Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.1.2018 

Papež do Davosu: Nepředstírat, že šíření chudoby a nespravedlnosti nemá příčiny

Vatikán. „Nesmíme mlčet tváří v tvář utrpení milionů lidí, jejichž důstojnost byla zraněna, ani předstírat, že šíření chudoby a nespravedlnosti nemá žádné příčiny,“ napsal papež František účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu.

Papežovo poselství přečetl ghanský kardinál Peter Turkson na dnešním zahajovacím zasedání čtyřdenního summitu, na nějž se do švýcarského Davosu každoročně sjíždí více než 3000 představitelů politických a ekonomických elit. Na letošní schůzce nechybí mezi řečníky prezident Donald Trump, Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jordánský král Abdullah II. nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Českou republiku zastupuje premiér Andrej Babiš. Hlavními tématy zasedání je tentokrát mezinárodní bezpečnost, životní prostředí a globální hospodářství.

V poselství, které prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj přednesl jako vůbec první vyzvaný řečník, papež František vybízí účastníky k „hledání lepších základů pro budování inkluzivní, spravedlivé a nápomocné společnosti, která je schopná navracet důstojnost těm, jejichž život je poznamenán velkou nejistotou, takže nejsou již schopni snít o lepším světě“. František varuje, že na úrovní globální vlády dochází ke stále většímu odtržení vlád od ostatních institucí. „Objevují se noví činitelé, stejně jako nová hospodářská soutěž a regionální obchodní dohody. Rovněž nejmodernější technologie proměňují ekonomické vzorce a globalizovaný svět, který ve své podmíněnosti soukromými zájmy a úsilím o zisk za každou cenu, jak se zdá přeje dalšímu tříštění a individualismu, spíše než aby usnadňoval inkluzivnější postupy,“ píše papež.

Finanční nestabilita přináší nové problémy a vážné výzvy, jako je růst nezaměstnanosti, nárůst chudoby, rozšiřování sociálně-ekonomické propasti a nových forem otroctví, často zakořeněných v konfliktních situacích, migraci a dalších sociálních problémech.
„V tomto kontextu je životně důležité hájit důstojnost lidské osoby, zejména poskytováním reálných příležitostí pro integrální lidský rozvoj všem lidem a zaváděním ekonomických politik ve prospěch rodiny,“ zdůraznil papež. Varoval dále před nebezpečím skrytým v technologickém pokroku, jako je umělá inteligence a robotika, které - jak řekl - musejí být užívány tak, aby sloužily lidstvu a chránily náš společný dům.

Nesmíme mlčet tváří tvář milionům trpících lidí a předstírat, že chudoba a nespravedlnost nemá žádné příčiny – apeloval papež. „Morálním imperativem a odpovědností, jež se týká každého, je vytvářet spravedlivé podmínky, které dovolí každému člověku žít důstojně,“ dodal František. Papež vyzval podnikatele, aby odmítli kulturu odpisu a mentalitu lhostejnosti a angažovali se ve zvyšování produktivity, vytváření nových pracovních míst, boji proti veřejné i soukromé korupci a šíření sociální spravedlnosti. Poukázal také na „vážnou odpovědnost“, kterou je třeba mít na zřeteli při rozhodování ve věcech, které budou utvářet svět pro budoucí generace.

„Pokud chceme bezpečnější budoucnost, jež povede k prosperitě pro všechny, pak je nezbytné držet kompas neustále orientovaný k „pravému Severu“, který představují autentické hodnoty. Nyní nastal čas učinit odvážné a smělé kroky pro naši milovanou planetu. Toto je pravá chvíle, abychom uvedli do pohybu svoji odpovědnost a přispěli k rozvoji lidstva,“ vzkázal papež František účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti