Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.9.2019 

Papež k východním katolickým biskupům: Pán se nebude ptát na vaše jurisdikce

Vatikán. Zvláštní úkoly katolických východních církví v oblasti ekumenismu a zejména ve vztazích s pravoslavnými připomněl papež František při dnešní audienci pro evropské biskupy těchto církví. Jak zdůraznil, čerpají ze stejných pramenů spirituality, liturgie a teologie. Se zvláštním pozdravem se obrátil k ukrajinským biskupům. Tamní řeckokatolíci jsou dnes vůbec největší katolickou východní církví.

Papež poznamenal, že přítomnost východních biskupů ve Vatikánu odkazuje k bohatství obřadů katolické církve, které se neomezuje na latinskou tradici. Jak učí II. vatikánský koncil, tato různodrodost jednotu církve nenarušuje, nýbrž naopak, vyjadřuje se právě skrze ni.

František připomněl svědectví východních církví během komunistického pronásledování. Navázal na svou nedávnou návštěvu v Rumunsku, kde započetl mezi blahoslavené sedm biskupů-mučedníků tamní řeckokatolické církve.

„Byla to příležitost ukázat, jak velmi vám je vděčná celá katolická církev i Petrův nástupce za svědectví věrnosti společenství s římským biskupem, vydávané opakovaně v dějinách, někdy až k prolití krve. Tato věrnost je vzácným klenotem dědictví vaší víry, nesmazatelným rozpoznávacím znamením, jak nám připomíná jeden z rumunských mučedníků, který ve chvíli, kdy byl vyzván, aby se zřekl katolického společenství, pravil: „má víra je mým životem“.

Svatý otec zdůraznil, že katolickost východních církví nic neubírá jejich zvláštní identitě, ale naopak dovoluje její plné uskutečňování, neboť ji chrání například před uzavřeností v sobě nebo upadáním do národních či etnických partikularismů. Papež také dodal, že partikularismy jsou ohrožením naší civilizace, mění se v populismy, které chtějí všechno řídit a uniformovat. Zdůraznil, že v dnešním světě musejí být křesťané šiřiteli dialogu a smíření. Proto ve vztazích s nekatolíky je třeba usilovat o zahojení ran minulosti a překonávání předsudků a roztržek.

„Hluboké prožívání vašich církevních tradic vás přivádí k pramenům spirituality, liturgie a teologie, z nichž čerpají také pravoslavné církve. Je krásné být svědky takto velkých bohatství! Také na akademické půdě je možné podporovat společné studijní programy a kulturní výměny, do nichž by se měli zapojovat zejména mladí kněží, aby se formovali v otevřené mentalitě. Především a při každé příležitosti si pomáhejme navzájem k prožívání milosrdné lásky ke všem. Tato láska nezná kanonická území a jurisdikce. Bolí mne, když vidím také u katolíků boj o jurisdikce. Prosím vás o to…“

Právě milosrdná láska má vždy přednost a nikdy neskončí, dodal Petrův nástupce a vybídl ke společné péči o trpící, opuštěné a chudé, povzbudil k pozornosti vůči marginalizovým, jakou jsou „děti, které nespatří světlo světa, mladí připravení o naději, rodiny pokoušené k rozpadu, nemocní či odepsaní staří lidé“. Budeme-li takto činit, připravujeme se na společný život v jediném nebeském království, do něhož jsme byli povoláni, dodal František:

„Tam nebudeme Pánu skládat účty z toho, jaká území byla pod naší jurisdikcí, ani jak jsme přispěli k rozvoji naší národní identity. Zeptá se nás, jak jsme byli schopni milovat bližního, každého bližního, a hlásat evangelium spásy těm, které jsme potkali na cestách života.“

Zdůraznil papež František a povzbudil biskupy katolických východních církví, aby se modlili o tuto milost a usilovali o ducha společenství.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti