Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.10.2017 

Papež ke kněžím na postgraduálním studiu: Nepodlehněte akademismu a kariérismu

Vatikán. U příležitosti třístého výročí nalezení milostného obrazu P. Marie z Aparecidy přijal dnes papež František komunitu Papežské brazilské koleje (Pontifício Colégio Pio Brasileiro). Svatý otec přivítal také sestry a zaměstnance této instituce, kteří pomáhají vytvářet domácí prostředí pro kněze z brazilských diecézí studující na římských univerzitách a dalších institutech.
Situace kněze, který odchází z pastorace a stává se studentem, může vyvést z rovnováhy čtyři pilíře podpírající kněžský život, totiž duchovní, akademickou, lidskou a pastorační dimenzi. Ačkoliv akademický rozměr života v tomto období nad ostatními převažuje, neznamená to, že by ostatní měly být zanedbávány:

Je nezbytné pečovat o duchovní život: každodenní mši svatou, každodenní modlitbu, lectio divina, osobní setkání s Pánem, modlitbu růžence,

zdůraznil papež František. Stejně tak doporučil pokračovat dle možností v apoštolských aktivitách a dbát na to, aby se pod tlakem samoty, nevytrácel ekleziální a misionářský rozměr studia.

Zanedbávání těchto dimenzí otevírá brány některým „nemocem“, které mohou zachvátit studujícího kněze, jako například „akademismus“ či pokušení učinit ze studia pouhý prostředek k seberealizaci. V obou případech nakonec dochází k udušení víry, kterou jsme povoláni opatrovat, jak to sv. Pavel žádal po Timoteovi: „Opatruj, co ti bylo svěřeno! Vyhýbej se prázdným světským řečem a opačným naukám nepravého poznání. Někteří se na to (poznání) odvolávali a zbloudili ve víře“ (1 Tim 6, 20-21). Nezapomínejte prosím vás na to, že dříve než učitelé a doktoři jste a musíte zůstat kněžími, pastýři Božího lidu!

Nejlepší zárukou zachování rovnováhy všech čtyř pilířů, které podpírají kněžský život, je pěstovaní bratrských vztahů mezi kněžími, pokračoval papež s odkazem na nové směrnice pro kněžskou formaci (Ratio Fundamentalis, č. 82). Kněžské bratrství je zároveň také nosnou osou permanentní formace:

Zakládá se to na skutečnosti, že skrze kněžské svěcení máme účast na jediném Kristově kněžství a tvoříme tak skutečnou rodinu. Milost svátosti do sebe vtahuje a pozvedá naše lidské vztahy (...) V praxi to znamená uvědomit si, že prvním předmětem naší pastorační lásky má být náš bratr v kněžství: »Jeden druhého břemena neste – vybízí apoštol - a tak naplníte Kristův zákon« (Gal 6,2).“

Řekl Svatý otec kněžím z Papežské brazilské koleje a povzbudil je ke sdílení radostí i úkolů akademického života, ke vzájemné podpoře ve chvílích stesku a k bratrskému životu jako v rodině, kde není nikdo ponechán stranou, byť by jeho jednání bylo diskutabilní. Boží lid potřebuje vidět, že jeho kněží se mají navzájem rádi a žijí jako bratři, kladl svým hostům dále na srdce papež František a zmínil také situaci v jejich vlasti:

V této obtížné chvíli vašich národních dějin, kdy se zdá, že mnoho lidí ztrácí naději na lepší budoucnost kvůli ohromným sociálním problémům a skandální korupci, Brazílie potřebuje, aby její kněží byli znamením naděje. Brazilci potřebují vidět jednotný, bratrský a solidární klérus, kněze, kteří společně čelí překážkám a nepodléhají pokušení protagonismu nebo kariérismu.

Nabádal papež František a vyslovil přesvědčení, že Brazílie z krizové situace vyjde a že kněží v tom sehrají svoji roli. Na závěr povzbudil brazilské kněze studující v Římě, aby prosili o pomoc P. Marii, kterou vzývají pod jmeném Aparecida, aby učinila jejich komunitu školou bratrství, a každého z nich proměnila v kvas jednoty uvnitř vlastní diecéze.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti