VaticanNews.va

   25. 4. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4276
Poslechem z webových stránek.2730
Četbou textů na webových stránkách.4603
Poslechem i četbou.2770


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Zákaz vstupu do kostelů a náboženské výchovy pro nezletilé

Kardinál Beran se vrací do vlasti

Návrat kardinála Berana: Loučení s Římem v Papežské koleji Nepomucenum
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

18.11.2017 

Papež: Korupce a nejistota – kam se v Latinské Americe poděl „kontinent naděje“?

Vatikán. „Co se to v Latinské Americe děje a kam zmizel její přívlastek „světadíl naděje“? Spokojili jsme se snad vprostřed zmatku s krátkodechým pragmatismem? Omezujeme se na manévrování v pobřežních vodách bez jasných cílů? Vrátili jsem se k důvěře v ideologie, které se prokázaly hospodářským neúspěchem a lidskou devastací?“ Tyto otázky si papež František klade v předmluvě ke knize Guzmána Carriquiryho Lecoura, sekretáře pověřeného místopředsednictvím Papežské komise pro Latinskou Ameriku, která vychází v souvislosti s oslavami dvou set let nezávislosti latinskoamerických zemí (Memoria, Coraje Y Esperanza. A la luz del Bicentenario de la Independencia de América Latina, Editorial Nuevo Inicio). Prezentace knihy se konala v tomto týdnu (16.11.) na římské univerzitě LUMSA za účasti státního sekretáře Svatého stolce, kardinála Pietra Parolina.

Jde již o druhé vydání tohoto „pěkného díla“, jak je definuje papež František, pod titulem „Paměť, odvaha a naděje“. První vyšlo před šesti lety s předmluvou Jorgeho Maria Bergoglia, tehdejšího arcibiskupa Buenos Aires. „Nyní“, píše Petrův nástupce, „uvozuji toto druhé vydání jako papež František, římský biskup, který vyšel z útrob víry, dějin a života latinskoamerických národů“.

Zmíněné dvousetleté výročí nezávislosti, které si v dohlednu připomene Chile, Peru, Brazílie a všechny středoamerické státy, „nadále vzbuzuje mohutný ohlas“, tvrdí papež. „Zejména pohlédneme-li na dosud nejistou cestu nezávislosti našich zemí, pokračující i ustupující a neustále ohrožovanou různými druhy kolonialismu. Cestu, která dosud nedospěla ke svému konci“. František se snaží dobrat kořenů latinskoamerické identity: „Mezi ustavující události naší velké latinskoamerické vlasti náleží patriotická gesta latinskoamerické emancipace stejně jako, na samém počátku, guadalupské zjevení Matky Boží sužovanému míšeneckému lidu v rámci misionářské epopeje. Život našich národů hluboce poznamenaly láska a bolest, smrt a naděje. Jakoby tvořily určující koncentrát dějin, jejich krásy a bídy, naděje i utrpení. Je třeba se periodicky vracet k těmto kořenům, abychom se nestali sirotky své vlasti“, vybízí římský biskup, „protože ony poskytují hermeneutiku k uchování, posílení a případnému znovunabytí naší identity“.

Identity, která bledne za „dlouhé vlny hospodářských krizí, vyvolaných světovým ekonomickým propadem a propojených s řetězcem korupce a násilí“, pokračuje papež. Zatímco ještě „před šesti lety uzavírala Latinská Amerika cyklus silného hospodářského růstu, díky kterému se více než 40 milionů Latinoameričanů vymanilo z chudoby a vytvořilo novou lidovou třídu“, „dnes se zdá, že Latinská Amerika zažívá úzkost a nejistotu, její politické struktury mají pošramocenou pověst, zvyšuje se chudoba a prohlubuje propast sociálního vyřazení pro mnoho lidí. „Vlast, která ve skutečnosti nepřijímá své děti a nepečuje o ně, působí bolest“, píše papež Bergoglio v textu otištěném v deníku L´Osservatore Romano (25.10. 2017). „Toužíme naopak po velké vlasti, která však bude veliká jedině tehdy, když bude za větší rovnosti a spravedlnosti patřit všem“, cituje dokument latinskoamerických biskupů z Aparecidy (V. generální konference biskupů Latinské Ameriky a Karibiku, 13.-31.5.2007 v brazilské Aparecidě).

Papež se proto dožaduje „seriózní a zanícené debaty o minulosti, přítomnosti a budoucnosti“ jeho rodného světadílu: „Musíme diskutovat o historických projektech, realisticky zacílených na důstojnější život latinskoamerických jedinců, rodin a národů, a podpořit jejich rozvinutí“, píše. Dále je „naléhavé definovat významné národní a latinskoamerické cíle a usilovat o ně prostřednictvím silného konsenzu a lidové mobilizace, přičemž je nutné překonat světské ambice a zájmy a zdržet se manicheismu, vyhrocování, nebezpečných dobrodružství a nekontrolovatelných výbuchů. Jsme zváni, abychom vyvýšili utopie ryzí svobody a všestranného osvobození a podpořili je novými „patriotickými gesty“, aniž bychom zpohodlněli ve lhostejnosti a bezvýznamnosti“, poznamenává papež a vybízí latinskoamerické pastýře k „tvořivému proroctví“, neslučitelnému s „jakýmkoli vykořeněným a abstraktním klerikalismem“, nýbrž naopak znalým „oné energie víry a moudrosti, důstojnosti a solidarity, radosti a naděje, které pulsují v srdcích Latinoameričanů a sytí jejich kulturní ethos“.

Zejména „chudé a prosté národy“ si totiž „uchovávají platné důvody k životu a vzájemnému soužití, lásce a oběti, modlitbě a uchovávání naděje. A také k boji za veliké cíle“, podotýká papež a vysvětluje, že právě proto se pravidelně setkává s takzvanými lidovými (v Evropě spíše zvanými alternativními) hnutími, hlasateli „svatosvatého hesla“, požadujího pro všechny lidi „práci, půdu a příštřeší“. K dosažení tohoto cíle je třeba „bojovat za nový model udržitelného a rovného rozvoje, který by respektoval stvoření“, zdůrazňuje papež a připomíná mnohé konkrétní skutky milosrdenství, ke kterým podnítil loňský jubilejní rok: „Je třeba sčítat, a nikoli dělit. Ano, sčítat tyto zkušenosti, které již v zárodku prožívá tento svět bratrů, toužící po pravé otčině, jež zrcadlí Boží otcovství“, uzavírá Svatý otec předmluvu ke knize uruguayského právníka, Guzmána Carriquiryho.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.4.18 Moc a peníze podle papeže Františka
3.4.18 Nemarněme čas lítostí, ale milujme
5.3.18 Přitisknout tvář k tváři trpícího
2.3.18 Papež: Prohloubit chápání ženské i mužské identity
8.11.17 Papež: Svatá Františka Cabrini vyzývala migranty k přijetí pravidel a zákonůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Celý křesťanský život je zápas

Římský biskup zve k ekumenické modlitbě za Blízký východ

Skončilo 24. zasedání Rady kardinálů

Papež přijme tři oběti sexuálního zneužívání v chilské církvi

Když se církev podobá bicyklu

Cesta do Saúdské Arábie byla průlomová, říká kardinál Tauran

Papež na své jmeniny pozval chudé na zmrzlinu

Petrův nástupce zamýšlí definitivně potvrdit komisi na ochranu nezletilých

Papež ke Světovému dni knihy: Zamysleme se nad významem četby

Z Apoštolátu modlitby se stává papežské dílo

Bůh je básník

Biskupové Anglie a Walesu: Jsme znepokojeni zmatkem působeným genderovou ideologií

 Nově na webu
Svatý otec: Křest jako síla k překonání zla

Publicistika: Všechny problémy vyřeší medializace

Publicistika: Bude už brzy Evropa Down-free?

Rozhovory: František demýtizuje papežství

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv duben 18
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Gaudete et exsultate

Otevřený dopis syrských mnišek: Nazývat věci jejich jmény, to je počátek míru

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího