Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.5.2016 

Papež k organizaci Lékaři s Afrikou: Vaše Svatá brána vede z prvního světa do třetího

Vatikán. Papež dnes přijal na zvláštní audienci v Aule Pavla VI. tzv. Lékaře savany, či přesněji osmitisícový zástup dobrovolníků, spolupracovníků, podporovatelů a přátel vůbec první nevládní organizace působící v oblasti zdravotnictví, která byla v Itálii uznána. Nese název „Medici con l´Africa – Cuamm“, totiž „Lékaři s Afrikou, univerzitní kolej mediků aspirujících na misijní práci“. Název odkazuje k ideji zakladatele organizace, profesora Francesca Canovy, který na základě své zkušenosti misijního lékaře v Jordánsku, inicioval v roce 1950 spolu s padovským biskupem Girolamem Bortignonem systematickou přípravu pro italské mediky, kteří přislíbili, že část své kariéry věnují práci v misijních oblastech. Za více než 65 let své existence vyslala organizace své členy do 217 nemocnic v 41 zemích Asie, Latinské Ameriky, Blízkého východu a především Afriky. Soustavně působí v sedmi zemích subsaharské Afriky, kde se věnuje zejména nejchudším a nejpotřebnějším: matkám a dětem, lidem trpícím Aids, tuberkulózou či postiženým. Co znamená pracovat v Africe popsal ředitel Lékařů pro Afriku don Dante Carraro v listu, kterým žádal papeže Františka o setkání:

„Není pochyb o tom, že nejchudší vrstvy obyvatelstva žijí na periferii afrických zemí v subsaharské Africe. Je tu na místě slovo, které papež často užívá: „odpis“. Myslím na africké matky a děti, které jsou středem našeho zdravotnického působení, snažíme se zajistit alespoň bezpečný porod, bez strachu ze smrti, když dítě přichází na svět. Snažíme se pečovat o novorozence, kteří z 50% případů umírají v prvním měsíci života. V tom je právě ono „s“, které máme ve svém jménu: jsme lékaři „s“ Afrikou a nechceme být lékaři „pro Afriku“ – protože já mám svou odpovědnost a naši afričtí bratři mají také svou odpovědnost. Společně pracujeme na budoucnosti a spravujeme nemocnici či zdravotnické středisko. Další slovo, které nás fascinuje, ačkoliv jej papež cituje v trochu jiném kontextu, je výzva, aby církev připomínala spíš polní nemocnici než kliniku pro „VIP“. V afrických hlavních městech často najdete super-kliniky pro lidi, kteří si je mohou dovolit, ale kolik jen lidí, jež denně potkáváme, si tyto služby dovolit nemohou?“

V listu adresovaném papeži Františkovi mluvíte o své hrdosti na to, že vám nic nepatří a žádná instituce nenese vaše jméno. Spravovali jste přes 200 nemocnic, ale žádná se nejmenuje Cuamm....

„Myslím si totiž, že toto by měl být evangelijní postoj: kvas, který se rozplyne uvnitř těsta. Prvním posláním je nechat vykynout těsto a zmizet v něm. To je evangelijní logika. Často se to tak neděje, ale my jsme pevně přesvědčeni, že Afrika potřebuje právě tento způsob práce. Zároveň se tak zajišťuje větší udržitelnost a autonomie. Jde o to nechat vyrůst místní lidi, aby během deseti, dvaceti let byli schopni pokračovat sami. Je potřeba napomáhat růstu důstojnosti a autonomie obyvatel Afriky.“
Říká ředitel organizace „Lékaři s Afrikou – Cuamm“ don Dante Carraro.

Papež František při dnešní audienci ocenil práci této organizace jako „výrazu misijního úsilí padovské diecéze“ a poděkoval všem, kdo v jejím rámci pomáhají pracovat pro šíření dostupnosti zdravonické služby, která – jak zdůraznil – nesmí být privilegiem, nýbrž všeobecným lidským právem. Svatý otec připomněl, že v mnoha afrických oblastech je chudým tato služba nedostupná. „Zvolili jste si nejchudší země Afriky, místa, která jsou nejvíce zapomenutá,“ řekl papež František a pokračoval:

„Jsou to geografické periferie, na které vás Pán posílá, abyste byli milosrdnými samaritány, abyste vycházeli vstříc chudému Lazarovi, procházeli „branou“, která vede z prvního do třetího světa. Toto je vaše „savtá brána“! [...]
Chci vás povzbudit, abyste zůstávali uprostřed zraněného a trpícího lidstva! Vaše milosrdné dílo ať je výrazem evangelijního motta „uzdravujte nemocné“ (
Mt 10,8)

Petrův nástupce připomněl práci Lékařů s Afrikou po boku nejchudších v Ugandě, Tanzánii, Mozambiku, Etiopii, Angole, Jižním Súdánu a v Sierra Leone. Zdůraznil, že Afrika potřebuje trpělivé, vytrvalé, houževnaté a kompetentní doprovázení.

Jste lékaři „s“ Afrikou a nikoli „pro“ Afriku. Jste povoláni zapojovat Afričany do procesu růstu, kráčet společně s nimi a sdílet dramata i radosti, bolesti i nadšení. Národy jsou prvními strůjci svého rozvoje, zodpovídají za něj jako první! Vím, že ke každodenním úkolům přistupujete dobrovolně a nezištně, bez proselytismu a zabírání prostorů. [...] Zachovávejte tento svůj specifický přístup k místní situaci, abyste napomáhali jejímu růstu a odcházeli ve chvíli, kdy je připravena rozvíjet se sama v perspektivě rozvoje a udržitelnosti.“

Svatý otec připomněl také dona Luigiho Mazzacata, který stál 53 let v čele organizace a zemřel v loňském roce. Právě on byl osobností, která vtiskla Lékařům s Afrikou základní rysy, v první řadě chudobu:

„V jeho duchovní závěti stálo: Narodil jsem se chudý a vždycky jsem se snažil žít jen s tím nejnutnějším. Nemám nic, co by mi patřilo, ani co bych mohl odkázat. To málo, co zbývá z mého šatníku, ať je rozdáno chudým.“

Citoval Svatý otec. V závěru vybídl členy organizace, aby s odvahou pokračovali a svým dílem vyjadřovali církev velkého srdce, blízké zraněným, pokořeným a těm nejchudším. „Žehnám vám všem, vašim rodinám a vašemu nynějšímu a budoucímu úsilí na Africkém kontinentu,“ loučil se papež František.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti