Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.10.2017 

Biskupové V4: Za Evropu a za pomoc blízkovýchodním uprchlíkům k návratu do vlasti

Maďarsko. Biskupové našeho regionu za pomoc blízkovýchodním uprchlíkům k návratu do vlasti Maďarsko. Nad křesťanskými kořeny Evropy a úkoly místních církví v naší oblasti se zamýšleli reprezentanti biskupských konferencí Střední a Východní Evropy na dvoudenním setkání v Budapešti. Českou republiku zastupoval kardinál Dominik Duka. Kromě visegrádské čtyřky se setkání účastnil také zástupce Chorvatska.

Biskupové navštívili historické město Visegrád, kde se už od středověku scházeli vládci a diplomaté z našich národů, a modlili se v Ostřihomské bazilice před oltářem společného patrona, sv. Vojtěcha.

V závěrečném prohlášení se biskupové přihlásili k výzvě papeže Františka odvážně se nasazovat pro náš kontinent, stejně jako k závěrům nedávného setkání Rady evropských biskupských konferencích v Minsku, které definovalo Evropu nejen jako území, ale jako duchovní úkol.
Biskupové se dovolávají kulturní identity Evropy, jejímž inspiračním zdrojem - navzdory sekularizaci - zůstává křesťanské náboženství. Druhou charakteristickou pak je velké množství národů s vlastním jazykem, historií a kulturní tradicí.
„V této rozmanitosti spatřujeme bohatství stvoření, Boží dar, který musíme uchovávat, chránit, rozvíjet a činit ho stále více prospěšným pro celé lidstvo. Národní příslušnost nesmí být důvodem nepřátelství, pohrdání druhými, ale spíše pomocí v chápání a úctě k ostatním národům a kulturám,“ píší biskupové. Zdůrazňují dále, že Evropa má být pravou rodinou národů, v níž se její členové chovají ve vzájemné úctě, znají se a snaží se pracovat pro společné hodnoty.

Modlíme se a pracujeme – prohlašují biskupové - na prvním místě za Evropu, aby respektovala lidský život od početí až do přirozené smrti a byla pohostinným místem pro rodiny; dále aby respektovala individuální a kolektivní náboženskou svobodu, která náleží lidské osobě z titulu její důstojnosti, a konečně aby přiznala národům možnost spravedlivě respektovat ta náboženství, která nejvíce přispěla k formování její kultury a identity.

„Se vstřícným pohledem objevujeme a spatřujeme Krista samého ve všech lidech, zejména v chudých, trpících, v lidech bez domova a v těch, které zasáhla válka a jsou nuceni opustit svou zemi,“ píší dále reprezentanti biskupů Střední a Východní Evropy. „Z toho důvodu navrhujeme konkrétní iniciativu našich biskupských konferencí na pomoc uprchlíkům, kteří žijí na Blízkém východě a očekávají možnost návratu do svých vesnic a měst.“ Zvláštní solidaritu vyjadřují těm, kdo jsou terčem násilí a pronásledování kvůli své křesťanské víře, jejichž věrnost a svědectví je duchovní útěchou také pro křesťany v našich zemích. V závěru biskupové vzývají přímluvu mučedníků nacismu a komunismu, kteří – jak dodávají - nás učí odpuštění, milosrdenství a duchovnímu smíření. Jim také svěřují přímluvu za mír, smíření a autentický rozvoj lidské rodiny.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.9.18 Biskupové pranýřovali nerovný přístup Západu k zemím středo-východní EvropyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti