Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.7.2018 

Kde se zrodila německá ministrantská tradice? Odpovídá biskup Oster

Vatikán. Poznávací znamení – šátek, náramek a slaměný klobouk. Při poslední mezinárodní ministrantské pouti přijelo do Říma 90 tisíc dospívajících a papež František tehdy poprvé (a zatím pouze jedenkrát) kázal německy. Není divu, protože také letos naprostá většina účastníků pochází z Německa – 50 tisíc – a Rakouska – 4 tisíce. Z dalších šestnácti zastoupených zemí od Antiguy po Spojené státy americké vyslalo nejpočetnější delegaci Maďarsko (1650). Ministranti a ministrantky do Věčného města dorazili v pondělí 30. července autobusy či vlakem a leckdy až dvacetihodinovou cestu využili k duchovnímu a společenskému programu. V Římě přespávají v mládežnických ubytovnách, ale někteří také stanují. Ze sedmadvaceti německých biskupství se pouti účastní šestadvacet – nejvíce je zastoupena freiburská arcidiecéze s 8500 účastníky; nejméně služebníků oltáře naopak přijelo ze Zhořelce (114), který ovšem se svými necelými třiceti tisíci katolíků patří k nejmenším německým diecézím.

Kromě společných bodů programu v rámci XII. mezinárodní ministrantské pouti se němečtí náctiletí mohou těšit na setkání se svými diecézními biskupy – a to třeba na diecézní piknik s rozhovorem, na který tisícovku svých ministrantů zve bamberský arcibiskup Ludwig Schick, anebo na zmrzlinu, kterou jim nabídne mohučský biskup Peter Kohlgraf. Diecéze Erfurt v rámci římské pouti uspořádala vlastní svátek, který 350 mladým lidem umožní získat netradiční výhru – den s diecézním biskupem Neymeyrem. Mnichovsko-freisingské arcibiskupství zase mladým lidem uložilo za úkol fotografovat pokojné momenty, ve shodě s mottem celé pouti. Snímky pak budou zveřejněny při závěrečné diecézní bohoslužbě.

Ministrantská pouť prohlubuje identitu věřícího člověka, posiluje společenství a ukazuje mladým lidem světový rozměr jejich služby. Tím se stává znamením pro Evropu i celý svět, řekl Vatikánskému rozhlasu pasovský biskup Stefan Oster (foto), který při Německé biskupské konferenci vede Komisi pro mládež.

„Mladí lidé musí zakoušet společenství a společně prožívat něco tak obrovského a přesahujícího, jako je univerzální církev. Vnímají, že nejsou sami, jak to mnohdy pociťují doma a ve farnostech, a mohou se podílet na společném díle. V naší zemi se stalo už závaznou tradicí, že starší podněcují ty mladší k účasti na římské pouti, vyprávějí jim své zážitky a podobně. A přitom sami ministrují ještě o nějaký rok navíc, aby příště mohli jet znovu…Pro naše mladé lidi je to skutečně něco velmi důležitého a motivujícího…“

Německo spolu s Francií, Itálií a Polskem patří k nejkatoličtějším evropským zemím, přesto je ministrantská pouť výlučně v německé režii. Biskup Oster vysvětluje, proč tomu tak je:

„Myslím, že nejprve je třeba pochopit, proč je v Německu tak silná ministrantská tradice, což vůbec není nic automatického a od Německa by to možná leckdo neočekával. Jednou mi vyprávěl jeden historik, že v době nacismu byly zakázány katolické mládežnické spolky a mnozí faráři tehdy začali tajně pracovat s chlapci v kryptách a sklepních prostorech svých kostelů. Šlo tedy o práci s mládeží, z níž se vyvinula silná ministrantská tradice. Bohoslužby totiž nebyly zakázány, chlapci mohli ministrovat, a tak v jistém smyslu přežívali válku a zároveň si utvářeli velice silnou identitu. Naše ministrantská tradice se tak pojí ke skupinové práci s mládeží, což také není ve všech zemích běžné, protože tam třeba ministrují jednotliví chlapci nebo dívky. Tato tradice spolu s činností ministrantského svazu proto vede k velké účasti na pouti.“

Skutečné pouti, která nepředpokládá příliš rekreačních chvilek, podotýká pasovský biskup. Jak vzápětí dodává, mnoho mladých lidech dnes prahne po ryze duchovním programu:

Řečeno velmi všeobecně – když se ptáme, kde dnes v církvi zaznamenáváme růst, pak s podivem konstatujeme, že jsou to skupiny požadující vyšší duchovní závazky, které vsadily na Písmo svaté, církevní nauku a věrnost tradici. Vloni jsem například byl v Salcburku na setkání Loretánského společenství, což je katolické hnutí mládeže. O Letnicích jsem tam přednášel a přede mnou sedělo osm, devět tisíc mladých lidí, kteří chtěli naslouchat evangeliu, a to v docela dlouhých, více než hodinových přednáškách. Chtěli slavit Boha, ale zároveň se angažují i sociálně, takže se k nim nehodí klišé, které jim přisuzuje pouze modlitbu. Je zajímavé, že růst nastává tam, kde se požaduje něco náročného. Nezávazné iniciativy mladé lidi možná chvilkově přitáhnout, ale nemusí automaticky vést ke Kristu.“ 

Biskup Oster doufá, že návštěva Říma nejenom přispěje k obohacení ministrantů z hlediska mezilidského setkávání, nýbrž bude také místem, kde potkají Boha.

„Vzpomínám si na svou první ministrantskou pouť, když mi bylo čtrnáct. Člověk často pochopí až později, co se s ním tehdy stalo. Prožil jsem najednou něco, co se zcela odlišovalo od všeho předchozího, a pocítil jsem, že to možná opravdu souvisí s Bohem, vírou, duchovním životem. Něco tu propuklo, dalo se do pohybu, zmocnila se mne touha a já chtěl víc. Věděl jsem, že se musím bezpodmínečně vrátit do Říma, ale nebyl jsem si jist, jestli to bylo pouze kvůli městu, jeho kráse a památkám. V průběhu dalšího života jsem pochopil, že to bylo setkání s Bohem. Bylo by nádherné, kdyby se něco takového stalo těmto mladým lidem, tedy kdyby objevili a prožili nadšení pro Krista a mohli je stále obnovovat.“

řekl německé redakci Vatikánského rozhlasu biskup německého Pasova.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.8.18 Nemůžeme věřit v Boha a považovat se za jedináčky
31.7.18 Mezinárodní ministrantská pouť vyvrcholí papežskou audiencí
10.7.18 Ministranti z osmnácti zemí připutují do Říma
4.8.15 Pouť ministrantů vrcholí setkáním s papežem Františkem
4.8.15 Ježíš chce, abyste byli ministranty misionáři



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti