Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2017 

P. Tymoteusz Szydło: Být s Kristem a vést lidi ke svobodě

Polsko. V Bílsku - Bělé přijal minulou sobotu kněžské svěcení syn polské premiérky. Pětadvacetiletého Tymoteusze Szydła vysvětil v katedrále sv. Mikuláše místní ordinář Roman Pindel spolu s dalšími dvanácti jáhny této diecéze na pomezí Slezska a Malopolska. „Církev není politická strana a nemám v úmyslu hlásat žádné politické názory z ambonu,“ říká novokněz na okraj mediálního zájmu, které jeho svěcení vyvolalo. V rozhovoru, který poskytl katolickému týdeníku Gość Niedzielny (foto), vysvítá především jeho pohled na poslání kněze v dnešním světě.

Otcem rodiny jste čtyřiadvacet hodin denně a totéž platí pro kněze, ať je kdekoliv. Základem jeho života je být s Kristem, být poslán Kristem, to je nejkrásnější – říká P. Tymoteusz. Právě to bylo také také prvním povoláním apoštolů: být s Ním, a teprve potom sloužit, obracet a hlásat evangelium. Doufám, že můj život, a život celého mého ročníku, bude právě takovým bytím s Kristem – dodává novokněz.

Poslední rok přípravy na kněžství působil jako jáhen ve farnosti sv. Ondřeje v Osieku u Osvětimi. Mluví o této etapě svého dozrávání ke kněžství s vděčností. Přiznává, že kromě kněží, katechetů a vychovatelů, ho na cestě posilovali také hluboce věřící laici, kteří se nezdráhali mluvit o významu kněze ve svém životě.

Za své kněžské motto si zvolil slova z listu sv. Pavla Galaťanům „Osvobodil nás ke svobodě“ (srov. Gal 5,1). „Protože od svobody se odvíjí všechno a ke svobodě jsme byli Bohem stvořeni - vysvětluje P. Tymoteusz. – Jak známo, svobodě je potřeba se také učit a je možné o ni přijít. Mluvím o pravé svobodě, ne o politické či materiální, nýbrž o svobodě ducha. Velikým, jedním z největších úkolů dnešního kněze je vést lidi k této svobodě, protože žijeme ve světě, který zotročuje člověka na duchovní úrovni. My sami se často necháváme duchovně zotročovat. Služba Kristu před nás staví úkol přinášet lidem svobodu, aby objevovali, že mohou být ve svém srdci svobodní a jít za Bohem – pokud chtějí,“ dodává novokněz Tymoteusz Szydło.

„Ano, jsem jediným premiérem na světě, který má syna kněze,“ odpovídá na všetečné otázky novinářů Beata Szydło. „Nevidím v tom nic mimořádného, rodiče kolegů mého syna ze semináře vykonávají různá povolání... a mezi nimi je také premiérka polské vlády. Jsem stejná máma jako mámy jiných bohoslovců a kněží,“ říká dále. Prozrazuje také, že ji synovo rozhodnutí zpočátku zaskočilo. Měla obavy, zda je chlapec v devatenácti letech dostatečně zralý ke vstupu do semináře, přemlouvala ho nejprve ke studiu filosofie, v níž projevoval nadání. "Až zpětně jsme rozpoznali znamení, které nám Bůh dával a my jsme jim ještě nerozuměli," říká polská premiérka.
„Dnes už s jistotou vím, že si Pán Bůh Tymoteusze vybral, a my ho musíme ze všech sil podporovat na jeho krásné, ale obtížné a zodpovědné cestě. Mohu také říci, že díky Tymkovi se moje rodina přiblížila k Bohu. Je to dar, který jsme od něho dostali,“ vyznává Beata Szydło. Pokud jde o média, podotýká, že by měla ctít soukromí rodiny i rozhodnutí jejího syna, který se nechce angažovat ve veřejném životě. „Soustředí se na své povolání a chce je vykonávat dobře a zodpovědně,“ říká polská premiérka.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.12.20 Papež vysílá svého almužníka na oslavy łódžské arcidiecéze
1.5.20 Papež telefonoval s polským prezidentem Andrzejem Dudou
22.8.19 Polský episkopát o hrozící depravaci dětí ve školách ideologií LGBT
8.8.19 Prohlášení předsedy polského episkopátu o světonázorovém totalitarismu
29.4.19 Svatovojtěšská pouť v Hnězdnu připomněla první cestu Jana Pavla II. do PolskaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti