Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.2.2005 

Nová instrukce o manželství

Vatikán. Dignitas connubii (Důstojnost manželství) - tak zní oficiální název nové vatikánské instrukce o manželství. Ve spolupráci s dalšími úřady římské kurie ho vypracovala Papežská rada pro právní texty. Dokument představil novinářům předseda této Rady, kardinál Julian Herranz.

Instrukce je výsledkem osmileté práce. Zabývá se normami závaznými pro církevní soudy v otázkách manželství. Na 219 stranách rozdělených do 15 kapitol a 308 článků jsou shromážděny v jediném svazku všechny normy manželského práva v katolické církvi. Reflektuje zkušenosti v této oblasti za 20 let od vydání nového Kodexu kanonického práva (1983). Jakou pastorační hodnotu skrývá tato právnický instrukce? Odpovídá kardinál Herranz:

"Řekl bych, že je velmi vhodná, protože mentalita současné společnosti přeje rozvodům. Na manželství se pohlíží jako na soukromou záležitost, o které každý svobodně rozhoduje. To ale z mnoha důvodů není pravda. Na stabilitě manželství záleží dobro dětí a řekl bych také dobro rodiny, která je základem společnosti. V některých občanských legislativách se projevuje také tendence zrychlovat procesy zrušení manželského svazku, což vede k destablitě ohrožující společné dobro. V případě církevně uzavřených sňatků, normy, které byly představeny, upozorňují na dvě základní podmínky manželství: jednota a nerozlučitelnost. Ty existují už v přirozeném manželství, které je spojením muže a ženy. Tento koncept manželství je nyní některými občanskými legislativami znejasněn. Nazýváme totiž manželstvím to, co manželstvím není. Jsou dvě základní charakteristiky manželství, uznávané každým zákonodárstvím na světě: první je heterosexualita, tedy jde svazek mezi mužem a ženou; druhým je otevřenost pro přijetí potomstva. Pokud chybí tyto dvě základní podmínky, nejde o manželství. Proto je myslím, tato Instrukce velmi aktuální, protože v některých národech, ve znamení falešného pokroku, dochází k právní regresi, která škodí lidské duši."
- řekl pro náš rozhlas kardinál Herranz.

Instrukce Dignitas connubii se týká asi 800 diecézních a interdiecézních soudů, které se téměř výlučně zabývají otázkami neplatnosti manželství. V posledních desetiletích počet těchto procesů výrazně narostl, zejména v zemích s dlouhou křesťanskou tradicí.

Biskup Velasio De Paolis z Apoštolské Signatury, na tiskové konferenci uvedl, že příčinou této tendence je rozsáhlá sekularizace, propagující chybné koncepce manželství. Následkem toho je mnoho manželství neplatných. Osoby, které je uzavírají totiž vylučují prvky, které jsou pro existenci manželského svazku podstatné. Kromě toho mnoho civilně rozvedených věřících vede svědomí k tomu, aby požádali o potvrzení neplatnosti manželství, a mohli uzavřít nový církevní sňatek.

Podle statistických údajů za rok 2002, bylo v tomto období ukončeno u soudů první instance přes 56 tisíc kauz ve věci nulity manželství. Ta byla konstatována ve více v 46 tisících případů. Přes 300 rozhodnutí bylo vydáno v Africe, 700 v Austrálii a Oceánii, přes 1500 v Asii, téměř 9 tisíc v Evropě a přes 36 a půl tisíc na Americkém kontinentu, z toho naprostá většina, 31 tisíc v Severní Americe.
Tato statistika se týká církevních soudů první instance. Jak upozornil sekretář Nejvyššího soudu Apoštolské Signatury, na Římskou rotu přichází v druhé nebo třetí instanci jen nemnoho zvlášť komplikovaných případů manželského práva. Ročně jich je kolem 150.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.13 30. výročí vydání Kodexu kanonického práva
11.6.11 Svatý stolec upřesňuje výklad kanonických postihů za nedovolené biskupské svěcení
15.12.09 Drobné změny v textech Kodexu kanonického práva
12.1.08 Sympozium k 25. výročí Kodexu kanonického práva
15.2.07 Papežská rada pro právní texty má nové vedeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti