Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.11.2016 

Výroční zpráva papežské nadace Kirche in Not

Řím. Náboženská svoboda je vážně porušována ve třiadvaceti zemích, vyplývá ze zprávy papežské nadace Kirche in Not, která byla představena v Římě. „Svoboda náboženství je matkou všech ostatních svobod“, prohlásil při prezentaci kardinál Mauro Piacenza, mezinárodní ředitel jmenované nadace. Již třinácté šetření v pořadí se týká 196 sledovaných zemí a vztahuje se k dvouletému období od června 2014 do června 2016. Náboženskou svobodu nezachovává 38 zemí, přičemž 23 je na mapě světa vyznačeno výstražnou červenou barvou. Je zajímavé, že největší odpovědnost za porušování této svobody nenesou vlády, nýbrž vojenské organizace. Smutné prvenství tu drží Severní Korea, kde podle odhadů žije 100 až 200 tisíc lidí v internačních táborech na nucených pracích. Mezi nimi je také neblíže určený počet křesťanů, vinných účastí na modlitebních setkáních anebo přechováváním Bible, vysvětluje ředitel italské sekce Kirche in Not, Alessandro Monteduro:

„Co se týče Severní Koreje, není možné dohledat ani fotografie, které by dokládaly krutost tamního náboženského pronásledování. Můžeme jen vyprávět příběh pastora, který byl přistižen při pastoraci, obviněn z podvratné činnosti a odsouzen k doživotním nuceným pracím. K trestu smrti byla odsouzena také jedna žena, která uvedla do oběhu několik Biblí. Vzhledem k trestnému činu zločinného spolčení byla spolu s ní násilně zadržována celá rodina.“

Neméně závažná je náboženská perzekuce vůči křesťanům, ale také jezídům v severním Iráku.

“Nelze opomenout to, co vytrpěly a čím dosud trpí jezídské komunity v severním Iráku. Myslím, že je to naší povinností vzhledem k tomu, co si prožily. Křesťané byli donuceni k útěku, avšak jezídi, zejména jejich ženy a mládež, byli vystaveni nepředstavitelné brutalitě. Mladé dívky byly po zavraždění všech jejich příbuzných zotročovány.“

Zpráva papežské nadace letos zavedla novou kategorii v klasifikaci náboženského pronásledování. Jde o islamistický extrémismus, který využívá zejména sociálních sítí, aby zastrašil své odpůrce hrůznými výjevy krutých činů, a zároveň jejich pomocí verboval nové síly. Zprávy na tomto místě vyjmenovává zločinecká uskupení Boko Haram, al Šabáb a Daesh, která útočí jak proti křesťanům, tak muslimům.

„Nemohli jsme se vyhnout této nové kategorii. S islámským extrémismem se musíme vyrovnávat všichni, protože je mu vystavena jedna země z pěti.“

S cenným svědectvím vystoupil při prezentaci zprávy mons. Jacques Behnan Hindo, syrsko-katolický arcibiskup diecéze Hassaké-Nisibi na hranicích s Tureckem.

„Křesťané v Hasace žijí jako všichni ostatní syrští občané – tedy v nedostatku a bez možnosti pohybu. Lze vycestovat pouze letadlem. V naší diecézi zůstalo 30 až 40 tisíc křesťanů, zhruba polovina jich odešla, přičemž mluvím o syrsko-katolické církvi. Když na naše území dorazili teroristi z Daesh, všichni asyrští křesťané utekli, a tak se vyprázdnilo 35 vsí. Daesh odešel asi za měsíc a odvedl 320 lidí do zajetí. Letos v únoru je všechny propustili – asi tři nebo čtyři lidi zabili, ale zbytek se zachránil.“

Jak podotýká ředitel italské sekce Kirche in Not, naštěstí existují i některé pozitivní známky v Egyptě, Bhútánu a Kataru.

„Co se týče Egypta, asi nejznámějšího z těchto tří zemí, zaznamenali jsme jako pozitivní skutečnost, že tamní parlament schválil nové normy, které kladou méně překážek budování křesťanských kostelů. Generál al Sisi se navíc rozhodl zúčastnit vánoční mše v koptské pravoslavné církvi a také tak učinil. Snažíme se upozornit i na sebemenší kladné známky, abychom naší zprávou přinášeli také naději.“

Uzavírá Alessandro Monteduro.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.11.20 Uvězněná víra
24.10.19 Papežská nadace Kirche in Not: Náboženská svoboda by měla být prioritní v agendě velkých mocností
16.9.19 Papež František požehnal ikonu a růžence pro Sýrii
18.7.19 Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany
20.6.19 Papežská dobročinná nadace Církev v nouzi loni vybrala 111 milionů euro



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti