Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.3.2017 

Papežské poselství na konferenci OSN o zákazu jaderných zbraní

Vatikán /New York. „Musíme se ptát, nakolik je udržitelná rovnováha založená na strachu,” napsal papež František v poselství na Konferenci OSN pro vypracování právně závazného nástroje k zákazu jaderných zbraní, která v těchto dnech probíhá v New Yorku (27.3. – 31.3.). V poselství, které přednesl podsekretář pro vztahy se státy mons. Antoine Camilleri stojící v čele vatikánské delegace, papež vyslovuje podporu cílům konference. Konstatuje, že v dnešním multipolárním světě, v němž mír a bezpečnost ohrožuje celá řada faktorů, počínaje terorismem a asymetrickými konflikty, vyvstává mnoho otázek nad neadekvátností držení jaderných zbraní. Vedle katastrofálních důsledků jakéhokoliv užití jaderného arsenálu, zmiňuje papež také obavy „z plýtvání jadernými zdroji k vojenským účelům”, ačkoli „by mohly být využívány k významnějším prioritám, jako je podpora míru a integrálního lidského rozvoje, stejně jako k boji s chudobou a uskutečňování Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.”

Papež František zdůrazňuje, že rovnováha založená na strachu plodí pouze další strach a podvazuje důvěru mezi národy. „Mezinárodní mír a stabilita nemohou být založeny na falešné představě bezpečnosti, na ohrožení vzájemným zničením či naprostým vyhlazením, na pouhém udržování mocenské rovnováhy,” píše papež. Obrací pozornost k celému seznamu faktorů, na kterých je nutné stavět mírovou budoucnost světa. Vypočítává spravedlnost, integrální lidský rozvoj, respekt k základním lidským právům, péči o stvoření, rovnou účast všech na veřejném životě, důvěru mezi národy, podporu mírových institucí, přístup ke vzdělání a zdravotní péči, dialog a solidaritu. V této perspektivě je nutné hledět dále než pouze k držení jaderných zbraní, vybízí papež a varuje před krátkozrakým viděním problémů spojených s národní a mezinárodní bezpečností.

František poukazuje na to, že morální a humanitární imperativ směřující k naprosté likvidaci jaderných zbraní, vyžaduje reflexi nad „etikou míru a bezpečnosti”, která bude založena na mnohostranné spolupráci a dokáže překonat dnes rozšířený strach a izolacionismus.
Jakékoliv rozhodnutí v otázce jaderných zbraní musí být – vzhledem ke stále větší vzájemné závislosti a globalizaci – kolektivní a sjednané na základě vzájemné dohody, zdůrazňuje papež. Předpokládá to upřímný a široký dialog, kterého se musí zúčastnit jak státy vlastnící jaderný arsenál, tak i ty, které jej nemají, vojenský i soukromý sektor, náboženské komunity, občanská společnost a mezinárodní organizace, a který bude orientovaný na společné dobro a nikoliv utajené či partikulární zájmy.

Poselství Petrova nástupce na Konferenci OSN pro vypracování právně závazného nástroje k zákazu jaderných zbraní zakončuje optimistický akcent: „Lidstvo má schopnost pracovat společně na stavbě svého společného domu; máme svobodu, inteligenci a schopnost vést a řídit technologii, stejně jako schopnost omezit svoji moc a podřídit ji službě jinému druhu pokroku, který je lidštější, sociálnější a integrálnější” - napsal papež František.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky
29.8.20 Poznámky vatikánského diplomata k revizi Úmluvy o lidských právech
4.7.20 Papež František podpořil Světový potravinový program
4.7.20 Kořeny krize jsou především morální
26.5.20 Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti