Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.4.2005 

Církev má přinášet do světa světlo Kristovo, ne své vlastní

Vatikán. Benedikt XVI. dnes ráno předsedal v Sixtinské kapli eucharistii, která zakončila konkláve. V závěru latinské liturgie pronesl nový papež promluvu, která zazněla jako program pontifikátu. Mnohokrát se odvolal na svého předchůdce Jana Pavla II.

?Cítím, jako by jeho pevná ruka držela moji. Zdá se mi, že vidím jeho usměvavé oči a slyším slova, kterými se ke mně obrací v této zvláštní chvíli: Neboj se!?

Benedikt XVI zdůraznil, že jeho předchůdce důsledně uváděl do života II. Vatikánský koncil:

?Nechává za sebou církev, která má více odvahy, těší se větší svobodě, cítí se mladistvější. Církev, která ve shodě s jeho učením a příkladem pokojně hledí na minulost a nebojí se budoucnosti. (...) Proto také já, když se ujímám služby Petrova nástupce, chci rozhodně potvrdit vůli pokračovat v uvádění II. Vatikánského koncilu do života, ve stopách mých předků a věrném kontinuitě dvou tisícileté tradice církve.?

Jako první výzvu nový papež poukázal na slavení Roku eucharistie. Vyzval církev k odvážnému a rozhodnému vyjadřování víry v reálnou přítomnost Krista.
Dlouhodobým úkolem společenství věřících je dialog s lidmi jiných vyznání a přesvědčení. Benedikt XVI. se v této věci přihlásil k linii svých předchůdců. I nový papež chce neúnavně pracovat ?na obnově plné a viditelné jednoty všech Kristových následovníků.? Petrův nástupce si uvědomuje, že ?nestačí projevy dobré vůle.?

?Je třeba konkrétních gest, která vstoupí do duší, pohnou svědomím a povedou každého k vnitřní konverzi, která je předpokladem jakéhokoli pokroku na cestě ekumenismu. Nezbytný je teologický dialog a prohloubení historických motivací, které vedly k rozhodnutím v minulosti je rovněž nezbytné. Nejnaléhavější však je ?očištění paměti?, po níž tolikrát volal Jan Pavel II. Jedině to může připravit duše k přijetí plné Kristovy pravdy. Každý z nás se musí postavit před Něho, před Nejvyššího Soudce každé žijící bytosti, s vědomím, že jednou Jemu bude skládat účty za to, co učinil nebo neučinil pro velké dobro plné a viditelné jednoty všech jeho učedníků.?

Benedikt XVI. se dále vrátil ve vzpomínkách k pohřbu Jana Pavla II. a zejména k projevům úcty ze strany nejvyšších představitelů mnoha národů. Mnozí velkou účast vnímali jako prosbu o pomoc, s níž se k Papežovi obrací celé lidstvo, sužované nejistotou a strachem, s mnoha otazníky nad budoucností.

?Církev dnes musí znovu vzít za své vědomí, že jejím úkolem je přinášet do světa hlas Toho, který řekl: ? Já jsem světlo světa, kdo mě následuje, nebude kráčet v temnotě, ale bude mít světlo života? (Jan 8,12). Když se nový Papež ujímá své služby, ví, že jeho úkolem je dát zazářit před muži a ženami dneška světlo Kristovo: ne své vlastní světlo, ale světlo Kristovo.
S tímto vědomím se obracím ke všem, také k těm, kdo jsou následovníky jiných náboženství nebo jednoduše hledají odpověď na základní otázky existence a ještě ji nenalezly. K vám všem se obracím s prostotou a náklonností, abych vás ujistil, že církev chce i nadále spřádat otevřený a upřímný dialog, na cestě hledání pravého dobra pro člověka a společnost.?
Prosím Boha o jednotu a pokoj pro celou lidskou rodinu a vyjadřuji připravenost ze strany všech katolíků spolupracovat na autentickém sociálním rozvoji, který ctí důstojnost každé lidské bytosti.?

V závěru se papež obrátil k mladým a přislíbil svou účast na setkání s nimi v Kolíně nad Rýnem.

?S vámi, drazí mladí, budoucnosti a naděje církve a lidstva, budu i nadále vést dialog a naslouchat vašim očekáváním, abych vám mohl pomáhat ke stále hlubším setkáním s živým Kristem, který je mladý navěky.?

Celý text první promluvy papeže Benedikta XVI. najdete ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti