VaticanNews.va

   24. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5510
Poslechem z webových stránek.3526
Četbou textů na webových stránkách.5546
Poslechem i četbou.3320


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Svatý stolec: Genderová ideologie znamená pro lidstvo krok zpět


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.11.2017 

Papež: Korupce a nejistota – kam se v Latinské Americe poděl „kontinent naděje“?

Vatikán. „Co se to v Latinské Americe děje a kam zmizel její přívlastek „světadíl naděje“? Spokojili jsme se snad vprostřed zmatku s krátkodechým pragmatismem? Omezujeme se na manévrování v pobřežních vodách bez jasných cílů? Vrátili jsem se k důvěře v ideologie, které se prokázaly hospodářským neúspěchem a lidskou devastací?“ Tyto otázky si papež František klade v předmluvě ke knize Guzmána Carriquiryho Lecoura, sekretáře pověřeného místopředsednictvím Papežské komise pro Latinskou Ameriku, která vychází v souvislosti s oslavami dvou set let nezávislosti latinskoamerických zemí (Memoria, Coraje Y Esperanza. A la luz del Bicentenario de la Independencia de América Latina, Editorial Nuevo Inicio). Prezentace knihy se konala v tomto týdnu (16.11.) na římské univerzitě LUMSA za účasti státního sekretáře Svatého stolce, kardinála Pietra Parolina.

Jde již o druhé vydání tohoto „pěkného díla“, jak je definuje papež František, pod titulem „Paměť, odvaha a naděje“. První vyšlo před šesti lety s předmluvou Jorgeho Maria Bergoglia, tehdejšího arcibiskupa Buenos Aires. „Nyní“, píše Petrův nástupce, „uvozuji toto druhé vydání jako papež František, římský biskup, který vyšel z útrob víry, dějin a života latinskoamerických národů“.

Zmíněné dvousetleté výročí nezávislosti, které si v dohlednu připomene Chile, Peru, Brazílie a všechny středoamerické státy, „nadále vzbuzuje mohutný ohlas“, tvrdí papež. „Zejména pohlédneme-li na dosud nejistou cestu nezávislosti našich zemí, pokračující i ustupující a neustále ohrožovanou různými druhy kolonialismu. Cestu, která dosud nedospěla ke svému konci“. František se snaží dobrat kořenů latinskoamerické identity: „Mezi ustavující události naší velké latinskoamerické vlasti náleží patriotická gesta latinskoamerické emancipace stejně jako, na samém počátku, guadalupské zjevení Matky Boží sužovanému míšeneckému lidu v rámci misionářské epopeje. Život našich národů hluboce poznamenaly láska a bolest, smrt a naděje. Jakoby tvořily určující koncentrát dějin, jejich krásy a bídy, naděje i utrpení. Je třeba se periodicky vracet k těmto kořenům, abychom se nestali sirotky své vlasti“, vybízí římský biskup, „protože ony poskytují hermeneutiku k uchování, posílení a případnému znovunabytí naší identity“.

Identity, která bledne za „dlouhé vlny hospodářských krizí, vyvolaných světovým ekonomickým propadem a propojených s řetězcem korupce a násilí“, pokračuje papež. Zatímco ještě „před šesti lety uzavírala Latinská Amerika cyklus silného hospodářského růstu, díky kterému se více než 40 milionů Latinoameričanů vymanilo z chudoby a vytvořilo novou lidovou třídu“, „dnes se zdá, že Latinská Amerika zažívá úzkost a nejistotu, její politické struktury mají pošramocenou pověst, zvyšuje se chudoba a prohlubuje propast sociálního vyřazení pro mnoho lidí. „Vlast, která ve skutečnosti nepřijímá své děti a nepečuje o ně, působí bolest“, píše papež Bergoglio v textu otištěném v deníku L´Osservatore Romano (25.10. 2017). „Toužíme naopak po velké vlasti, která však bude veliká jedině tehdy, když bude za větší rovnosti a spravedlnosti patřit všem“, cituje dokument latinskoamerických biskupů z Aparecidy (V. generální konference biskupů Latinské Ameriky a Karibiku, 13.-31.5.2007 v brazilské Aparecidě).

Papež se proto dožaduje „seriózní a zanícené debaty o minulosti, přítomnosti a budoucnosti“ jeho rodného světadílu: „Musíme diskutovat o historických projektech, realisticky zacílených na důstojnější život latinskoamerických jedinců, rodin a národů, a podpořit jejich rozvinutí“, píše. Dále je „naléhavé definovat významné národní a latinskoamerické cíle a usilovat o ně prostřednictvím silného konsenzu a lidové mobilizace, přičemž je nutné překonat světské ambice a zájmy a zdržet se manicheismu, vyhrocování, nebezpečných dobrodružství a nekontrolovatelných výbuchů. Jsme zváni, abychom vyvýšili utopie ryzí svobody a všestranného osvobození a podpořili je novými „patriotickými gesty“, aniž bychom zpohodlněli ve lhostejnosti a bezvýznamnosti“, poznamenává papež a vybízí latinskoamerické pastýře k „tvořivému proroctví“, neslučitelnému s „jakýmkoli vykořeněným a abstraktním klerikalismem“, nýbrž naopak znalým „oné energie víry a moudrosti, důstojnosti a solidarity, radosti a naděje, které pulsují v srdcích Latinoameričanů a sytí jejich kulturní ethos“.

Zejména „chudé a prosté národy“ si totiž „uchovávají platné důvody k životu a vzájemnému soužití, lásce a oběti, modlitbě a uchovávání naděje. A také k boji za veliké cíle“, podotýká papež a vysvětluje, že právě proto se pravidelně setkává s takzvanými lidovými (v Evropě spíše zvanými alternativními) hnutími, hlasateli „svatosvatého hesla“, požadujího pro všechny lidi „práci, půdu a příštřeší“. K dosažení tohoto cíle je třeba „bojovat za nový model udržitelného a rovného rozvoje, který by respektoval stvoření“, zdůrazňuje papež a připomíná mnohé konkrétní skutky milosrdenství, ke kterým podnítil loňský jubilejní rok: „Je třeba sčítat, a nikoli dělit. Ano, sčítat tyto zkušenosti, které již v zárodku prožívá tento svět bratrů, toužící po pravé otčině, jež zrcadlí Boží otcovství“, uzavírá Svatý otec předmluvu ke knize uruguayského právníka, Guzmána Carriquiryho.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.3.19 Střídmost a radost pomáhají v prožívání postní doby
7.3.19 Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti
16.1.19 Svatý otec: Devatenáct století antijudaismu tíží, avšak nastává změna
10.1.19 Papež: Salesiáni mě vychovali k práci, vnímání krásy a veselosti
10.1.19 Don Bosko – „skrytý přenašeč“ evangelní radostiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Cantalamessa: Víme, co se děje na konci světa, ale nevíme, co hýbe naším srdcem

Papež přijal rezignaci kardinála Ricarda Ezzatiho

Leonardův svatý Jeroným z Vatikánu připomíná 500. výročí umělcovy smrti

Papež František k české a slovenské delegaci: strhávejte bariéry nedůvěry a předsudků

Češi a Slováci společně oslavili v Římě 1150. výročí smrti sv. Cyrila

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček pozval papeže Františka do naší vlasti na výročí smrti sv. Ludmily

Papež k mladým lidem: Protestovat nestačí, žádá se kreativita

Papež: Buďte hrdí na svou katolicitu

František: Voda není zboží, přístup k ní je právem

Papež kondoloval k lodnímu neštěstí v Iráku

Dva kněží zabití v Africe

Papež k italským pediatrům: Děti přitahoval Ježíšův klid a síla

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Buď vůle tvá

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Jean Guitton, Boží myslitel

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství