VaticanNews.va

   14. 8. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4701
Poslechem z webových stránek.3028
Četbou textů na webových stránkách.4865
Poslechem i četbou.2974


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O přikázáních – Modloslužba

Papež: Dveřmi slabosti vstupuje Boží spása

Papež k italské mládeži: Církev potřebuje váš rozlet, vaše intuice, vaši víru


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.4.2018 

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s Petrovým nástupcem

Vatikán. Na prosluněném Svatopetrském náměstí za účasti asi 80 tisíc lidí sloužil papež František liturgii Zmrtvýchvstání Páně. Stejně jako loni pronesl papež krátkou homilii - plánovaně - bez připraveného textu:

Po vyslechnutí Božího Slova a tohoto evangelního úryvku (Jan 20,1-9) mi přicházejí na jazyk tři věci:
První je zpráva. Oznamuje se tam, že Pán vstal z mrtvých. Tato zpráva již od prvopočátků křesťanství přecházela od úst k ústům, byl to pozdrav: »Pán vstal z mrtvých«. Ženy, které šly pomazat Pánovo tělo, byly překvapeny. Boží zpráva je vždycky překvapivá, protože náš Bůh je Bohem překvapení. Je tomu tak od začátku dějin spásy. Počínaje Abrahamem, Bůh překvapuje, když mu říká: »Odejdi odtud, odejdi ze svojí země a jdi.« Následuje jedno překvapení za druhým. Bůh neumí podat zprávu, aniž by překvapil. A překvapení ti způsobuje pohnutí v srdci, dotýká se tě právě tam, kde to nečekáš. Překvapení, řečeno slovníkem mladých, je jakási podpásovka. Nečekáš je. Přichází, obměkčuje tě. Tedy zaprvé: zpráva vytvoří překvapení.

Za druhé: spěch. Ženy běžely, pospíchaly a řekly: Našly jsme to a to! Boží překvapení nás přivádějí na cestu ihned, bez čekání. Rozběhnou se, aby viděly. I Petr a Jan běží. Také pastýři oné vánoční noci spěchali: »Pojďme do Betléma, abychom viděli, co pověděli andělé«. I Samaritánka běží, aby svým sousedům  řekla: »To je novina! Nalezla jsem člověka, který mi pověděl všechno, co jsem udělala.« A lidé věděli, co udělala. Nechali všeho a běželi. Hospodyně nechala brambory v hrnci, které pak našla spálené... Důležité je jít, běžet a spatřit to překvapení, tu zprávu. Dochází k tomu i dnes.  Když se v našich čtvrtích, obcích stane něco mimořádného, lidé se běží podívat. Spěchají. Ondřej neztrácel čas a rychle šel za Petrem, aby mu oznámil: „Našli jsme Mesiáše.“ Překvapení dobré zprávy se vždycky předává rychle. V evangeliu je jeden, který si dává trochu na čas, nechce se mu riskovat. Pán je však dobrý a s láskou očekává Tomáše, který říká: »Uvěřím, až uvidím jeho rány.« Pán má trpělivost i s těmi, kdo tolik nepospíchají.

Zpráva, překvapení a rychlá odpověď. Třet věci, kterou vám chci dnes říci, je otázka: A já? Mám srdce otevřené Božím překvapením? Jsem schopen pospíchat anebo opakuji stále stejnou písničku: »Až zítra, uvidím zítra.«? Co mi říká překvapení? Jan a Petr běželi ke hrobu. O Janovi nám evangelium říká, že »uvěřil«. Také Petr »uvěřil«, ale na svůj způsob, vírou trochu smíšenou s výčitkou, že zapřel Pána.

Zpráva, která překvapuje, uvádí do spěchu, a potom otázka: A co já dnes o těchto Velikonocích 2018? Co udělám? Co uděláš ty?

Zakončil papež svoji homilii.
Po bohoslužbě se Svatý otec odebral do lodžie vatikánské baziliky, odkud pronesl tradiční  Velikonoční poselství adresované světu a městu – Urbi et Orbi a mimo jiné řekl:

Sám Ježíš předpověděl svoji smrt a vzkříšení podobenstvím o pšeničném zrnu. Řekl: »Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a neodumře, zůstane samo; odumře-li však, přinese hojný užitek« (Jan 12,24). A právě to se stalo: Ježíš - pšeničné zrno, které Bůh zasel do země - zemřel, zabit hříchem světa, zůstal dva dny v hrobě,  ale v jeho smrti byla obsažena veškerá moc Boží lásky, která se uvolnila a projevila ono třetího dne, který dnes slavíme, totiž o Velikonocích Krista Pána. My křesťané věříme a víme, že Kristovo vzkříšení je opravdová naděje světa, naděje neklamná. Je silou pšeničného zrna, silou lásky, která se snižuje, dává až do konce a vskutku  obnovuje svět.

PLNÉ ZNĚNÍ papežova Velikonočního poselství je ZDE

Následovalo slavnostní latinské požehnání Urbi et Orbi, po kterém se papež rozloučil:

Drazí bratři a sestry,
Ještě jednou přeji požehnané Velikonoce vám všem, kteří jste přišli z Itálie a dalších zemí, jakož i všem, kdo jsou spojeni televizí, rozhlasem a dalšími sdělovacími prostředky. Radost a naděje zmrtvýchvstalého Ježíše ať zahrne útěchou rodiny, zvláště staré lidi, kteří jsou drahocennou pamětí společnosti, a mladé, kteří představují budoucnost církve a lidstva.
Děkuji vám za vaši účast na těchto Velikonocích, nejdůležitější slavnosti naší víry, protože je to slavnost naší spásy, slavnost Boží lásky k nám. Zvláštní poděkování patří za dar květinové výzdoby, která i letos pochází z Nizozemska.
Zvěstuje v těchto Velikonočních dnech slovy a životem tu krásnou zprávu, že »Ježíš vstal z mrtvých«. A prosím vás, nezapomeňte se modlit za mne. Dobrou chuť k velikonočnímu obědu a na shledanou.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.4.18 Papež: Nemějme strach ze slova „zamilovat se“ ve vztahu k Pánu
31.3.18 Papež: Potřebujeme zpochybnit svoje krátkozraké horizonty
30.3.18 Zachraňte lidskou lásku
29.3.18 Papež: Nepodlehnout falešným idolům abstraktních pravd
25.3.18 Petrův nástupce k mládeži: Rozhodněte se dříve, než začne křičet kameníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mučedníci jsou pravou silou církve

Koncern Monsanto odsouzen k zaplacení rekordně vysokého odškodnění

Papež: Církev, která nevydává svědectví, je pouhým dýmem

Papež: Odporovat zlu prokazováním dobra

Papež k italské mládeži: Církev potřebuje váš rozlet, vaše intuice, vaši víru

Mladí Italové putují do Říma

Argentinští zákonodárci odmítli legalizovat interrupce

Papež: Dveřmi slabosti vstupuje Boží spása

Petrův nástupce chilským biskupům: Děkuji za váš povzbuzující příklad

Svatý otec se omluvil kněžím falešně nařčeným ze sexuálních deliktů

Papež: Svěřovat se radostně plánu, který má s naším životem Bůh

Koptský papež opouští Facebook

 Nově na webu
Svatý otec: Je dobré nepáchat zlo, ale je zlé nekonat dobro

Publicistika: Hřích překážkou pokroku?

Publicistika: Ve Vatikánu byl trest smrti zrušen již před 50 lety

Rozhovory: (Bez)nadějné mosulské vyhlídky

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv srpen 18
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího