Výroční zpráva papežské nadace Kirche in Not

16.11.2016 

Náboženská svoboda je vážně porušována ve třiadvaceti zemích, vyplývá ze zprávy papežské nadace Kirche in Not, která byla představena v Římě. „Svoboda náboženství je matkou všech ostatních svobod“, prohlásil při prezentaci kardinál Mauro Piacenza, mezinárodní ředitel jmenované nadace. Již třinácté šetření v pořadí se týká 196 sledovaných zemí a vztahuje se k dvouletému období od června 2014 do června 2016. Náboženskou svobodu nezachovává 38 zemí, přičemž 23 je na mapě světa vyznačeno výstražnou červenou barvou. Je zajímavé, že největší odpovědnost za porušování této svobody nenesou vlády, nýbrž vojenské organizace. Smutné prvenství tu drží Severní Korea, kde podle odhadů žije 100 až 200 tisíc lidí v internačních táborech na nucených pracích. Mezi nimi je také neblíže určený počet křesťanů, vinných účastí na modlitebních setkáních anebo přechováváním Bible, vysvětluje ředitel italské sekce Kirche in Not, Alessandro Monteduro:

„Co se týče Severní Koreje, není možné dohledat ani fotografie, které by dokládaly krutost tamního náboženského pronásledování. Můžeme jen vyprávět příběh pastora, který byl přistižen při pastoraci, obviněn z podvratné činnosti a odsouzen k doživotním nuceným pracím. K trestu smrti byla odsouzena také jedna žena, která uvedla do oběhu několik Biblí. Vzhledem k trestnému činu zločinného spolčení byla spolu s ní násilně zadržována celá rodina.“

Neméně závažná je náboženská perzekuce vůči křesťanům, ale také jezídům v severním Iráku.

“Nelze opomenout to, co vytrpěly a čím dosud trpí jezídské komunity v severním Iráku. Myslím, že je to naší povinností vzhledem k tomu, co si prožily. Křesťané byli donuceni k útěku, avšak jezídi, zejména jejich ženy a mládež, byli vystaveni nepředstavitelné brutalitě. Mladé dívky byly po zavraždění všech jejich příbuzných zotročovány.“

Zpráva papežské nadace letos zavedla novou kategorii v klasifikaci náboženského pronásledování. Jde o islamistický extrémismus, který využívá zejména sociálních sítí, aby zastrašil své odpůrce hrůznými výjevy krutých činů, a zároveň jejich pomocí verboval nové síly. Zprávy na tomto místě vyjmenovává zločinecká uskupení Boko Haram, al Šabáb a Daesh, která útočí jak proti křesťanům, tak muslimům.

„Nemohli jsme se vyhnout této nové kategorii. S islámským extrémismem se musíme vyrovnávat všichni, protože je mu vystavena jedna země z pěti.“

S cenným svědectvím vystoupil při prezentaci zprávy mons. Jacques Behnan Hindo, syrsko-katolický arcibiskup diecéze Hassaké-Nisibi na hranicích s Tureckem.

„Křesťané v Hasace žijí jako všichni ostatní syrští občané – tedy v nedostatku a bez možnosti pohybu. Lze vycestovat pouze letadlem. V naší diecézi zůstalo 30 až 40 tisíc křesťanů, zhruba polovina jich odešla, přičemž mluvím o syrsko-katolické církvi. Když na naše území dorazili teroristi z Daesh, všichni asyrští křesťané utekli, a tak se vyprázdnilo 35 vsí. Daesh odešel asi za měsíc a odvedl 320 lidí do zajetí. Letos v únoru je všechny propustili – asi tři nebo čtyři lidi zabili, ale zbytek se zachránil.“

Jak podotýká ředitel italské sekce Kirche in Not, naštěstí existují i některé pozitivní známky v Egyptě, Bhútánu a Kataru.

„Co se týče Egypta, asi nejznámějšího z těchto tří zemí, zaznamenali jsme jako pozitivní skutečnost, že tamní parlament schválil nové normy, které kladou méně překážek budování křesťanských kostelů. Generál al Sisi se navíc rozhodl zúčastnit vánoční mše v koptské pravoslavné církvi a také tak učinil. Snažíme se upozornit i na sebemenší kladné známky, abychom naší zprávou přinášeli také naději.“

Uzavírá Alessandro Monteduro.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.