roce 1998 byl jmenován titulárním biskupem San Leone a druhým prefektem Papežského domu. Biskupské svěcení přijal z rukou Jana Pavla II. 19. března 1998. O pět let později, v roce 2003, byl povýšen k hodnosti arcibiskupa.
Arcibiskup Stanislaw Dziwicz se oficiálně ujme krakovské arcidiecéze 27. srpna. Na svátek apoštolů Petra a Pavla, 29. června ji přijme z rukou Benedikta XVI. pallium arcibiskupů metropolitů.

?Vracím se do rodné diecéze obohacen o zkušenost služby Svatému otci, abych se s nadějí a v duchu úplné důvěry v Boží milosrdenství ujal služby Božímu lidu na stolci sv. Stanislava...? píše v listu adresovaném věřícím krakovské arcidiecéze její nově jmenovaný metropolita. Děkuje zároveň kardinálu Franciszkovi Macharskému, který ? jak říká ? ?měl svůj podíl na dozrávání tohoto rozhodnutí.? Arcibiskup Dziwisz v listu krakovské arcidiecézi vyjadřuje přání "pokračovat v díle svých velkých předchůdců a v duchu věrnosti učení milovaného Jana Pavla II. a spolu s celou diecézí kráčet za Kristem, Vykupitelem člověka."

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.3.14 Poznaňský arcibiskup novým předsedou polského episkopátu
12.2.11 Zemřel arcibiskup Józef Życiński
27.2.09 Nezlomní polští biskupové
27.6.07 Církevní komise ukončila lustrace biskupů
23.6.07 Nový ordinář v PolskuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti