VaticanNews.va

   14. 12. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5175
Poslechem z webových stránek.3300
Četbou textů na webových stránkách.5185
Poslechem i četbou.3160


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Cantalamessa: Musíme věřit v Boha, který přesahuje Boha, v něhož věříme

Papež: Nežít v závislosti na problémech, nýbrž v důvěře k Bohu

Pane, braň moji víru před zesvětštěním


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2017 

Papež: Svatá Františka Cabrini vyzývala migranty k přijetí pravidel a zákonů

Vatikán. Před sto lety zemřela sv. Františka Xavera Cabrini (Francesca Saveria Cabrini, 1850-1917), italská řeholnice a misionářka, která byla kanonizována v roce 1946 jako první občanka USA a o čtyři roky později prohlášena patronkou migrantů. Papež František doprovodil předmluvou právě vycházející životopis této mystičky a zároveň ženy činu, která pomáhala italským vystěhovalcům na americkém území. Kniha z pery italské vatikanistky Lucetty Scarafii nese název “Mezi nebem a zemí” (Tra terra e cielo) a vychází v novém vydání v nakladatelství Marsilio. Předmluvu papeže Františka dnes otiskl deník Corriere della Sera:

“Františka Cabrini zemřela před stovkou let v nemocnici pro migranty v Chicagu, kterou dala sama vystavět. Byla – jako ostatně stále – na cestách, aby navštívila charitativní díla pro migranty, založená během dlouhých let svého apoštolátu, a rozhodla o založení dalších tam, kde to bylo potřeba. Nikdy na žádném místě nesetrvala, nikdy se definitivně nevrátila do Itálie, nýbrž s trvalou ochotou a svědomitostí řešila problémy a přicházela na pomoc nejpotřebnějším a nejosamocenějším.

Předávala jim Boží lásku a dělala to velmi láskyplně, ale také velice chytře. Když ji Lev XIII. vybídl, aby se vzdala svých misionářských snů a věnovala se italským emigrantům v Americe, Františka jej poslechla a otevřel se před ní nový svět – svět statisíců lidí, kteří hledali práci a chléb daleko od své rodné země a vystavovali se riziku na dlouhých a často nebezpečných cestách v neznámých a nepřátelských krajích. Pochopila, že se nejednalo o přechodný jev, nýbrž o nástup nové dějinné epochy, ve které dostupnost moderních dopravních prostředků umožňovala přesuny obrovských mas obyvatelstva.

Františka pochopila, že moderní věk se bude vyznačovat těmito nesmírnými migracemi a lidmi, vyrvanými z kořenů, trpícími krizí identity, častokrát zoufalými a bez prostředků na to, aby si poradili se společností, do které se mají zapojit. Její odpovědí na nový běh dějin se stalo budování velikých, krásných a trvalých děl, podporujících přijetí a péči. Sestry z její kongregace pokračovaly v tomto díle, i když se změnil původ migrantů a i když jejich institucemi procházely jiné tváře, barvy pleti a národy.

Františka Cabrini porozuměla tomu, že těmto lidem nestačí hmotně pomáhat, učit je jazyku cílové země, léčit je, pokud onemocní. Jejich sebeúcta a nejhlubší identita byly provázány s jejich náboženskými kořeny a jejich vazbě k Bohu. Ona sama i její spolusestry se vydávaly na cestu, aby opětovně navázaly toto pouto v mužích, kteří sestupovali do dolů, ve vězněných, v opuštěných mladících, kteří žili v ilegalitě na městských periferiích. Zapojení v nové zemi znamenalo přijmout její pravidla a zákony a nabýt důstojnost – těchto cílů chtěla dosáhnout pro všechny migranty. K těmto ještě dosud platným cílům se dochází uznáním vlastních a cizích náboženských kořenů a jejich respektováním. Je to konkrétní a zároveň dlouhodobý projekt, který se rozšiřuje na celý svět – “svět, který je příliš malý”, jak říkávala – ale také se otevírá budoucímu času.

Skrze toto všechno chápeme, proč se právě žena stala patronkou migrantů. Žena, která dokázala naplnit ony ryze ženské vlastnosti – vřelost, přijetí, konkrétnost ve vnímání potřeb druhých lidí, nezištnou starostlivost o slabé – spolu s celkovým pohledem na změny, které otřásaly světem. Žena, která uměla sloučit velikou lásku s prorockým duchem, jenž jí umožnil porozumění moderní době v jejích méně kladných aspektech – těch, které se týkaly nuzáků na této zemi a které intelektuálové a politici nechtěli uznat. Právě proto je Františka Cabrini také dnes velmi aktuální a učí nás cestě spojující milosrdnou lásku a spravedlnost, po které se máme ubírat při nakládání s epochálním fenoménem migrace.”

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.12.18 Papež podpořil vznik knihy o hudbě v jezuitských redukcích
3.12.18 Papežův akrostich o sportu
21.11.18 Římský biskup: Pravá radost plyne ze „skartagonismu“
27.10.18 Mezigenerační smlouva podle papeže Františka
12.9.18 Slova nejsou neutrální, upozorňuje římský biskupHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Umění se dotýká nejniternějších zákoutí lidského svědomí

Petrův nástupce přijal slovenského prezidenta

František připomenul dvousté jubileum vánoční písně „Tichá noc“

Papež pranýřoval pseudopokrok odnímající identitu národům a rodinám

Svatý otec navštíví Bulharsko a Makedonii

Papež: Při řešení migrace sloučit mravní odpovědnost a obecné blaho

Buďte anténou spirituality, řekl Petrův nástupce tvůrcům katolické televize

Papež František: Skoncujme s šílenstvím konzumismu

Papežovy kondolence do Štrasburku a Campinas

Štrasburský arcibiskup: Šlo o útok na symbol, Francii čekají těžké dny

Papež: Modlitba v určitém smyslu již obsahuje spásu

Jihočeská delegace předala papeži Františkovi „požehnané pivo“ a perník pro chudé

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Prosba, která se dožaduje s důvěrou

Publicistika: Těšit se na Soudce, který přijde

Publicistika: Svatý stolec a církev v USA

Rozhovory: Dovolili jsme si přispět naší troškou písku do mlýna

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv prosinec 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího