VaticanNews.va

   22. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4983
Poslechem z webových stránek.3185
Četbou textů na webových stránkách.5053
Poslechem i četbou.3098


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

O přikázáních - Lhostejnost zabíjí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

27.12.2017 

Narození Pána Ježíše

Katecheze papeže Františka na gen. audienci, aula Pavla VI.

Česká sekce RV

(Lk 2,9-11)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Dnes bych se chtěl spolu s vámi zastavit nad významem Narození Pána Ježíše, které prožíváme vírou a slavením v těchto dnech. Příprava betlémů a především liturgie, její biblická čtení a vánoční koledy nám umožňují znovu prožít tento „dnešek“, ve kterém se pro nás narodil Spasitel, Kristus Pán“ (Lk 2,11).

V našich časech, zvláště v Evropě, jsme svědky určitého „znetvoření“ Vánoc. Ve jménu falešného respektu, který není křesťanský a nezřídka v sobě skrývá vůli odsunout víru na okraj, bývá z této slavnosti eliminována jakákoli zmínka o Ježíšově narození. Ve skutečnosti však právě tato událost tvoří pravé Vánoce! Bez Ježíše nejsou Vánoce; je jiný svátek, ale nikoli Vánoce. A pokud je On středem, pak také všechno kolem - tedy světla, zvuky a různé místní tradice, včetně vánočních pokrmů - vytváří společně slavnostní atmosféru. Jestliže však odstraníme Ježíše, světlo zhasne a všechno se stane fikcí a zdáním.

Zvěst církve nás stejně jako pastýře z evangelia (srov. Lk 2,9) přivádí ke hledání a nalezení pravého světla – Ježíše, jenž se stal člověkem jako my a překvapivě se zjevuje: narodí se z neznámé dívky, která jej porodí ve stáji pouze za pomoci manžela.... Svět si ničeho nevšimne, ale v nebi jásají andělé, kteří vědí! A tak se Boží Syn představuje dnes také nám, totiž jako Boží dar lidstvu, které je pohrouženo do temnot a hlubokých mrákot (srov. Iz 9,1). I dnes pozorujeme, že lidstvo dává často přednost temnotě, neboť ví, že světlo by odhalilo všechny skutky a myšlenky, které ve svědomí působí zahanbení či hryzání. Preferuje se tedy temnota a vlastní pomýlené návyky zůstávají neotřeseny.

Můžeme se tedy ptát, v čem spočívá přijetí Božího daru, kterým je Ježíš. Jak nás On sám učil svým životem, zmamená to stávat se denně nezištným darem pro ty, které potkáváme na svojí cestě. Proto se o Vánocích dávají dárky. Pravým darem je pro nás Ježíš a jako On chceme, aby byl darem pro druhé. A jako my chceme být darem pro druhé, dáváme si dárky jako znamení tohoto postoje, kterému na učí Ježíš. On byl poslán od Otce, aby obdaroval nás a my se stali darem pro druhé.

Apoštol Pavel nám podává klíč k souhrnnému výkladu, když píše: »Projevila se přece Boží dobrota, která přináší spásu všem lidem. Vede nás k tomu, abychom se odřekli bezbožného života i světských žádostí a žili v tomto nynější věku rozvážně, spravedlivě a zbožně« (Tit 2,11-12). Boží milost se »projevila« v Ježíši, tváři Boha, jehož Panna Maria přivedla na svět jako každé dítě tohoto světa, třebaže nepřišel „ze země“, nýbrž „z nebe“, od Boha. Takto nám vtělením Syna Bůh otevřel cestu nového života, založeného nikoli na sobectví, nýbrž na lásce. Narození Ježíše je největším gestem lásky našeho nebeského Otce.

A nakonec poslední důležitý aspekt: o Vánocích můžeme nahlédnout, jak jsou lidské dějiny, řízené mocnými tohoto světa, navštíveny Bohem. Bůh zapojuje ty, kteří se nacházejí na okraji společnosti a jsou prvními adresáty Jeho daru, totiž spásy, kterou Ježíš přináší. S maličkými a pohrdanými Ježíš navazuje přátelství, které pokračuje v průběhu času a živí naději v lepší budoucnost. Těmto lidem, představovaným betlémskými pastýři, se »ukázalo veliké světlo« (srov. Lk 2,9-12). Byli marginalizováni, hledělo se na ně skrz prsty a pohrdalo se jimi, a právě jim byla tato zpráva přinesena nejprve. S těmito nepatrnými a znevažovanými lidmi navazuje Ježíš přátelství a živí v nich naději na lepší život. Těmto lidem, představovaným betlémskými pastýři se ukázalo veliké světlo, které je přivedlo přímo k Ježíši. S nimi chce Bůh v každé době vytvářet nový svět, ve kterém už nebudou vylučovaní, trápení a bědní lidé.

Drazí bratři a sestry, v těchto dnech otevřme mysl a srdce pro přijetí této milosti. Ježíš je pro nás darem Božím, a pokud Jej přijmeme, můžeme se pro druhé také stát darem, Božím darem pro druhé a zejména pro ty, kteří nikdy nezakusili pozornost a laskavost. Kolik jen lidí ve svém životě nikdy nezakusilo pohlazení, laskavou pozornost a projev něhy! A k takovému jednání podněcují Vánoce. Takto se Ježíš narodí znovu v životě každého z nás a naším prostřednictvím bude dále darem spásy pro všechny nepatrné a vyloučené.Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.10.18 Papež: Nedůvěřuji lidem, kteří nepochybují
17.10.18 Papež František soukromě přijal vrchního imáma Al-Azhar
15.10.18 Petrův nástupce přijal polského prezidenta
13.10.18 Prezident Chile na audienci u papeže
10.10.18 Papež přijal poutníky z KrakovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Nedůvěřuji lidem, kteří nepochybují

Papež: Mít rád znamená nechat stranou sobectví

Kardinál Cupich k sexuálním skandálům: Transparentnost a zodpovědnost

Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká

Kvas Ducha svatého naplňuje radostí

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

Kardinál Parolin: Papež je ochoten vydat se do Severní Koreje

Kardinál Simoni oslavil devadesátiny s papežem Františkem

O třech stupních chudoby

Papež přijal jihokorejského prezidenta Mun Če-ina

Milion dětí se modlí růženec – tentokrát za Asii Bibi

Mše za mír na Korejském poloostrově za přítomnosti prezidenta Mun Če-ina

 Nově na webu
Svatý otec: Cesta lásky je vždycky „ztrátová“

Publicistika: Mlčeti zlato

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího