Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.1.2005 

Papežovo poselství do Osvětimi

Vatikán/Osvětim. ?Tragédii Šoah nikdo nesmí přejít lhostejně. Pokus o systematické vyhlazení celého národa leží jako stín nad Evropou a nad celým světem. Je to zločin, který navždy poskvrnil dějiny lidstva. Ať je alespoň dnes a v budoucnosti varováním: je nepřípustné ustupovat ideologiím, které připouštějí jako možnost šlapat po důstojnosti člověka kvůli jeho rase, barvě kůže, jazyku nebo náboženství. Tímto apelem se obracím ke všem, a především k těm, kdo ve jménu náboženství sahají k násilí a terorismu.?

To jsou slova, která zazněla v poselství Jana Pavla II. k 60. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Při dnešním vzpomínkovém aktu přednesl papežský projev apoštolský nuncius v Polsku, arcibiskup Józef Kowalczyk.

Jan Pavel II. vzpomíná na svou návštěvu tohoto strašného místa v roce 1979. Jako poutník jsem se zastavil před deskami věnovanými obětem ? říká Papež a vypočítává 19 jazyků, jimiž promlouvají. Na prvním místě vzpomíná na hebrejský nápis, upomínající na osudy národa, jehož synové a dcery byly určeny k totálnímu vyhlazení. Tento národ má původ od Abraháma, který je také naším otcem ve víře ? parafrázuje Svatý otec slova Pavla z Tarsu v listu Římanům (Řm 4,11-12).

Další zastavení jsou před nápisy věnovanými Rusům a Rómům. ?Historie účasti Sovětského Svazu ve válce byla složitá, ale musíme připomenout, že právě Rusové měli nejvyšší počet osob, které tragicky zahynuly. Osud Židů měli ve zrůdných Hitlerových plánech sdílet i Rómové a nesmí se na ně na tomto místě zapomínat ? uvažuje dále Papež ve svém poselství. A naléhavě opakuje ? tyto nápisy nelze lhostejně přecházet.

Nakonec připomíná utrpení svého národa. Zkušenost Osvětimi ?byla další etapou ve staletých bojích tohoto národa, mého národa, v obraně svých základních práv mezi evropskými národy ? rozvažuje Jan Pavel II. před polským nápisem ? Další hlasité volání po právu na vlastní místo na mapě Evropy.... Vyslovení této pravdy bylo voláním o historickou spravedlnost pro národ, který přinesl tolik obětí za osvobození našeho kontinentu od zhoubné nacistické ideologie, a byl vydán do otroctví jiné ničivé ideologie sovětského komunismu.? ? sumarizuje Jan Pavel II. tragické osudy 20. století. Zastavení si zaslouží každá z pamětních desek, dodává Papež. Vzpomíná, jak před nimi procházel ponořen v modlitbách a svěřoval Božímu milosrdenství všechny zavražděné představitele národů, zasažené hrůzou války. ?Modlil jsem sem také o jejich přímluvu, o dar pokoje pro svět.? ? vyznává Svatý otec.

V závěru svého poselství připomíná, že uprostřed nepopsatelného nahromadění zla se objevilo také heroické dobro. Díky lidem, kteří v nelidských podmínkách dokázali projevovat lásku, se potvrdila pravda, že zlo nebude mít poslední slovo. Právě v tom tkví nejhlubší smysl oslav výročí osvobození tohoto koncentračního tábora. ?I v propasti utrpení může vítězit láska. Osvětimské svědectví této lásky nesmí být zapomenuto. Stále musí probouzet svědomí, tišit spory a vyzývat k pokoji? ? napsal Jan Pavel II.

Z Osvětimi telefonuje Magda Dobrzyniak:

?Hosty oslav přivítal zvuk vlaku přijíždějícího na rampu v tlumeném světle pochodní rozestavených podél kolejiště v Birkenau. Ve jménu nemnohých, kdo přežili zločiny holokaustu se ujal slova bývalý vězeň a profesor historie, Wladislaw Bartoszewki, francouzská Židovka, která vede Nadaci pro paměť o Shoah, Simone Veil, a jménem umučených Rómů, Romani Rose, který stojí v čele Centrální rady německých Rómů... Bartoszewski a Veil podepsali Chartu mezinárodního centra studií o Auschwitz a holokaustu, které vznikne v budově tzv. Starého divadla, nedaleko hrůzou opředeného bloku smrti. Hlavní část slavnosti zakončil zvuk šofaru, beraního rohu, který židovský národ užíval při náboženských obřadech. Dutí na šofar je voláním ke Stvořiteli o milosrdenství pro jeho stvoření. Před mezinárodním pomníkem obětí tábora pak zaplály pochodně a následovaly ekumenické modlitby.?

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.05 Oběti nacismu si připomněli i v Sachsenhausen
25.1.05 Zasedání OSN uctilo oběti koncentračních táborů
25.1.05 Reflexe nad dědictvím AuschwitzHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti