Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.7.2016 

Papež ke 200. výročí nezávislosti Argentiny: Matku vlast nelze prodat

Vatikán/Argentina. Papež František včera zaslal dopis předsedovi Argentinské biskupské konference arcibiskupovi Jose Maria Arancedovi u příležitosti dnešního 200. výročí nezávislosti země (9. července 1816). Papež se obrací na biskupy, státní představitele a veškerý argentinský lid, jehož se cítí součástí, s přáním, „aby nás tyto oslavy posílili na cestě započaté našimi předky“ píše v samotném úvodu a ujišťuje všechny Argentince svojí blízkosti a modlitbou. Svatý otec pak navazuje:

„Zejména chci být na blízku těm, kteří nejvíce strádají: nemocným, těm, kdo žijí v nedostatku, vězňům, těm, kdo se cítí opuštěni, těm, kdo nemají práci a nedostává se jim ničeho, co mají zapotřebí, těm, kdo jsou nebo se stali obětmi obchodování s lidmi a vykořisťování, zneužitým nezletilým a mnoha mladým lidem, kteří trpí metlou drog. Ti všichni jsou obtíženi nejvíce, často do krajnosti. Jsou to nejvíce zbité děti vlasti.
Ano, děti vlasti. Ve škole nás učili mluvit o Matce vlasti a milovat ji. Právě v tom spočívají kořeny vlasteneckého cítění: v lásce k Matce vlasti. My Argentinci – píše papež František – používáme jeden vyhrocený a zároveň pitoreskní výraz, když chceme o někom říci, že je bezskrupulózní: »Ten je schopen prodat vlastní matku«. V hloubi srdce však víme a cítíme, že Matka se neprodává, Matku prodat nelze, ani Matku vlast.
Slavíme dvě stě let vlasti, která ve svých přáních a touhách po bratrství přesahuje hranice země a objímá Velkou vlast, o níž snil San Martín a Bolívar. Ta nás sjednocuje v rodině širokých horizontů a bratrské oddanosti. Za tuto Velkou vlast se modlíme také dnes při našich oslavách: ať ji Pán ochraňuje, činí silnější a bratrštější a brání ji před každým typem kolonizace.
Těchto dvě stě let od nás vyžaduje, abychom pokračovali v cestě a hleděli kupředu. Myslím zejména na staré a mladé lidi a cítím potřebu požádat je o pomoc, abychom se nadále dokázali ubírat touto cestou. Staré lidi a pamětníky prosím, aby překonáním »skartační kultury«, která je nám globálně ukládána, měli odvahu snít. Potřebujeme jejich sny, které jsou zdrojem inspirace. Mladé lidi prosím, aby nepenzionovali svůj život v byrokratickém kvietismu, kde se hromadí spousta návrhů, postrádajících sny a heroičnost.
Jsem přesvědčen, že naše Vlast potřebuje oživit Joelovo proroctví (Jl 4,1). Jedině budou-li mít naši prarodiče odvahu snít a naše mládež prorokovat velké věci, bude naše Vlast svobodná. Potřebujeme snící starce a mládež, která - inspirována těmito sny - poběží s prorockou kreativitou vpřed.

Drahý bratře – obrací se papež František v závěru svého listu k předsedovi Argentinské biskupské konference – prosím Boha, našeho Otce a Pána, aby žehnal naší vlasti, žehnal nám všem; a Pannu Marii z Lujan, aby nás jako matka na naší cestě chránila.
A prosím nezapomeňte se modlit za mne. Bratrsky František.“

– končí papež svůj vlastnoručně psaný list ke dvoustému výročí samostatnosti Argentiny.

Lze dodat, že papežova silná slova o „Matce vlasti, kterou nelze prodat“, a modlitba za to, aby ji „Pán chránil před každým typem kolonizace“ spadá do kontextu diskuse, která se vede v Argentině o vstupu mezinárodních mocností na ekonomickou scénu této latinskoamerické země a takzvané liberalizaci trhu, jež způsobila nedávný prudký nárůst cen elektřiny a plynu pro běžné spotřebitele.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti