Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.11.2015 

Svatý stolec hostí světový kongres katolických škol

Vatikán. Kongregace pro katolickou výchovu uspořádá ve dnech 18. až 21. listopadu světový kongres katolických škol. Nadepsán byl „Výchova dnes a zítra. Nadšení, jež se stále vrací“. Podnět k němu zavdalo 50. výročí vydání koncilní deklarace „Gravissumum Educationis“ a čtvrt století Apoštoské konstituce o katolických univerzitách „Ex Corde Ecclesiae“.
Pracovní dokument kongresu se zakládá na odpovědích na dotazníky rozeslané do 62 zemí světa. Týkají se otázek integrálního vzdělávání, formace, víry, sekularizace, ale také svědectví v oblastech trpících nesvobodou, odvahy říkat nepohodlné věci nebo vzdělaní v chudinských čtvrtích. Jak má v dnešní době katolická škola působit, aniž by zrazovala vlastní identitu a zároveň se konfrontovala s trendy prosazovanými například genderovou ideologií? Zelenou má pozitivní racionalita, svědectví v lásce, které boří zdi a působí důvěryhodně. Naopak je třeba vyvarovat se defenzívního potvrzování vlastní identity, které vede ke konfliktu. Odpovídá kardinál Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregace pro katolickou výchovu (foto):

„Pokud postupujeme s abstraktní racionalitou, směřujeme k ideologickému konfliktu, který nebere v potaz evangelijní poselství, které je tu pro člověka a nikoli pro ideje. (...) Pokud vycházíme z předpokladu, že je nutné hájit ideje, posiluje se konfliktní situace. My potom nedokážeme být věrohodní a ostatní nedokáží zahlédnout to, co je cílem hlásání evangelia, totiž spása a nikoliv konflikt. Myslím, že tento papež překládá nejen ideje, ale také příklady toho, co chci vyjádřit - a potíže se rozplývají.“

V pokoncilní době vzrostl počet katolických škol o 95%. V současnosti je na světě 213 tisíc katolických škol nižšího stupně, které navštěvuje 58 milionů žáků. Stejný vzestupný trend platí i pro studium vyššího stupně. Takových škol je v současnosti 1860, z toho 500 církevních fakult a 1350 katolických univerzit, s celkem 10 miliony studentů. Pokud jde o jejich financování, situace se v jednotlivých státech významně liší. Zatímco v některých zemích, včetně Itálie, stát na nestátní školy vůbec nepřispívá, v jiných jim stát poskytuje stoprocentní podporu.

Jak uvedl na dnešní tiskové konferenci sekretář Kongregace pro katolickou výchovu, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani, v mnoha zemích, kde jsou křesťané menšinou, navštěvují katolické instituty převážně příslušníci jiných náboženství. Stává se dokonce, že státní představitelé islámských zemí výslově žádají o otevření katolických škol.

Na mezinárodním setkání v Římě je očekáváno 2 200 představitelů katolického školství. Kongres však není cílovou stanicí, vysvětluje mons. Zani, nýbrž novým začátkem, který má dát katolickému školství nový impuls. Mimo jiné také prostřednictvím celosvětového řídícího centra, formační školy, která právě vznikla při římské univerzitě Lumsa, a za podpory Nadace „Gravissimum educationis“, ustanovené z vůle papeže Františka.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.14 Papež navštíví římskou kliniku Gemelli
1.9.11 Nechceme vzdělávat extremisty
25.8.11 První katolická univerzita v Bangladéši
13.8.11 Světový kongres katolických univerzit
19.9.08 Kard. Grocholewski na kongresu rektorů katolických universitHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti