Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

2.5.2017 

Jsme jako emauzští učedníci - nechápaví a váhaví

Vatikán. Pán ať obměkčí tvrdošíjná srdce těch, kdo odsuzují všechno, co je mimo Zákon – kázal papež František při dnešní mši v kapli Domu sv. Marty. Taková srdce, řekl, nevědí, že Boží něha je schopna proměnit srdce z kamene na srdce z masa.

Petrův nástupce si ke své homilii vzal podnět z prvního čtení ze Skutků apoštolů (7,51-8,1), jež popisuje mučednictví svatého Štěpána. Reflektoval o poslušnosti, kterou dosvědčil Štěpán v Ježíšových stopách, a zdůraznil, že „každý křesťan je svědek poslušnosti. Štěpán říká těm, kdo jej potom kamenovali, že jsou »tvrdošíjní s neobřezaným srdcem a neobřezaným ušima«. Říci o někom, že je »neobřezaný«, se rovnalo označení »pohan«,“ podotkl.
Jsou však různé roviny nechápavosti vůči Božímu Slovu, uvažoval papež František: „Ježíš praví emauzským učedníkům, že jsou »nechápaví« (Lk 24,25), což není pochvala, ale není to výraz tak silný, jako použil Štěpán. Emauzští učedníci nechápali, byli váhaví, protože nechtěli mít problémy. Báli se, ale byli dobří, otevření pravdě. Když jim to Ježíš vytknul, přijali Jeho slova a jejich srdce zahořelo, zatímco ti, kdo kamenovali Štěpána, se rozzuřili a zacpávali si uši. Takové je drama uzavřeného srdce, tvrdošíjného srdce,“ podotkl Svatý otec.
V 95. Žalmu – pokračoval - Pán naléhavě promlouvá ke svému lidu, aby nezatvrzoval svoje srdce, a potom v prorokovi Ezechielovi (36,26) dává nádherný příslib, že totiž lidem odejme kamenná srdce a dá srdce z masa, která dovedou naslouchat a obdržet svědectví poslušnosti.“

A tím velice mnoho trpí církev, totiž uzavřenými, kamennými srdci, která se nechtějí otevřít a vnímat. Jsou to srdce, která znají pouze jazyk odsudků a nedovedou říci: »Vysvětli mi, prosím, proč říkáš to a to?« - Ne, jsou uzavřená. Znají všechno a nepotřebují žádná vysvětlení.

Také Ježíš adresuje výtku těm, kdo zabíjeli proroky, kteří jim říkali věci, jež nesli s nelibostí. Uzavřené srdce totiž nenechává vstoupit Ducha svatého, pokračoval papež.

V jejich srdci nebylo místo pro Ducha svatého. Dnešní čtení však o Štěpánovi říká, že byl »plný Ducha svatého«, chápal všechno a byl svědkem poslušnosti Slovu, které se stalo tělem, a toto působí Duch svatý. Byl plný. Uzavřené srdce, tvrdošíjné a pohanské srdce nedá vstoupit Duchu a vystačí si samo.

„Oněmi emauzskými učedníky – řekl dále papež František – jsme my. Máme mnoho pochyb, mnoho hříchů a často se vyhýbáme kříži, zkouškám. Udělejme prostor a poslouchejme Ježíše, který nám rozehřeje srdce. Těm, kteří byli uzavření v rigiditě Zákona a nechtěli Mu naslouchat, Ježíš říkal ještě horší věci než Štěpán.“ Papež pak jako další příklad poukázal na epizodu s cizoložnicí z Janova evangelia (Jan 8,1-11) a vybídnul: „Každý z nás ať vstoupí do tohoto dialogu mezi Ježíšem a touto obětí kamenných srdcí. Ježíš řekl těm, kteří ji chtěli kamenovat: pohleďte do svého vlastního nitra!“.

Pozorujme dnes tuto Ježíšovu něhu, svědectví poslušnosti velkého svědka Ježíše, který nám dal život, dává zakusit Boží něhu nám i s našimi hříchy a slabostmi. Vstupme do tohoto dialogu a prosme o milost, aby Pán trochu obměkčil srdce rigidních lidí, neustále uzavřená v Zákoně a odsuzující všechno, co je mimo Zákon. Nevědí, že Slovo přišlo v těle, že Slovo je svědkem poslušnosti. Nevědí, že Boží něha je schopna odejmout srdce z kamene a místo něho dát srdce z masa.

Končil papež František dnešní ranní kázání v Domě sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti