Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.5.2017 

Papežská akademie sociálních věd: Pád střední třídy ohrožuje demokracii

Vatikán. “Oslabení střední třídy v Americe a Evropě je rizikem pro participativní demokracii”, čteme v závěrečném prohlášení plenárního zasedání Papežské akademie sociálních věd (28.4.-2.5.), které si v těchto dnech předsevzalo “Hledání nových cest sociální a kulturní integrace směrem k participativní společnosti”. Setkání zakončil dnešní brífink v Tiskovém středisku Svatého stolce, na kterém vystoupili kancléř Papežské akademie věd, mons. Marcello Sánchez Sorondo, a její předsedkyně, prof. Margaret S. Archerová (foto). Posledně jmenované zaslal papež František obsáhlé poselství, datované 24. dubna a 29. dubna otištěné ve vatikánském deníku L´Osservatore Romano, které se stalo podkladem pětidenního jednání.

Jak papež František předesílá, otázka sociální participace mu velmi leží na srdci, neboť o společnosti lze primárně mluvit jako participativním procesu, kterého se lidé jako partneři účastní do té míry, v jaké míře společnost distribucí tuto spoluúčast umožňuje. Petrův nástupce v tomto ohledu vyzývá k nezbytnému rozšíření tradičního pojímání sociální spravedlnosti, které se již nesmí omezovat na pouhý úsudek o distributivním momentu bohatství, nýbrž má dospět až k okamžiku jeho vzniku. Nestačí tudíž vymáhat “spravedlivou mzdu dělníka”, jak nám doporučila encyklika Rerum Novarum (1891), nýbrž je nutné dotazovat se, zda výrobní proces probíhá s ohledem na důstojnost lidské práce, schvaluje základní lidská práva a odpovídá mravní normě, či nikoli. Již konstituce Gaudium et Spes totiž tvrdí, že “celý výrobní proces se musí přizpůsobit potřebám člověka a jeho způsobu života” (67), to znamená umožnit osobnostní růst lidí a sladění rodinného života s pracovním.

Takovýto proces je uskutečnitelný, poukazuje papež, pokud v praxi uplatníme bratrství jako usměrňující princip hospodářského řádu. A to ve shodě se sociální naukou církve, která mluví o bratrství tam, kde jiné myšlenkové proudy skloňují spíše solidaritu. Činí tak z prostého důvodu – bratrská společnost je totiž nutně solidární, zatímco naopak to vždycky nebývá pravda, jak potvrzují mnohé zkušenosti. Podle papeže současná kultura chybuje v přesvědčení, že lze oddělit efektivnost, regulující vztahy v hospodářské sféře, od solidarity, která by měla usměrňovat vztahy mezi subjekty v sociální oblasti. Tato dichotomie ochudila dnešní společnost, avšak může být překonána právě bratrstvím, klíčovým pojmem francouzské revoluce, který porevoluční uspořádání ze známých důvodů opustilo, až do jeho úplného vymazání z politicko-ekonomického slovníku. Evangelním svědectvím sv. Františka se pojmu “bratrství” dostalo významu, který si uchoval po staletí a který povyšuje princip solidarity. Zatímco solidarita je principem sociálního plánování, které z nerovných činí rovné, bratrství umožňuje různost v rovnosti. Bratrství povoluje lidem rovným v jejich podstatě, svobodě a důstojnosti, aby měli různou účast na společném dobru podle jejich schopností, životního plánu, povolání, práce a služebného charismatu. “V bratru se pro každého z nás prodlužuje událost Vtělení” (Evangelii gaudium, 179) a také poslední soud se bude zakládat na bratrství, upozorňuje papež František ( “Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali”. Mt 25,40)

Jak Petrův nástupce dále zdůrazňuje, největším zdrojem utrpení pro současného člověka a hybatelem občanské vzpoury je rozpor mezi teoretickým přiznáním rovných práv pro všechny a nerovnou, nespravedlivou distribucí základních statků, týkající se naprosté většiny lidí. Téměř před stovkou let Pius XI. předvídal nastolení takového nerovnosti a nespravedlnosti v důsledku globální ekonomické diktatury, která nese označení “mezinárodní finanční imperialismus” (Quadragesimo anno, 1931,109). A o necelých padesát let později Pavel VI. odsoudil “nový a nepřípustný faktor hospodářské nadvlády s důsledky v oblasti sociální, kulturní, ano i politické” , který s sebou přinášejí “nové hospodářské mocnosti, tedy multinacionální koncerny” (Octogesima adveniens, 1971,44). Problém spočívá v tom, že participativní společnost se nemůže spokojit s pouhou solidaritou a poskytováním sociálních služeb, vyvozuje papež, protože pokud v ní chybí bratrství, změní se v pospolitost nešťastných a zoufalých lidí, kteří se z ní budou snažit uniknout, v krajních případech nevyjímaje sebevraždu.

V druhé části poselství se papež zamýšlí nad pojmem všestranného lidského rozvoje a jeho ústřední otázkou – prací, která je na prvním místě lidskou schopností a nepotlačitelnou potřebou, spíše než právem. Uznat, že práce je vrozená schopnost a základní potřeba, je mnohem důraznější tvrzení, než navzat ji právem. Dějiny nás totiž učí, že práva mohou být potlačena, ne-li odepřena, kdežto základní schopnosti, vlohy a potřeby nikoli. Člověk tak převažuje nad svým konáním, a tudíž také prací. Pokud se již člověk nevyjadřuje prací, protože nechápe, co dělá, stává se jeho práce otroctvím a člověk může být nahrazen strojem, vysvětluje papež a přechází k pojmu spravedlivé práce.

Taková práce, jak zdůrazňuje, nejenom zajišťuje spravedlivou odměnu, nýbrž zároveň naplňuje povolání člověka a je schopna rozvíjet jeho schopnosti. V pracovním procesu se skrývá mravní hodnota, neboť se v jeho průběhu formují a mění pracovníkovy vlastnosti a ctnosti. Uznání tohoto silně osobnostního rozměru práce je výzvou, která před námi dosud stojí, a to včetně liberálních demokracií, poznamenává Svatý otec. V závěru poselství účastníkům plenárního zasedání Papežské akademie sociálních věd papež vyzývá k hledání nových cest, inspirovaných Kristovým poselstvím. Evangelní pobídka “Nejprve tedy hledejte Boží království a jeho spravedlnost, a to všechno vám bude přidáno” (Mt 6,33) vždy do dějin vnášela a vnáší novou energii, podněcující bratrství, svobodu, spravedlnost, mír a důstojnost pro všechny lidi. V míře, v jaké v nás a mezi námi bude vládnout Pán, se jeden pro druhého staneme “nástroji milosti, aby se šířilo Boží milosrdenství a vytvářely vztahy vzájemné lásky a bratrství” (Caritas in veritate,5), uzavírá papež František slovy svého předchůdce Benedikta XVI.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti