VaticanNews.va

   18. 7. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4600
Poslechem z webových stránek.2963
Četbou textů na webových stránkách.4808
Poslechem i četbou.2927


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

Jak nakládat s odsvěcenými kostely?

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zvolilo nového generálního představeného


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

29.11.2017 

Kristova láska zjevená na kříži je nezastavitelná

Homilie papeže při mši sv. 29. listopadu, Rangún - Myanmar

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Dlouho jsem čekal na okamžik, až přijedu do této země. Mnozí z vás přišli zdaleka a z odlehlých horských oblastí, někteří i pěšky. Přišel jsem jakou poutník, abych vám naslouchal, učil se od vás a nabídnul vám pár slov naděje a útěchy.

První dnešní čtení z knihy proroka Daniela nám pomáhá nahlédnout meze moudrosti krále Baltazara a jeho věštců. Ti uměli oslavovat „bohy ze zlata, stříbra, mědi, železa, dřeva i kamene“ (Dan 5,4), ale neměli moudrost, aby chválili Boha, v jehož rukou je náš život a náš dech. Daniel však měl od Pána moudrost a byl schopen interpretovat velká tajemství.

Definitivním interpretem Božích tajemství je Ježíš. On je zosobněná Boží moudrost (srov. 1 Kor 1,24). Ježíš nás neučí moudrosti dlouhými promluvami nebo ohromujícími projevy politické či pozemské moci, nýbrž odevzdáním svého života na kříži. Někdy můžeme uvíznout v léčkách spoléhání na svoji moudrost. Je však pravdou, že přitom snadno můžeme ztratit směr. V takové chvíli je nezbytné připomenout si, že máme bezpečnou buzolu, kterou je Ukřižovaný Pán. V tomto kříži nacházíme moudrost, která vede náš život světlem pocházejícím od Boha.

Z kříže plyne uzdravení. Ježíš za nás obětoval Otci svoje rány, kterými jsme byli uzdraveni (1 Petr 2,24). Kéž nám nikdy nechybí moudrost nacházet v Kristových ranách zdroj každého uzdravení! Vím, že v Myanmaru nesou mnozí viditelné i neviditelné stopy ran způsobených násilím. Pokušením je odpovídat na tato poranění světskou moudrostí, která je podobně jako u krále Baltazara, hluboce narušena. Myslíme si, že uzdravení může vzejít z hněvu a pomsty. Cesta pomsty však není Ježíšova cesta.

Ježíšova cesta je radikálně odlišná. Když jej nenávist a odmítnutí přivedlo k umučení a na smrt, odpověděl odpuštěním a soucitem. V dnešním evangeliu nám říká Pán, že se stejně jako On můžeme také setkat s odmítnutím a překážkami. On nám však přesto dává moudrost, které nebude moci nikdo odolat (srov. Lk 21,15). Mluví zde o Duchu svatém, skrze něhož je do našich srdcí vlita Boží láska (srov. Řím 5,5). Darem Ducha nás každého Ježíš uschopňuje, abychom byli znamením Jeho moudrosti, která přemáhá moudrost tohoto světa, a Jeho milosrdenství, které skýtá úlevu i v těch nejbolestivějších zraněních.

V předvečer svého umučení se Ježíš daroval svým apoštolům pod způsobami chleba a vína. V daru eucharistie očima víry nejenom rozpoznáváme dar Jeho Těla a Krve, ale učíme se také nacházet v Jeho ranách odpočinutí a očištění ze všech svých hříchů a zbloudění. Utečete-li se do Kristových ran, drazí bratři a sestry, okusíte ozdravný balzám Otcova milosrdenství a naleznete sílu nést jej druhým, abyste mohli pomazat každou ránu a každou bolavou paměť. Takto budete věrnými svědky smíření a pokoje, jejichž vládu si Bůh přeje v každém lidském srdci a v každé komunitě.

Vím, že církev v Myanmaru dělá hodně proto, aby tento ozdravný balzám milosrdenství dosáhnul k druhým, zejména těm nejpotřebnějším. Existují zřejmé známky toho, že i s velmi omezenými prostředky mnohé komunity hlásají evangelium jiným kmenovým menšinám bez donucování či vnucování, nýbrž vždycky nabídkou a přijetím. Uprostřed tolikeré chudoby a těžkostí mnozí z vás poskytují praktickou pomoc a solidaritu chudým a trpícím. Každodenní péčí vašich biskupů, kněží, řeholnic, katechistů a zejména chvályhodným přičiněním Catholic Karuna Myanmar a velkorysou pomocí prostřednictvím Papežských misijních děl, pomáhá církev v této zemi velkému počtu mužů, žen a dětí, nehledě na jejich náboženské vyznání či etnickou příslušnost. Mohu dosvědčit, že zdejší církev je živá a Kristus žije mezi vámi a vašimi bratry a sestrami ostatních křesťanských komunit. Nadále se dělte s ostatními o drahocennou moudrost, které se vám dostalo, o Boží lásku, která prýští z Ježíšova srdce.

Ježíš chce tuto moudrost rozdávat v hojnosti. Určitě odmění vaši snahu rozsévat semena uzdravení a smíření ve vašich rodinách, komunitách i v nejširší společnosti této země. Neřekl nám snad, že Jeho moudrosti nic nedovede odolat (srov. Lk 21,15)? Jeho poselství odpuštění a milosrdenství používá logiku, kterou nebudou chtít pochopit všichni a která narazí na překážky. Nicméně Jeho láska zjevená na kříži je v posledku nezastavitelná. Je jakousi „duchovní GPS“, která nás neomylně přivádí k niternému životu Boha a k srdci našich bližních.

Blahoslavená Panna Maria následovala svého Syna i na temný vrchol Kalvárie a provází nás na každém kroku naší pozemské cesty. Kéž nám ustavičně vyprošuje milost být posly pravé moudrosti a prokazovat milosrdenství všem nuzným s radostí, která plyne ze spočinutí v ranách Ježíše, jenž nás miloval až do konce.

Bůh vám všem žehnej! Bůh žehnej církvi v Myanmaru! Ať je tato země požehnaná Jeho pokojem! Bůh žehnej Myanmaru!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.12.17 Papež k jezuitům: Sociologie je důležitá, ale mnohem větší cenu má modlitba
4.12.17 Nesmlouval jsem o pravdě
2.12.17 Papež v Bangladéši - 6. den
1.12.17 Otevřenost srdce je žebřík vedoucí k Absolutnu
1.12.17 Papež v Bangladéši - 5. denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Rozlišování je teď v módě

Premiér Conte navštívil Komunitu Sant´Egidio

Italský kněz don Pappagallo „Spravedlivým mezi národy“

V syrském Dará válka začala i skončila

Kanonický proces s P. Tony Anatrellou SI

Svatý otec k mládeži Malých Antil: Nelze spatřit budoucnost bez reflexe o minulosti

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

Nový prefekt ujišťuje o dalším vysílání Rádia Vatikán do Afriky

Papež: Sport není pouze zábava, nýbrž především nástroj k utváření kultury setkávání

Papež: Žádný křesťan nehlásá evangelium sám od sebe

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen

Každý sport má svého světce

 Nově na webu
Svatý otec: Otcové a bratři, nikoli „činovníci posvátna“

Publicistika: O „mystické herezi“

Publicistika: Evropě schází politický projekt. Politika umírá, nemá-li už žádné ideály

Rozhovory: (Bez)nadějné mosulské vyhlídky

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv červenec 18
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího