VaticanNews.va

   25. 6. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4532
Poslechem z webových stránek.2915
Četbou textů na webových stránkách.4755
Poslechem i četbou.2884


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Všechny diktatury začínají šířením pomluv

O lásce k nepřátelům

Papež František: List o intekomuniu byl sepsán na můj pokyn


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

18.1.2018 

Papež František v Chile - 3. den

Iquique. Čtvrtý (z hlediska papežových oficiálních vystoupení třetí) a poslední den apoštolské návštěvy Chile zavedl papeže Františka na samý sever této země – do oblasti Tarapacá, vzdálené osmnáct set kilometrů od hlavního města Santiaga. Římský biskup zde v městě Iquique, dvousettisícové metropoli na úpatí And a pobřeží Pacifiku, nedaleko nejsušší pouště světa, sloužil mši svatou za „bratrství a integraci národů”, protože regionem procházejí migranti z ostatních zemí Latinské Ameriky, hledající v Chile blahobyt a lepší životní podmínky.

Vzhledem k blízké nehostinné poušti Atacama zde ročně naprší pouze 1 mm, přesto se zde již v sedmém tisíciletí před Kristem usadila předkolumbovská kultura Chango, z jejíž řeči pochází název města, v doslovném překladu „ptačí jícen”. Celá oblast patřila až do konce devatenáctého století k Peru, ale osud města se změnil v průběhu druhé Tichomořské váky, kdy Peru a Chile bojovaly o ledková naleziště v atacamské poušti. Dnes je město Iquique známo hlavně svou bezcelní zónou, považovanou za největší nákupní středisko Jižní Ameriky.

Petrova nástupce ale čekalo něco docela jiného – výraz místní mariánské zbožnosti, kterým je tanec. Tančit pro Pannu Marii z Tirana, uctívanou na severu Chile, je nejhlubším skutkem úcty a víry. Právě tato mariánská soška byla z poutního místa La Tirana, vzdáleného asi 70 km od města Iquique, přenesena na pláž Lobito, kde se konala dnešní papežská mše za účasti 50 tisíc lidí. Liturgii k poctě Panny Marie Karmelské, patronky Chile, obětovanou za bratrství národů, zahájila tradiční korunovace Madony a tanec mariánských bratrstev. Římský biskup tuto radostnou zbožnost ocenil hned v úvodu své homilie:

„Vaše poutní slavnosti, vaše náboženské tance, jež trvají celý týden, vaše hudba a vaše oděvy činí z tohoto kraje svatyni lidové zbožnosti. Tyto slavnosti totiž nejsou uzavřeny do chrámů, nýbrž dovedou slavnostně obléci celou obec. (…) Tato země, která je obklopena nejvíce vyprahlou pouští světa, se umí obléci na slavnost.”

Na evangelním příběhu svatby v Káně pak Svatý otec vyložil, že sama „Maria se přičiňuje o to, aby převážila radost. Je pozorná vůči svému okolí, všímá si všech problémů a nezůstává zticha:

„Maria je ženou nemnohých, avšak konkrétních slov; přichází i ke každému z nás, aby řekla jen: »Udělejte všechno, co vám řekne«. A takto se otevírá cesta k prvnímu Ježíšovu zázraku, na kterém se podílejí také Jeho přátelé. Kristus totiž »přišel na tento svět, aby svoje dílo neuskutečňoval sám, nýbrž s námi, s námi všemi, aby byl hlavou velkého lidu, jehož jsme živými, svobodnými a činorodými buňkami«

Citoval papež opětovně svého svatého spolubratra Alberta Hurtada a obrátil pozornost k jinému rysu města Iquique, které je křižovatkou migračních proudů. Vyzval jeho obyvatele, aby si uchovali svou slavnostní pohostinnost, protože, jak řekl, „křesťanská radost není tam, kde se zavírají dveře, anebo když se druhým dává pocítit, že je jich mnoho nebo že pro ně není u nás místo (srov. Lk 16,31).

„Jako služebníci na slavnosti přinášejme, co máme, jakkoli se to může zdát málo.(…) Využijme také příležitost osvojit si a vstřebat hodnoty, moudrost a víru, jež migranti nesou s sebou. Neuzavírejme se před těmito džbány naplněnými moudrostí a dějinami, které přinášejí ti, kdo do tohoto kraje neustále proudí. Nepřipravujme se o všechno to dobré, co nabízejí.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE

Vybízel papež v severochilském Iquique, které za Pinochetova režimu nechvalně proslulo několika tajnými mučírnami a pouštním vězeňským táborem. Je proto příznačné, že právě v této oblasti se papež před odletem z Chile do Peru setkal se dvěma oběťmi vojenské diktatury a vyslechl jejich osudy.

Před devátou hodinou večer našeho času Petrův nástupce zakončil první etapu apoštolské cesty a odletěl do hlavního peruánského města Limy, kde se po oficiálním přijetí prezidentským párem odebral na apoštolskou nunciaturu. Dodejme, že papež nezahálí ani při leteckých přesunech – při dnešním vnitrostátním letu v Chile stihl oddat letušku a stevarda aerolinek LATAM, kteří již byli sezdáni občansky, ale přijetí svátosti manželství oddálili kvůli zemětřesení v roce 2010.

Před devátou hodinou večer našeho času Petrův nástupce zakončil první etapu apoštolské cesty a odletěl do hlavního peruánského města Limy, kde se po oficiálním přijetí prezidentským párem odebral na apoštolskou nunciaturu. Dodejme, že papež nezahálí ani při leteckých přesunech – při dnešním vnitrostátním letu v Chile stihl oddat letušku a stevarda aerolinek LATAM, kteří již byli sezdáni občansky, ale přijetí svátosti manželství oddálili kvůli zemětřesení v roce 2010.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.18 Tisková konference s papežem Františkem při návratu z Peru
21.1.18 Nebeské království je mezi námi, tam kde máme trochu soucitu
21.1.18 Papež František v Peru - 3. den
20.1.18 Papež František v Peru - 2. den
20.1.18 Mlčení je silou nadějeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Každý ať si položí otázku, zda umí vnímat útěchu Ducha

Papež se poprvé setkal s Organizací afrických protestantských církví

Náboženství není problém, nýbrž součást řešení

Úřad pro komunikaci již není sekretariátem

Blahořečena paraguayská karmelitka María Felicia od Svátostného Ježíše

Kolumbův list se vrátil do Vatikánské knihovny

Pět let vězení pro kněze za držení pedopornografického materiálu

Papež František: List o intekomuniu byl sepsán na můj pokyn

Papež: Prosme Boha, aby učinil náš život prostší

Blízký východ ovládl hřích, řekl římský biskup podpůrcům východních katolických církví

Přemýšlejte o svých kořenech a hřbitovech, vyzval papež misionáře Božího slova

Římský biskup v Ženevě

 Nově na webu
Svatý otec: Při plození dítěte jednají rodiče jako spolupracovníci Boha

Publicistika: Ideolog Muslimského bratrstva zednářem

Publicistika: Není-li Bůh, lidská práva se hroutí

Rozhovory: Ekumenismus a proselytismus se vylučují

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv červen 18
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího