Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.3.2017 

Papež: Struktury někdy nabízejí falešnou ochranu

Vatikán. Papež František přijal účastníky generální kapituly otců somasků. Tento řád řeholních kleriků povstal v rámci obrodné vlny předcházející Tridentský koncil, podobně jako jezuité či teatini. „Tovaryšstvo služebníků chudých“, jak v roce 1534 nazval první skupinu těchto bratří její zakladatel a pozdější světec Girolamo Emiliani, se zaměřovalo na křesťanskou výchovu mládeže, se zvláštní pozorností k sirotkům a ženám pochybné pověsti. Tovaryšstvo schválil nejprve papež Pavel III. v roce 1540 a papež Pius V. mu v roce 1568 udělil status řádu řeholních kleriků (bulou Ex iniuncto nobis z 6. prosince 1568). Jejich jméno, otcové somaskové se odvozuje od lombardského města Somasca, kde bylo první centrum řádu. Řád se spletitými dějinami, v nichž nechybí ani jeho slučování s řeholemi podobných charismat, prošel obnovou v druhé čtvrtině 20. století s otevřením nových „apoštolských škol“ a také díky rozšíření na americký kontinent:

„Bylo to rozhodující otevření misionářské činnosti, která dala vaší řeholní rodině nové odhodlání a široké apoštolské perspektivy.“

Řekl hned v úvodu papež František. Řád je dnes zastoupen v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Guatemale, Hondurasu, Mexiku a Spojených státech (v Evropě jsou somaschové kromě Itálie pouze v Polsku, Rumunsku a ve Španělsku, v Asii pak na Filipínách).
Svatý otec připomněl ideál Girolama Emlianiho, kterým bylo reformovat církev skrze skutky milosrdné lásky:

„Také já vás povzbuzuji, abyste zůstali věrní původní inspiraci a abyste „vycházeli“ vstříc zraněným a odepsaným lidem, prostřednictvím skutků inspirovaných evangeliem, které povstávají ze schopnosti hledět na svět a lidstvo Kristovýma očima.“

K charakteristickým rysům povolání somasků patří péče o ty nejposlednější, jako jsou sirotci či opuštění mladí lidé, pokračoval papež a povzbudil je, aby věnovali pozornost také dalším formám marginalizace na geografických i existenciálních periferiích. S odkazem na Lukášovo podobenství o starém a novém vínu pokračoval:

„Nebojte se „opustit staré měchy“, když se potýkáte s transformací struktur, pokud je to prospěšné pro službu, aby byla více evangelijní a souznějící s původním charismatem. Struktury v jistých případech nabízejí falešnou ochranu a brzdí dynamismus lásky a služby Božímu království. V základu těchto procesů je vždy radostná zkušenost setkání s Kristem a zasvěcení se Jemu, radostný nárok Božího prvenství, který si žádá neklást nic před Něho a před „věci“ Ducha, a touha ukazovat Jeho milosrdenství a Jeho lásku v bratrském životě a poslání.“

Papež doporučil také větší zapojení laiků spojených se somasky v oblasti péče o nezletilé a boje proti zločinům páchaných na dětech.
V druhé části promluvy se František vrátil k postavě zakladatele řádu, Girolama Emilianiho, který byl Lutherovým současníkem a hluboce prožíval narušení jednoty církve. Reforma církve, kterou tehdy inicioval v Itálii se zakládala – vedle zmíněných skutků milosrdenství – na poslušnosti pastýřům, katechezi, věrnosti svátostem, eucharistické úctě, lásce k P. Marii a kontemplaci Ukřižovaného Krista – vyjmenoval papež František:

„Jeho příklad a jeho přímluva kéž vás podněcují, abyste své síly zasvětili hlásání spásy v Kristu, tak aby mohla dospět k lidem a komunitám v národech, v nichž jste zastoupeni (...) Chtěl bych vás především povzbudit, abyste aktivně pokračovali ve formaci katechetů, laických animátorů i kléru. Je to velice vzácná služba, kterou prokazujete místním církvím, ve spojení s jejich pastýři, celou církví a její živou tradicí.“

Papež v závěru připomněl, že Pius XI. prohlásil Girolama Emilianiho patronem sirotků a opuštěné mládeže, a povzbudil otce somasky, aby se s horlivým misionářským duchem věnovali výchově mladých lidí, „aby vyrůstali pevní ve víře, svobodní a zodpovědní, odvážní ve svědectví a velkorysí ve službě“.

Podle statistik z roku 2008 spravují somaschové 91 domů, v nichž žije přes 460 řeholníků.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti