VaticanNews.va

   16. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4957
Poslechem z webových stránek.3174
Četbou textů na webových stránkách.5031
Poslechem i četbou.3089


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež varoval před „zdvořilými“ démony, kteří přinášejí zesvětštění

O přikázáních - Nezabiješ

Ztrácejme čas rozjímáním o Pánu, aby naše práce byla službou druhým


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

27.11.2017 

Malá, ale silná církev Myanmaru

Yankoun. „Papež František přijíždí lámat chléb pokoje na Kalvárii rozporů“, komentuje návštěvu Svatého otce ve své vlasti rangúnský arcibiskup a první bangladéšský kardinál Charles Maung Bo (Avvenire, 26.11.2017; L´Osservatore Romano, 26.11.2017). Ocitá se v zemi, tradičně nazývané „zlatá“, která se vyznačuje pestrým etnickým složením a hovoří sto osmy jazyky. Osm hlavních kmenů a 135 menšinových etnik utvářejí dva tradiční proudy – většinový théravádový buddhismus a domorodou kulturu. Jde o stát s velmi mladým obyvatelstvem, jehož průměrný věk nedosahuje 27 let, přičemž téměř polovině populace je méně než třicet. Myanmar strategicky situovaný mezi dva asijské giganty, Čínu a Indii, si po šedesáti letech diktatur a státních převratů hledá své místo také na ekonomickém poli v rámci globální scény. Právě nadnárodní firmy ze dvou jmenovaných zemí, ale také Thajska, se od posledního desetiletí minulého století zaměřují na těžbu jeho ropných a nerostných zdrojů, stejně jako na dřevozpracující průmysl. Tradičně je však někdejší britská kolonie Myanmar pěstitelem rýže a svou prosperitu po staletí zakládala na vývozu této obiloviny.

Dnes se padesátimilionová země potýká s etnickými konflikty, nezaměstnaností mladé generace, nucené emigrovat, a extrémismem. K jednomu z hlavních buddhistických proudů Théraváda se v Myanmaru hlásí téměř devadesát procent obyvatel, z toho půl milionu mnichů a 75 tisíc mnišek. Duchovně mimo jiné usilují o pěstování dvou ctností, na které často upozorňuje také papež František – soucitu (karuna) a milosrdenství (metta). Buddhismus, který se úzce váže k národním dějinám a identitě hlavního – barmského – etnika, je státním náboženstvím a sehrál hlavní roli v boji o nezávislost na britském impériu. Mniši se poté kriticky stavěli vůči vojenským režimům šedesátých let a stali se protagonisty „šafránové revoluce“ v roce 2007. V posledních letech nabývají na politické moci vlastenecká buddhistická uskupení, sdružená v Patriotickém myanmarském sdružení (Ma Ba Tha) a hájící národní jednotu a náboženství.

V tomto nelehkém kontextu vyznává víru necelých sedm set tisíc myanmarských katolíků, za kterými papež přijíždí jako „vyslanec míru a pokoje“, jak zní motto třídenní návštěvy. Křesťanství do země vstoupilo v 16. století díky portugalským misionářům – oficiální začátek barmské misie se pak datuje rokem 1722, kdy se zde usazují barnabité, po kterých v době britské kolonizace v 19. století následovali italští a francouzští misionáři Papežských misijních děl. Poselství evangelia však nepřijali příslušníci největšího barmánského etnika, nýbrž v naprosté většině (z devadesáti procent) menšinové komunity Karenů, Kajčinů, Čjinů a Kajahů. Jsou zde také křesťané čínského a indického původu. Právě ze zmíněného etnika Karenů pocházel také první sídelní biskup Basseinu (dnes Pathein), mons. U Kyaw, který byl jmenován po ustanovení církevní hierarchie v polovině padesátých let minulého století (1955). Tehdy vznikly dvě církevní provincie, pro které vzápětí nastaly těžké časy po nástupu vojenského režimu počátkem šedesátých let, hlásajícího „barmskou cestu k socialismu“. Ze země byli vypovězeni zahraniční misionáři a kněžký seminář zůstal bez vyučujících. Navzdory tomu barmská církev nejenom přežila, nýbrž dokonce rozkvetla do dnešních šestnácti diecézí – z původních 160 kněží vzrostl jejich počet na dnešních 900 a počet řeholnic se zdesetinásobil z 200 na 2400.

Církev v Myanmaru je známa svou sociální službou – v její síti Charit pracuje 800 lidí, kteří se angažují zejména při přírodních katastrofách a v pomoci uprchlíkům, včetně oblastí, obývaných etnikem Rohingů, kterému Barmánci říkají „muslimové z Arakanského (Rakhinského) státu“. Od postupného otevírání země v devadesátých letech minulého století mohla katolická církev opětovně vysílat své pastorační pracovníky na krátkou zahraniční formaci. Před třemi lety se myanmarská katolická církev poprvé sjednotila na společných oslavách pěti set let evangelizace. A konečně v tomto roce její biskupové vypracovali pětiletý misijní plán, který zahrnuje pětici hlavních okruhů – výchova, integrální lidský rozvoj, podpora žen, ochrana přírody a mezináboženské iniciativy směřující k mírovému soužití.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.12.17 Papež k jezuitům: Sociologie je důležitá, ale mnohem větší cenu má modlitba
4.12.17 Nesmlouval jsem o pravdě
2.12.17 Papež v Bangladéši - 6. den
1.12.17 Otevřenost srdce je žebřík vedoucí k Absolutnu
1.12.17 Papež v Bangladéši - 5. denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

Hlad vymýtí konkrétní skutky, nikoli konference a honosné publikace, píše papež do FAO

Papež představil státnímu sekretariátu Svatého stolce nového substituta

Papež: Každý katolík má být mučedník, protože mučednictví znamená svědectví

Petrův nástupce přijal polského prezidenta

František navštívil Benedikta XVI.

Nesmíme se poddat démonům války, vzkazuje papež na mezináboženské setkání

Papežské videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby

Papež přijal synodního auditora: „Doufáme, že tě jednou uvidíme v Iráku!“

Neteř svatého arcibiskupa Romera: Vždycky jde o pravdu

Polský prezident po setkání s papežem: V Evropě je zapotřebí vzájemné úcty

Papež: Ježíš nás zve, abychom se vrátili k pramenům radosti

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je radikální. Dává všechno a žádá všechno.

Publicistika: Proč modlitba ke svatému archanděli Michaelovi?

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího