Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.5.2017 

Papež: Nezaměstnanost se rozrostla do dramatických rozměrů

Vatikán. Papež František ocenil „inteligentní hledání konstruktivních alternativ“, s nímž nadace Centesimus annus Pro Pontifice přispívá k vnímání obchodních a finančních otázek ve světle sociálního učení církve. V Klementinském sále apoštolského paláce přijal dnes papež 250 účastníků kongresu, který tato nadace křesťanských podnikatelů pořádala v minulých dnech na téma „Konstruktivní řešení v epoše globálního zmatku“.

Vážím si vašeho úsilí při hledání alternativních způsobů chápání ekonomie, rozvoje a obchodu jako odpovědi na etické výzvy, které před nás klade prosazování nových paradigmat a forem moci, jež mají původ v nových technologiích, v plýtvání a ve stylech života ignorujících chudé a pohrdajících slabými.

Zasazujete se o rozvoj takových vzorců ekonomického růstu, které vycházejí z jedinečných charakteristik lidské osoby a berou v potaz její důstojnost, svobodu a kreativitu, dodal dále František. Připomněl také letošní deklaraci této nadace, která – jak dále poznamenal – právem konstatuje, že boj proti chudobě musí vnímat bídu jako lidský a nikoliv pouze ekonomický jev.

Podpora integrálního lidského rozvoje vyžaduje dialog a obeznámenost s potřebami a aspiracemi lidí, vyžaduje naslouchání chudým, jejich každodenním zkušenostem s nerůznějšími druhy nedostatku a promýšlení specifických odpovědí na konkrétní situace.

Právě takový přístup k ekonomice, založený na lidské osobě, povzbuzuje iniciativu a kreativitu, podnikatelského ducha a formování pracovní komunity, což dále přeje sociální inkluzi i růstu solidarity, pokračoval Svatý otec. Na závěr se zastavil u problému vytváření nových pracovních míst při dnešním rozvoji nových technologií. Jak upozornil, ve hře je zejména budoucnost mladé generace a rodiny.

Jde o problém, který se rozrostl do dramatických rozměrů, jak v rozvinutých zemích, tak i v rozvojových, a kterému je nutné čelit z hlediska generační spravedlnosti a odpovědnosti za budoucnost.

Dodal papež s poukazem na nedávnou synodu o rodině, která upozornila mimo jiné na to, jak nejistota v pracovní oblasti zvyšuje nátlak vyvíjený na rodinu a její problémy. Na závěr poděkoval členům nadace Centesimus annus Pro Pontefice za její přispění k „informované debatě, dialogu a výzkumu,“ i za snahu o změnu názorů a životního stylu, což je – jak papež podotkl – zásadní pro budování spravedlivějšího, svobodnějšího a harmoničtějšího světa.

Kongresu uspořádaného nadací Centesimus annus - Pro Pontifice se zúčastnil rovněž vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. V situaci, kdy se svět potýká s problémy jako je nezaměstnost mládeže, výchova v digitální epoše nebo boj s organizovaným zločinem či obchod s lidmi, nestačí technické odpovědi. „V centru politiky a ekonomiky musí vždy stát člověk,“ říká kardinál Parolin:

Jde o iniciativu, která díky příspěvkům mladých vědců pomáhá v reflexi nad aktualizací sociálního učení církve, a z něho plynoucího hledání nových odpovědí na naléhavé a nové výzvy v současné společnosti. V této diskusi je nutné vyvarovat se výlučně technických řešení. Do jejího centra je nutné postavit lidskou osobu. Člověk, jeho důstojnost a práva, musí vždy zůstat v centru. Pokud toto bude východiskem celé debaty, vposledku se podaří také vypracovat metody a nalézt řešení jednotlivých problémů. Když mluvíme před podnikateli a bussinesmany o Františkově „něžné revoluci“, musíme připomínat, že v dnešním světě nesmějí být odepisováni lidé. Naše společnost se musí stát inkluzívním místem, kde budou respektována základní práva každého člověka a každý bude mocí důstojně žít. Před podnikateli tedy stojí velká výzva: vytvořit „inkluzívní ekonomii“, která bude sloužit společností a každému člověku.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.5.19 Papežská nadace vyznamenala americkou teoložku a ekonomku
16.2.17 Nadace Centesimus annus ocenila blog o sociálním učení církve
26.2.15 Papežská nadace zveřejnila laureáty ceny za přínos sociálnímu učení církve
10.5.14 Podnikatelé potřebují modlitbu a podporu církevního společenství, aby mohli dávat práci
25.5.13 Papež František: Něco nefunguje a týká se to celé planetyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti