Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.11.2017 

Papež: Korupce a nejistota – kam se v Latinské Americe poděl „kontinent naděje“?

Vatikán. „Co se to v Latinské Americe děje a kam zmizel její přívlastek „světadíl naděje“? Spokojili jsme se snad vprostřed zmatku s krátkodechým pragmatismem? Omezujeme se na manévrování v pobřežních vodách bez jasných cílů? Vrátili jsem se k důvěře v ideologie, které se prokázaly hospodářským neúspěchem a lidskou devastací?“ Tyto otázky si papež František klade v předmluvě ke knize Guzmána Carriquiryho Lecoura, sekretáře pověřeného místopředsednictvím Papežské komise pro Latinskou Ameriku, která vychází v souvislosti s oslavami dvou set let nezávislosti latinskoamerických zemí (Memoria, Coraje Y Esperanza. A la luz del Bicentenario de la Independencia de América Latina, Editorial Nuevo Inicio). Prezentace knihy se konala v tomto týdnu (16.11.) na římské univerzitě LUMSA za účasti státního sekretáře Svatého stolce, kardinála Pietra Parolina.

Jde již o druhé vydání tohoto „pěkného díla“, jak je definuje papež František, pod titulem „Paměť, odvaha a naděje“. První vyšlo před šesti lety s předmluvou Jorgeho Maria Bergoglia, tehdejšího arcibiskupa Buenos Aires. „Nyní“, píše Petrův nástupce, „uvozuji toto druhé vydání jako papež František, římský biskup, který vyšel z útrob víry, dějin a života latinskoamerických národů“.

Zmíněné dvousetleté výročí nezávislosti, které si v dohlednu připomene Chile, Peru, Brazílie a všechny středoamerické státy, „nadále vzbuzuje mohutný ohlas“, tvrdí papež. „Zejména pohlédneme-li na dosud nejistou cestu nezávislosti našich zemí, pokračující i ustupující a neustále ohrožovanou různými druhy kolonialismu. Cestu, která dosud nedospěla ke svému konci“. František se snaží dobrat kořenů latinskoamerické identity: „Mezi ustavující události naší velké latinskoamerické vlasti náleží patriotická gesta latinskoamerické emancipace stejně jako, na samém počátku, guadalupské zjevení Matky Boží sužovanému míšeneckému lidu v rámci misionářské epopeje. Život našich národů hluboce poznamenaly láska a bolest, smrt a naděje. Jakoby tvořily určující koncentrát dějin, jejich krásy a bídy, naděje i utrpení. Je třeba se periodicky vracet k těmto kořenům, abychom se nestali sirotky své vlasti“, vybízí římský biskup, „protože ony poskytují hermeneutiku k uchování, posílení a případnému znovunabytí naší identity“.

Identity, která bledne za „dlouhé vlny hospodářských krizí, vyvolaných světovým ekonomickým propadem a propojených s řetězcem korupce a násilí“, pokračuje papež. Zatímco ještě „před šesti lety uzavírala Latinská Amerika cyklus silného hospodářského růstu, díky kterému se více než 40 milionů Latinoameričanů vymanilo z chudoby a vytvořilo novou lidovou třídu“, „dnes se zdá, že Latinská Amerika zažívá úzkost a nejistotu, její politické struktury mají pošramocenou pověst, zvyšuje se chudoba a prohlubuje propast sociálního vyřazení pro mnoho lidí. „Vlast, která ve skutečnosti nepřijímá své děti a nepečuje o ně, působí bolest“, píše papež Bergoglio v textu otištěném v deníku L´Osservatore Romano (25.10. 2017). „Toužíme naopak po velké vlasti, která však bude veliká jedině tehdy, když bude za větší rovnosti a spravedlnosti patřit všem“, cituje dokument latinskoamerických biskupů z Aparecidy (V. generální konference biskupů Latinské Ameriky a Karibiku, 13.-31.5.2007 v brazilské Aparecidě).

Papež se proto dožaduje „seriózní a zanícené debaty o minulosti, přítomnosti a budoucnosti“ jeho rodného světadílu: „Musíme diskutovat o historických projektech, realisticky zacílených na důstojnější život latinskoamerických jedinců, rodin a národů, a podpořit jejich rozvinutí“, píše. Dále je „naléhavé definovat významné národní a latinskoamerické cíle a usilovat o ně prostřednictvím silného konsenzu a lidové mobilizace, přičemž je nutné překonat světské ambice a zájmy a zdržet se manicheismu, vyhrocování, nebezpečných dobrodružství a nekontrolovatelných výbuchů. Jsme zváni, abychom vyvýšili utopie ryzí svobody a všestranného osvobození a podpořili je novými „patriotickými gesty“, aniž bychom zpohodlněli ve lhostejnosti a bezvýznamnosti“, poznamenává papež a vybízí latinskoamerické pastýře k „tvořivému proroctví“, neslučitelnému s „jakýmkoli vykořeněným a abstraktním klerikalismem“, nýbrž naopak znalým „oné energie víry a moudrosti, důstojnosti a solidarity, radosti a naděje, které pulsují v srdcích Latinoameričanů a sytí jejich kulturní ethos“.

Zejména „chudé a prosté národy“ si totiž „uchovávají platné důvody k životu a vzájemnému soužití, lásce a oběti, modlitbě a uchovávání naděje. A také k boji za veliké cíle“, podotýká papež a vysvětluje, že právě proto se pravidelně setkává s takzvanými lidovými (v Evropě spíše zvanými alternativními) hnutími, hlasateli „svatosvatého hesla“, požadujího pro všechny lidi „práci, půdu a příštřeší“. K dosažení tohoto cíle je třeba „bojovat za nový model udržitelného a rovného rozvoje, který by respektoval stvoření“, zdůrazňuje papež a připomíná mnohé konkrétní skutky milosrdenství, ke kterým podnítil loňský jubilejní rok: „Je třeba sčítat, a nikoli dělit. Ano, sčítat tyto zkušenosti, které již v zárodku prožívá tento svět bratrů, toužící po pravé otčině, jež zrcadlí Boží otcovství“, uzavírá Svatý otec předmluvu ke knize uruguayského právníka, Guzmána Carriquiryho.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.1.21 Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo
22.1.21 Jedinečná, vytoužená a velice milovaná
11.1.21 Slova jsou polibky či nože, Bůh promlouvá v tichu
17.10.20 Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František
15.9.20 Papež František vybízí k vědeckému bádání o míru



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti